LIVE UPDATES
Bota

Shifrat me Omicron në rritje ekstreme/Zvicra përgjysmon ditët e karantinës

12 Janar 2022, 15:10 Nga DOSJA
Shifrat me Omicron në rritje ekstreme/Zvicra përgjysmon ditët e

ZVICËR – Zvicra do të përgjysmojë kohën e karantinës në pesë ditë për të ndihmuar në përballimin e një valë infeksionesh koronavirus që kërcënojnë të pengojnë ekonominë.

Sipas Reuters, utoritetet shëndetësore kishin dhënë aprovimin e tyre të martën për këtë lëvizje, e cila vjen pasi dhjetëra mijëra njerëz të tjerë infektohen çdo ditë për shkak të variantit shumë të transmetueshëm të virusit Omicron.  Zyrtarët shqetësohen se vala mund të pushtojë sistemin e kujdesit shëndetësor në një vend ku vetëm dy të tretat e popullsisë ka marrë dy doza vaksine dhe vetëm 30% kanë marrë një dozë përforcuese. Qeveria propozoi gjithashtu zgjatjen deri në fund të marsit të kufizimeve në jetën publike që shtrëngoi muajin e kaluar, ndërsa përpiqej të shmangte një bllokim tjetër dhe t’i bënte të detyrueshme vaksinimet, siç po bën Austria fqinje.

“Situata epidemiologjike është kritike dhe mbetet e vështirë për t’u vlerësuar,” tha qeveria në një deklaratë.

Qeveria tha se megjithëse varianti Omicron dukej të ishte më pak i rrezikshëm, ajo priste një rritje të shtrimeve në spital për shkak të numrit shumë të lartë të infeksioneve, i cili u rrit në 32,881 raste të reja të mërkurën. Reduktimi i kërkesës për karantinë do të hyjë në fuqi nga e enjtja. Kjo mund të bëhej sepse varianti Omicron kishte një kohë të shkurtuar midis infeksionit dhe transmetimit te njerëzit e tjerë.

Masat e prezantuara në dhjetor përfshinin nevojën që njerëzit të provonin se janë vaksinuar ose shëruar nga COVID-19 për të hyrë në shumë ambiente të brendshme, si dhe për ta bërë të detyrueshme punën nga shtëpia. Autoritetet kombëtare kanë raportuar më shumë se 1.6 milionë infeksione të konfirmuara në Zvicër dhe fqinjin e vogël Lihtenshtajni që nga shpërthimi i pandemisë në fillim të vitit 2020. Më shumë se 12,000 kanë vdekur nga sëmundjet e frymëmarrjes. Kantoni lindor i Grisons urdhëroi të gjithë banorët me trajnime për infermierinë të regjistrohen në rast se nevojiten për të lehtësuar presionin mbi spitalet.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota omicron vaianti omicron zvicra omicron vaianti omicron zvicra

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni