LIVE UPDATES
Aktualitet

Vizita e Erdogan/Mediat greke: Rama mos të harrojë kush ia shuan zjarret çdo verë

23 Janar 2022, 09:47 Nga DOSJA
Vizita e Erdogan/Mediat greke: Rama mos të harrojë kush ia shuan

GREQI– Vizita e presidentit Erdogan në Shqipëri është tejet komentuar në mediat greke. Së fundmi, ‘Protothema.gr’ i ka kushtuar një artikull më të gjerë kësaj vizite që sipas tyre u kritikua shumë nga intelektualët shqiptarë. Në shkrim thuhet se vizita  e Erdogan, në pamje të parë dukej e matur dhe e argumentuar.

Sipas tyre, kryeministri Rama po “luan i vetëm” e se takimi u shoqërua me komplimente të tepërta të tij për presidentin turk, të cilat shkojnë përtej vrazhdësisë së zakonshme diplomatike dhe kanë arritur kufijtë e personifikimit. Ata shkruajnë se Rama nxitonte të justifikohej (ose të kërkonte falje) për rastësinë e vizitës së Erdogan, në përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut. Në fund ata i kujtojnë Ramës se është Greqia shteti që e ndihmon çdo verë për të shuar zjarret, mbron hapësirën ajrore shqiptare si dhe pret qindra pacientë shqiptarë në spitalet e saj.

PJESË NGA SHKRIMI:

Çfarë kërkoi Edi Rama gjatë vizitës së Erdoganit? Dy gjëra kryesore kërkoi kryeministri shqiptar gjatë vizitës së presidentit turk. Mbështetuni te dikush jashtë vendit pasi ai nuk ka një bazë të fortë përtej kufijve shqiptarë dhe ushtroni presion mbi Evropën përmes Turqisë për të shkurtuar anëtarësimin e vendit të tij në Bashkimin Evropian. Por Xhamia e Ethem Beut, e cila u përurua nga Erdogan në mënyrë solemne në qytetin e Laçit, është një “dhuratë pa vlerë” pasi shumica e shqiptarëve janë të orientuar drejt Perëndimit dhe jo ndaj mbetjeve të së shkuarës…

Si përfundim, sa e suksesshme ishte kjo vizitë kur Erdogan direkt i kërkoi Ramës që t’i përgjigjej pozitivisht ndjeshmërisë së Turqisë për të çmontuar bërthamat e organizatës së Fethullah Gylenit dhe për t’i dorëzuar Turqisë liderët e saj në mosmirënjohjen shqiptare.

Erdogani dorëzoi viktimave të tij nga tërmeti në 2019 shtëpitë e reja të ndërtuara të financuara nga vendi i tij. Investimet turke në territorin shqiptar vlerësohen në 3.5 miliardë dollarë, me më shumë se 600 kompani turke që operojnë në vend.

E drejta e Edi Ramës është të ketë marrëdhënie të shkëlqyera me Turqinë apo me çdo vend tjetër që do. Nuk duhet të harrojë gjithashtu se kush mbron hapësirën ajrore të Shqipërisë, kush shuan zjarret çdo verë në vendin e tij, spitalet e cilit shtet presin qindra pacientë shqiptarë etj.

Si do të reagonte Tajip Erdogan, nëse vendi i tij kufizohej me Shqipërinë, nëse “vëllezërit e tij shqiptarë” do të hynin ilegalisht në Turqi, do të mblidhnin bimë të rralla dhe do të ndërtonin fabrika paketimi?

Burimi: Protothema.gr

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike edi rama erdogan ne shqiperi mediat greke edi rama erdogan ne shqiperi mediat greke

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM