LIVE UPDATES
Ekonomi

Një letër për të gjithë ata që aspirojnë për një të ardhme më të mirë

18 Maj 2021, 07:37 Nga DOSJA
Një letër për të gjithë ata që aspirojnë

Një letër për të gjithë ata që aspirojnë për një të ardhme më të mirë

nga CEO i Philip Morris International, Jacek Olczak

Ne qëndrojmë në një udhëkryq ku priten dy të ardhme krejt të ndryshme: Njëra shenjohet nga ndasia, dyshimi dhe mosbesimi. Tjetra është një e ardhme ku mbizotëron arsyeja, faktet dhe shkenca. Një e ardhme në të cilën, veprimi ambicioz dhe i koordinuar, ka krijuar një botë më të qëndrueshme dhe të barabartë.

Si një njeri optimist në shpirt, unë zgjedh të mbështes kauzën e kësaj të fundit. Unë besoj se një e ardhme më e mire, është e mundur. Dhe – si baba, bashkëshort, qytetar dhe CEO i sapoemëruar i Philip Morris International (PMI) – unë do bëj pjesën time për ta bërë atë realitet.

Kur përfytyroj se si PMI mund të kontribuojë në këtë të ardhme më të mirë, ka një veprim i cili qëndron përmbi të tjerët: të zëvendësohen cigaret sa më shpejt të jetë e mundur, me alternativa më të mira për gratë dhe burrat të cilët përndryshe do të vazhdonin të pinin duhan. Dhe ndërsa kompania jonë vazhdon të ndjekë misionin e saj për të bërë realitet një të ardhme pa tym, unë do të bëj gjithçka që kam në dorë për t’i dhënë vlerë progresit të paraardhësve të mi dhe për të përshpejtuar ritmin tonë të ndryshimit.

Pesë vjet më parë, praktikisht zero përqind e të ardhurave tona neto vinin nga produkte pa tym. Në vitin 2020, gati një e katërta. Duke transformuar rrënjësisht biznesin tonë dhe duke investuar miliarda dollarë në zhvillimin e alternativave më të mira, ne jemi në rrugën e duhur drejt çtymosjes së botës.

Ne synojmë që deri në vitin 2025, të jemi një kompani kryesisht produktesh pa tym, me më shumë se 50 përqind të të ardhurave tona neto të ardhura nga këto produkte inovative – një aspiratë e cila tejkalon ambiciet tona të mëparshme. Deri në po këtë vit, ne gjithashtu synojmë t’i kemi produktet tona pa tym në 100 tregje, nga më shumë se 60 ku gjenden sot.

Ndërsa qëllimet tona janë ambicioze, ato dëshmojnë përkushtimin tonë ndaj ndryshimit dhe suksesin që kemi arritur deri më tani. Për t’ia dalë deri në 2025-ën dhe përtej, ne do të:

• Vazhdojmë të investojmë në shkencë dhe të punojmë me rigorozitet shkencor në gjithçka që bëjmë
• Sigurohemi që PMI të jetë një punëdhënës tërheqës, gjithëpërfshirës dhe frymëzues për të gjithë – duke krijuar një mjedis në të cilin të gjithë ndihen të fuqizuar për të performuar në mënyrën më të mirë
• Sjellim risi përmes ndikimit dhe shtrirjes sonë globale
• Vazhdojmë të përmirësojmë performancën tonë në të gjitha fushat kryesore të ESG¹ – më e rëndësishmja, të nxisim impaktin e produktit tonë duke hequr dorë nga cigaret dhe duke mundësuar kalimin në alternativa më të mira sa më shpejt të jetë e mundur
• Zgjerojmë portofolin tonë përtej duhanit dhe nikotinës, duke u orientuar drejt ekspertizës sonë për shkencat mjekësore, si edhe drejt aftësisë sonë për të ndihmuar konsumatorët të bëjnë zgjedhje më të mira

Magnituda e ndryshimit që duhet të vijë, është e pamohueshme. Por nuk është aspak shokuese- të paktën jo për ata të cilët besojnë në fuqinë tonë të përbashkët. Pengesa më e madhe që duhet të kapërcejmë, është mënyra e ngurtë e të menduarit. Është shumë e lehtë të lejosh që emocionet dhe bindjet e paarsyetuara të lënë në hije provat, të të tërheqin drejt skemave të vjetëruara, në vend që të bashkojmë forcat për kauzën e përbashkët.

Ja përse detyra jonë më e rëndësishme është të sjellim një mënyrë të re të menduari. Të demostrojmë përmes veprimit, transparencës dhe provave të verifikueshme integritetin e zotimeve tona. Si edhe të punojmë parreshtur për të krijuar partneritete me ata të cilët mund të përshpejtojnë ndryshimin që ne kërkojmë.

Bashkë, ne do t’ia dalim për një të ardhme pa tym.

Nga Jacek Olczak Drejtori Ekzekutiv, Philip Morris International
¹ (përfshirja e kompanisë ne kauza sociale dhe ambientaliste. shën. red.)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sociale sociale jacek olczak philip morris philip morris international jacek olczak philip morris philip morris international

Sondazh

Poll
Ekonomi 18 Maj 2021, 06:40

Pas marsit, eksportet kanë vijuar të shënojnë një rritje të fortë edhe në prill, duke rikuperuar humbjet që shënuan në të njëjtët muaj të një viti më parë, kur ...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq