Politike

Nga 1 qershori pa zona të kuqe, Manastirliu: Rifillojnë kampionatet sportive pa tifozë, rihapen edhe parqet… ja aktivitetet që do të jenë ende të mbyllura

VIDEO
 • Rama: Fundjava e lirë për të gjithë, lejohen baret, restorantet dhe plazhi
 • Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu bëri me dije lehtësimin e masave shtrënguese kundër COVID-19, ku që nga 1 qershori nuk do të ketë zona të kuqe. Mbyllur do të vijojë të jetë transporti publik, ndërsa më datë 23 qershor do të hapen kinematë, klubet e natës, pishinat, etj.
  Featured image of article: Nga 1 qershori pa zona të kuqe, Manastirliu: Rifillojnë kampionatet sportive pa tifozë, rihapen edhe parqet… ja aktivitetet që do të jenë ende të mbyllura Ogerta Manastirliu

  TIRANË– Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka bërë të ditur të gjitha aktivitetet që do të lejohën që prej datës 1 qershor, si pjesë e skenarit për lirimin e masave ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për shtyp, Manastirliu ka deklaruar se prej datës 1 Qershor do të lejohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe automjeteve në të gjithë territorin, do të hapen çerdhet e kopshtet dhe do të lejohen një seri aktivitetesh të tjera. 

  Duke nisur nga 1 qershori, do të lejohen edhe kampionatet sportive por pa praninë e publikut. Gjithashtu do të rihapen edhe parqet, qendrat e formimit arsimor, kulturor, qendrat e internetit si dhe palestrat.

  Një detaj tjetër i rëndësishëm është edhe heqja e kufizimit të orarëve për qytetarët dhe bizneset gjatë fundjavës. Megjithatë nuk do të lejohet lëvizja e rezidentëve nga zonat e kuqe në zonat e gjelbërta deri të hënën.

  Mbyllur deri në një moment të dytë do të jetë edhe transporti publik, për të cilin po hartohet një protokoll i veçantë me Ministrinë e Transporteve, i cili do të publikohet së shpejti.  Ndërsa deri më datë 23 Qershor do të mbeten të mbyllura aktivitetet kulturore, kinematë, teatret, klubet e natës, pishinat, grumbullimet masive, dasmat, konferencat dhe dëgjesat publike.

  Nisur nga vlerësimi epidemiologjik deri tani, sipas vendimit të Komitetit Teknik është vendosur që të ndjekim planin e miratuar në strategjine e rihapjes dhe nga data 1 Qershor: Lejohet lëvizja e qytetarëve dhe automjeteve në të gjithë territorin, pa kufizim. Do të hapen çerdhet dhe kopshtet, duke zbatuar protokollet e sigurisë së miratuar. Do të hapen kufijtë tokësorë, duke hequr karantinimin dy javor, si një masë e që po ndiqet edhe në vendet europiane dhe vendet e rajonit. Masa e vendosjes së karantines dy/javore do të mbetet në fuqi, për raste të veçanta me urdher të autoriteteve shendetesore sipas kritereve të përcaktuara nga ECDC”, tha Manastriliu.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Duke bërë të ditur se edhe plazhet do të hapen prej 1 Qershorit, Manastirliu theksoi se kush nuk zbaton procedurat e publikuara do të penalizohet.

  “Nga data 1 Qershor plazhet do të jenë të hapura, nën masa të sigurisë, sipas një plani i cili përfshin gjithë vijën bregdetare, si një zonë e sigurt. Plazhet sipas zonave të miratuara do jenë të përcaktuara me autorizime të posatcme nga një autoritet i përkohshëm që është ngritur peër këtë periudhëe dhe që do të administrojë lejet per cdo stacion plazhi nëpërmjet një aplikimi online dhe një protokolli të veçantë për të siguruar ruajtjen e distancave dhe kushtet higjeno-sanitare në plazhe. Ndaj ftojmë të interesuarit të zbatojnë procedurat që do të bëhen publike nga MTM, duke informuar se çdo kush që shkel rregullat për arsye përfitimi në plazh do të penalizohet”, tha Manastirliu.

  Në fund të deklaratës së saj për shtyp, Manastirliu ka ripërsëritur se gjendja e fatkeqësisë natyrore nuk ka përfunduar duke bërë sërish thirrje për kujdes në mënyrë që të shmangin infektimet. 

  “Një thirrje për më shumë përgjegjshmëri për të gjithë aktorët, palët politike, organizatat, që së bashku të mbrojmë shëndetin e qytetarëve dhe të mos rrezikojmë, duke thyer rregullat në një kohe kur virusi nuk është zhdukur dhe ku grumbullimet publike favorizojnë përhapjen e tij. Situata e epidemisë nuk ka përfunduar. Ndaj kjo fazë e hapjes së madhe dhe lirisë aq shumë të dëshiruar për të gjithë duhet patjeter të shoqërohet me vetëndergjegjësim të lartë, për të zbatuar ato që secili prej nesh ka në dorë: Distancimin fizik; Masat e Higjenës Personale; Zbatimin e Protokolleve në aktivitetin e përditshëm. Vetëm kështu mund ta gezojmë lirinë në normalitetin e ri”, u shpreh Manastirliu.

  Megjithatë edhe me hapjen, ka edhe kufizime. Sipas autoriteteve, vendi ngre ‘frenat e emergjencës’ në momentin kur numri i personave të shtruar në spital të shkojë 80 pacientë. Deri më tani në Shqipëri janë shënuar gjithsej 1099 persona të infektuar. Në spitalin Infektiv aktualisht po trajohen 23 pacientë, nga të cilët 5 janë në terapi intensive. 

  (g.sh./dosja.al)

  Shto Koment