LIVE UPDATES
Bota

‘Nga e Hëna mund të përqafoni miqtë tuaj’, Johnson jep lajmin e mirë për Britaninë, lehtësohen masat anti-Co

10 Maj 2021, 16:32 Nga DOSJA
‘Nga e Hëna mund të përqafoni miqtë tuaj’,

BRITANI– Nga e hëna 17 maj në Britani pritet të lehtësohen masat anti-Covid ku do të hapen kinematë, muzetë dhe zonat e lojërave të fëmijëve.

Deri në 6 persona ose 2 familje do të mund të takohen në ambiente të mbyllura dhe deri në 30 persona në ambiente të jashtme.

Sipas Guardian, të gjitha argëtimet e mbetura në natyrë mund të rihapen, siç janë kinematë në natyrë dhe shfaqjet. Disa ngjarje më të mëdha do të jenë në gjendje të zhvillohen, duke përfshirë konferenca, shfaqje teatrore dhe koncertale dhe ngjarje sportive. Kufizimet në numrin e të pranishmëve do të mbeten siç përcaktohet në Udhërrëfyesin.

Udhëzimet për takimin me familjen dhe miqtë do të azhornohen. Publiku mund të marrë vendime personale, të informuara, për kontakte të ngushta, siç janë përqafimet, me miqtë dhe familjen e tyre. Kontakti i ngushtë vazhdon të sjellë rrezik për të kapur ose përhapur Covid-19, dhe njerëzit duhet të marrin parasysh rrezikun për veten e tyre dhe për të tjerët. Rregullat e sigurta të covidit mbeten për vendin e punës dhe bizneset, të tilla si në dyqane.

Sekretari i transportit ka konfirmuar se udhëtimet ndërkombëtare mund të fillojnë të rihapen në mënyrë të sigurt nga 17 maj, duke lejuar njerëzit të shkojnë me pushime të huaja në vendet e listës “së gjelbër”. Masat e rrepta të kontrollit të kufirit do të qëndrojnë në vend, duke përfshirë testet para nisjes dhe një provë PCR në ose para ditës së dy të mbërritjes së tyre përsëri në Mbretërinë e Bashkuar.

Të gjithë studentët e universitetit të mbetur do të kenë të drejtë të kthehen në mësim dhe duhet të testohen dy herë në javë pas kthimit. 30 persona do të jenë në gjendje të marrin pjesë në një grup mbështetës ose në grupin e prindërve dhe fëmijëve. Kufiri nuk do të zbatohet për fëmijët nën 5 vjeç.

Klasat e organizuara të sporteve dhe stërvitjeve për të rritur mund të rifillojnë brenda dhe sauna dhe dhoma me avull mund të rihapen.

Banorët e shtëpive të kujdesit do të jenë në gjendje të kenë deri në pesë vizitorë të emëruar, me dy vizitorë në gjendje të marrin pjesë në të njëjtën kohë me kusht që të testohen dhe të ndjekin masat e kontrollit të infektimit. Banorët gjithashtu do të kenë liri më të mëdha për të lënë shtëpinë e tyre pa qenë e nevojshme të izolohen gjatë kthimit.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Bota Bota koronavirusi në britaninë e madhe masat anti covid ne britani vaksinimi ne britanine e madhe koronavirusi në britaninë e madhe masat anti covid ne britani vaksinimi ne britanine e madhe

Sondazh

Poll

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri