LIVE UPDATES
Bota

Nga Italia në Kinë, ja traditat e Krishtlindjeve në vende të ndryshme të botës (Fotot)

24 Dhjetor 2019, 13:58 Nga DOSJA

TIRANË- Sot në këtë artikull do ju tregojmë përmes disa historive, se si festohen Krishtlindjet në disa vende të botës.

Traditat e Krishtlindjeve në Australi

Në Australi, 25 dhjetor i takon pushimeve të verës, kështu që shumë nga njerëz udhëtojnë jashtë për të festuar Krishtlindjet. Ngjarja më e popullarizuar e sezonit të Krishtlindjeve quhet ‘Carols by Candlelight’. Njerëzit bëhen bashkë gjatë natës për të ndezur qirinj dhe për të kënduar këngët e Krishtlindjeve.

Krishtlindjet në Kinë

Numri i vogël i të krishterëve në Kinë i quajnë  Krishtlindjet Sheng Dan Jieh, që do të thotë Festivali i Shenjtë i Lindjes. Ata dekorojnë shtëpitë e tyre me gjelbërim, postera dhe zinxhirë letrash me ngjyra. Familjet vendosin  pemën e Krishtlindjeve, dhe e  quajnë atë  “një pemë drite” duke e dekoruar me fenerë, ndërsa lulet dhe zinxhirët e kuq simbolizojnë lumturinë.

Traditat e Krishtlindjeve në Angli

Anglia gjatë Krishtlindjeve ka një mot jashtëzakonisht të ftohtë, të lagësht dhe pa diell. Por magjia që krijohet brenda shtëpive britanike është e pakrahasueshme. Ata shkëmbejnë dhuratat, pjekin biskotat tradicionale dhe kalojnë një ditë të përkushtuar Krishtlindjeve.

Të gjithë mblidhen rreth pemës dhe njëri nga pjesëtarët e familjes tregon një histori klasike pushimi. Fëmijët i shkruajnë një letër Atit të shenjtë për Krishtlindje me dëshirat e tyre dhe e hedhin letrën e tyre në zjarr, kështu që dëshirat e tyre mund të kalojnë nga oxhaku.

Traditat e Krishtlindjeve në Francë

Festimet e Krishtlindjeve në Francë fillojnë  më 5 dhjetor, që është Shën Nikolla Eva, por Eva e Krishtlindjeve është koha më e veçantë në festën e Krishtlindjeve të Francës. Në ditën e Krishtlindjeve, familjet shkojnë në kishë dhe më pas gëzojnë një gosti të bollshme me ushqimet e mrekullueshme, duke përfunduar me bukën tradicionale de Noel, një tortë të mbushur me gjalp.

Traditat e Krishtlindjeve në Gjermani

Familjet gjermane përgatiten për Krishtlindje gjatë të ftohtit të dhjetorit. Katër të diela para Krishtlindjeve, ata bëjnë një kurorë të ‘Adventit’ të bredhave ose degëve të pishës që kanë katër qirinj me ngjyrë. Ata ndezin një qiri në kurorë çdo të diele, këndojnë këngët e Krishtlindjeve dhe hanë biskota të Krishtlindjeve.

Holandë

Në Holandë fëmijët presin me padurim ardhjen e Sinterklaas në Ditën e Shën Nikollës në 6 dhjetor. Sinterklaas është një peshkop i dashur. Ai vesh rroba të kuqe dhe në kokë mban një kapelë të gjatë. Sinterklaas udhëton me anije nga Spanja në portin e Amsterdamit çdo dimër. Ai sjell kalin e tij të bardhë dhe një thes të madh plot me dhurata për fëmijët. Familjet festojnë St. Nicholas Eve në shtëpi me shumë ushqime të mira, çokollatë të nxehtë dhe një ëmbëlsirë ku në të shkruhet  emri i fëmijës më të vogël të familjes.

Traditat e Krishtlindjeve në Itali

Sezoni i Krishtlindjeve në Itali fillon të dielën e parë të dhjetorit, që është katër të dielave para Krishtlindjeve. Panairet e Krishtlindjeve shfaqin fishekzjarre së bashku me muzikën e pushimeve. Familjet shkojnë në tregjet e Krishtlindjeve për të blerë dhurata. Disa familje ngrijnë një pemë Krishtlindjesh dhe e dekorojnë atë. Ata mblidhen çdo mëngjes ose në mbrëmje për të ndezur qirinj dhe luten.

Traditat e Krishtlindjeve në Meksikë

Krishtlindjet në Meksikë përkojnë me kohë të ngrohtë dhe e të butë në. Familjet vizitojnë dyqane për të blerë, stolitë, dhe ushqime të mira për të ngrënë në treg. Ata dekorojnë shtëpitë e tyre me zambakë dhe me gjelbërim. Krijojnë vetë zbukurimet për të dekoruar shtëpinë deh pemën me shirita letre dhe fenerë.

Traditat e Krishtlindjeve në Spanjë

 

Sezoni i Krishtlindjeve në Spanjë fillon më 8 dhjetor. Atje dekorohen  kishat dhe tregjet gjatë gjithë sezonit të Krishtlindjeve. Këngët dhe zhurmat e lodrave të krishtlindjeve përfshijnë gjithë vendin. 

Traditat e Krishtlindjeve në Suedi

Në Suedi, festimet e Krishtlindjeve fillojnë më 13 dhjetor me Ditën e Shën Lucia, e cila feston shenjtorin mbrojtës të dritës. Vajza më e madhe zgjohet para agimit dhe vishet  si “Mbretëresha e Dritës” me një fustan të bardhë të gjatë. Ajo mban një kurorë me gjethe në kokë, dhe këndon  “Santa Lucia”.

Vajza shkon në të gjitha dhomat e gjumit për t’u shërbyer kafe të gjithë anëtarëve të familjes. Edhe fëmijët e vegjël në familje ndihmojnë. E gjithë familja ndihmon për të zgjedhur pemën e Krishtlindjes vetëm një ose dy ditë përpara Krishtlindjeve.

Burimi: kwtg 

A.C/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota australi bote itali kine traditat e krishtlindjeve australi bote itali kine traditat e krishtlindjeve

Sondazh

Poll
Bota 23 Dhjetor 2019, 13:56

Hong Kon/ Policia përplaset me demonstruesit

KINË- Një oficer policie nxorri armën dhe ia drejtoi turmës, pasi protestuesit e goditën dhe e rrëzuan.Policia përdori gjithashtu spërkatës djegës dhe shko...

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare