LIVE UPDATES
Aktualitet

Nrica në Dibër/Prefekti Shehu: Asnjë problem me energjinë dhe ujin, shoferët KUJDES

23 Janar 2022, 12:10 Nga DOSJA
Nrica në Dibër/Prefekti Shehu: Asnjë problem me energjinë

DIBËR – Prefekti i Qarkut Dibër, Nexhbedin Shehu, është shprehur se situata në këtë qark aktualisht paraqitet nën kontroll, edhe pse vendi është pushtuar nga ngrica dhe temperaturat tepër të ulëta. Ai u shpreh se të gjitha akset janë të kalueshme, përveç zonës së Lurës, nga ku kalimi bëhet nga Mirdita.

Po ashtu, ai bëri me dije se nuk ka probleme me energjinë elektrike në të gjithë qarkun, përveçse në Lurë, ku sipas tij grupet e OSHE janë në terren dhe po punojnë për rikthimin e energjisë në zonë.

Ndërkohë, sa i përket furnizimit me ujë të pijshëm, Shehu tha se probleme janë regjistruar vetëm në dy fshatra për shkak të ngrirjes së tubacioneve qendrore, por që edhe për këtë gjë po punohet për kthimin në normalitet.

Duke folur për akset rrugore, Shehu tha se aktualisht nuk ka asnjë aks të bllokuar, por bëri një apel për shoferët që të shmangin lëvizjet e panevojshme, pasi në orët në vijin pritet ulje e temperaturave, dhe në ato akse ku ka lagështirë, pritet të ketë edhe ngrica.

‘Është e vërtetë që Dibra ka shënuar temperaturat më të ulëta. Rrugët janë të kalueshme në të gjithë qarkun, përfshirë edhe zonat malore. Përajshtim bën vetëm Lura, që është një rrugë e vështirë dhe lidhja bëhet nëpërmjet Mirditës. Ndërsa përsa i përket furnizimit me energji elektrike, momentalisht kemi vetëm Lurën pa energji elektrike. Është kthyer që mbrëmjen e djeshme energjika në Ostren, në Selishtë dhe në Kalanë e Dodës. Po kështu furnizim ka edhe me ujë, përjashtim bëjnë vetëm dy fshatra, ku ka pasur ngrirje të tubacioneve, por punonjësit e Ujësjellësit po merren me këtë problem dhe momentalisht situata paraqitet normale. Gjithsesi temperaturat janë shumë të ulëta dhe kudo që ka lagështirë krijohet akull. Kam edhe një thirrje për të gjithë drejtuesit e automjeteve të evitojnë lëvizjet e panevojshme. Dhe në dy-tre ditët në vazhdim presim temperatura edhe më të ulëta. Ekstremet Lura dhe Selishta duhet të përdorin goma dimërore ose zinxhirë për të qarkulluar.’– tha në një prononcim për Report Tv, Prefekti i Dibrës, Nexhbedin Shehu.

LAJMI KRYESOR: I ftohti polar në Shqipëri! Izolohet Dibra, fshatra pa energji, rihapet Llogaraja

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet moti i keq ne diber moti i keq ne shqiperi nexhbedin shehu qarku diber moti i keq ne diber moti i keq ne shqiperi nexhbedin shehu qarku diber

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE