LIVE UPDATES
Bota

Vuçiç premton ndëshkimin e policëve që i kënduan Srebrenicës, shmang fjalën gjenocid

12 Janar 2022, 15:19 Nga DOSJA
Vuçiç premton ndëshkimin e policëve që i

SERBI – Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha ditë e sotme gjatë një vizite në qytetin jugperëndimor serb të Priboj se policët lokalë të cilët u filmuan duke festuar me këngë ultra-nacionaliste që lavdëronin ngjarjen e Srebrenicës dhe krimet e luftës në Kroaci do të sanksionohen.

Sipas Balkan insight, megjithatë Vuçiç nuk e përmendi termin gjenocid gjatë fjalës së tij. Gjatë vizitës së tij në qytetin me shumicë boshnjake, i cili u mbulua gjerësisht nga kanalet televizive pro-qeveritare, Vuçiç u takua me klerikët lokalë myslimanë dhe ortodoksë dhe liderët komunalë dhe u zotua se kushdo që “dëshron të therë” ose “të qëllojë dhe të vrasë dikë” do të dënohet.

“Për njerëzit që kënduan se qyteti serb Sjenica do të ishte Srebrenica e re, jo vetëm që do të ndëshkohen, por do të transferohen nga Priboj”, tha Vuçiç në një konferencë për shtyp.

Para vizitës, ai kishte deklaruar se ndërhyrja e tij do të ulte tensionet ndëretnike pas disa incidenteve antiboshnjake në Priboj gjatë dy javëve të fundit. Por retorika e tij sugjeroi se ai po tregonte se boshnjakët dhe serbët janë përgjegjës për tensionet etnike në qytet.

“Sa herë që dikush mendon se nuk mund të dëgjoj dhe nuk kuptoj se çfarë po ndodh, unë e di mirë, e di mirë se çfarë po ndodh“, tha ai.

Midis audiencës në konferencën për shtyp të Vuçiçit ishin të afërm të boshnjakëve të cilët u rrëmbyen dhe më pas u vranë nga një njësi paraushtarake serbe e Bosnjës e quajtur Avengers në 1992. Familjarët e viktimave i kërkuan Vuçiçit kompensim për krimin. Sipas ligjit aktual serb , njerëzit mund të njihen zyrtarisht si viktima civile të luftës vetëm nëse janë plagosur, vrarë ose zhdukur si rezultat i abuzimit ose privimit të lirisë nga armiku gjatë luftës ose gjatë kryerjes së operacioneve të kohës së luftës në territorin e Republikës së Serbisë, ku përjashtohen boshnjakët e vrarë nga Avengers.

Në përgjigje, Vuçiç u tha ndihmësve të tij të kontrollojnë ndikimin në buxhet dhe premtoi se do të informojë publikun për përparimin në këtë çështje. Konferenca për shtyp ndoqi një model që është bërë i njohur për vëzhguesit e teatrit politik të Vuçiqit, me presidentin serb që u zotua të zgjidhë probleme të ndryshme të tjera të përditshme me të cilat përballet komuniteti vendas shumicë-boshnjak.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

diaspora rajoni aleksander vucic gjenocidi serb ne srebenice kenga nacionaliste serbe aleksander vucic gjenocidi serb ne srebenice kenga nacionaliste serbe

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh