LIVE UPDATES
Sport

Njihuni me “Top 10” trajnerët më të suksesshëm të shekullit të 21-të…

27 Tetor 2021, 14:43 Nga DOSJA

ANGLI – Ata janë elita e futbollit botëror, trajnerë që kanë bërë histori dhe që kanë mbetur në zemrat e tifozëve të klubeve që kanë drejtuar në shekullin e 21-të. Renditjen e teknikëve të suksesshëm e mbyll kiliani Manuel Pellegrini, i cili ka grumbulluar 954 pikë në 550 ndeshje mes Villarrealit, Manchester Cityt, Real Madridit etj.

Më pas vijon italiani Claudio Ranieri, krijuesi i ‘përrallës’ së Leicesterit dhe një nga trajnerët më me përvojë në botë, me 998 pikë në 593 sfida. Përkrah tij Claude Puel (1008 pikë në 705 ndeshje), ish-trajneri i Interit dhe Napolit, Rafa Benitez (1013 pikë në 572 ndeshje) dhe trajneri aktual i Liverpool-it, Jurgen Klopp (1055 pikë në 569 ndeshje).

Në vendin e pestë në këtë renditje speciale, sipas pikëve të grumbulluara gjejmë Pep Guardiolën, ish-trajneri i Barcelonës dhe tani në krye të Manchester Cityt, me 1093 pikë në 453 ndeshje. Jashtë podiumit renditet Alex Ferguson, ikona e United, i cili, pavarësisht se nuk ka qenë trajner për tetë vjet, mbetet ndër më të mëdhenjtë (1132 pikë në 513 sfida). Ndërsa José Mourinho është në shkallën më të ulët të podiumit. “Special One”, në krye të Romës që nga fillimi i sezonit, ka shënuar 1194 pikë në 561 ndeshje.

Megjithatë, shifra befasuese që nuk janë të mjaftueshme për të larguar legjendën e Arsenalit, Arsene Wenger (1381 pikë në 702 ndeshje). Trajneri 72-vjeçar francez, në krye të “Topçinjve” prej 22 vitesh, ka ndërprerë stërvitjen që nga viti 2018, një periudhë e mjaftueshme kohore, ndërron vend me italianit Carlo Ancelotti. Në fakt, tekniku aktual i Real Madridit ka grumbulluar më shumë pikë, 1434, pas 706 ndeshjeve në krye të klubeve më të rëndësishme në botë.

Por nëse këta “Top 10” trajnerë nga më të mirët në futbollin botëror, do të renditeshin në bazë të përqindjes së pikëve të grumbulluara në raport me ndeshjet që kanë zhvilluar Pep Guardiola do të kryesonte, i ndjekur nga Alex Ferguson dhe Jose Mourinho…

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport ikona e united ish-trajneri i interit dhe napolit kiliani manuel pellegrini manchester cityt me italianit carlo ancelotti për të larguar legjendën e arsenalit real madridit renditet alex ferguson special one tekniku aktual i real madridit trajneri aktual i liverpool-it villarrealit ikona e united ish-trajneri i interit dhe napolit kiliani manuel pellegrini manchester cityt me italianit carlo ancelotti për të larguar legjendën e arsenalit real madridit renditet alex ferguson special one tekniku aktual i real madridit trajneri aktual i liverpool-it villarrealit

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE