LIVE UPDATES
Aktualitet

Erdogan në Shqipëri! Inaguron Laçin në 554-vjetorin e Skënderbeut, fjala në Kuvend

17 Janar 2022, 06:49 Nga DOSJA
Erdogan në Shqipëri! Inaguron Laçin në 554-vjetorin e

TIRANË– Presidenti turk Recep Tayip Erdogan ndodhet sot në Shqipëri në kuadër të një vizite zyrtare e cila pritet të zgjasë rreth 13 orë. Një grup qytetarësh me postera me fotot e Erdogan e flamujt e Turqisë u mblodhën në aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas aty ku edhe pritën Presidentin që të zbresë nga avioni. Vetë kryeministri Edi Rama ishte gjithashtu prezent në aeroport teksa kishte organizuar edhe një ceremoni zyrtare për pritjen e Erdogan. Kreu i qeverisë shqiptare e priti me përqafime Erdogan dhe e prezantoi me të gjithë zyrtarët shqiptarë që kishin dalë ta prisnin. Vetë Presidenti i Turqisë nuk i dha dorën askujt veç Ramës. Si formë përshëndetjeje ai zgjodhi të vendoste dorën mbi zemër e të tundte kokën në shenjë nderimi. Më pas Erdogan u nis drejt Laçit aty ku inaguroi ndërtimin e 522 njësive banimi të bëra në zonën e Kurbinit në kuadër të procesit të Rindërtimit e dorëzoi çelësat në duart e qytetarëve.

Në orën 13:00, siç edhe ishte parashikuar në axhendë, Erdogan nisi takimin zyrtar me kryeministrin Edi Rama. Fjalën e para e mori kryebashkiakja e Laçit Majlinda Cara e cila e falenderoi Erdogan që iu është gjendur pranë gjatë momenteve të vështira. Pas saj foli kryetarja e Kuvendit Lindita e Nikolla e cila bëri që kryebashkiakja Cara të përlotet në momentin kur i kujtoi se si tërmeti i kishte shkatërruar shtëpinë dhe e kishte lënë jashtë me foshnjën e porsalindur. Vetë Rama përveç falenderimeve ndaj Erdogan tha se ngjan me të në një pikë, që flet shumë edhe kur premton se nuk do ta bëjë atë gjë. Konspirantëve për miqësinë e tij me Kreun e Shtetit turk, Rama u tha se me të e ka bashkuar fakti që kur premton diçka e mban fjalën, ose nuk e premton fare. Shqipëria për Erdoganin sipas Ramës është shtëpia e vëllezërve të tij. Presidenti i Turqisë tha se do të jenë gjithmonë bashkë në momentet e vështira, pavarësisht fatkeqësive natyrore. Ai nuk i kurseu kritikat ndaj Bashkimit Evropian kur tha se edhe në kohën e pandemisë, Turqia nuk i mbylli kufojtë, ndryshe nga vendet e mëdha. Fjalimet mbaruan me prerjen e shiritit inagurues e zbulimin e sheshit që tashmë mban emrin ‘Recep Tayip Erdogan’.

Në orën 15:00, Presidenti i Turqisë do të firmosë shtatë marrëveshje me qeverinë shqiptare. Në axhendën e Presidentit Erdogan thuhet se në orën 16:00 do të zhvillohet ceremonia e inaugurimit të xhamisë së Et’hem Beut, ndërsa në orën 17:00 do të jetë në Kuvendin e Shqipërisë për të mbajtur një fjalë përshëndetëse në nisje të sesionit të ri parlamentar. Pritet që në orën 18:00 ai të niset drejt Rinasit, nga ku do të rikthehet në Turqi. Gjatë gjithë kohës që do të jetë në Shqipëri, Erdogan do të jetë nën ruajtjen e forcave të shtuara të Gardës së Republikës dhe forcave RENEA, të cilat kanë ‘pushtuar’ Tiranën e jo vetëm. Për mbarëvajtjen dhe ruajtjen e sigurisë fizike të Presidentit turk, ka ardhur nga Ankaraja edhe një ekip efektivësh të Gardës së Turqisë dhe shërbimet sekrete, të cilat janë ndarë, një pjesë do të qendrojnë në Laç, ndërsa pjesa tjetër do të jetë e pozicionuar në Tiranë. Vizita e kreut të shtetit turk ka vënë në gjendje të plotë gatishmërie edhe Policinë e Shtetit, e cila ka marrë masa për bllokimin e disa akseve kryesore rrugore, mes të cilave edhe aksin Tiranë – Durrës, ndërsa ka apeluar qytetarët, të cilët do të udhëtojnë jashtë vendit të mbërrijnë në Aeroportin e Rinasit përpara orareve të kufizimit, përkatësisht përpara orës 08:30 të mëngjesit të ditës së sotme. Kjo vizitë e Erdogan në këtë 17 janar përkon pikërisht me 554-vjetorin e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti (Skënderbeu), simbolin e rezistencës shqiptare ndaj pushtimit të Perandorisë Osmane në trojet shqiptare dhe më gjerë në Ballkan.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

ME VD- Ikën Erdogan, Rama i hidhet në qafë: Të fala zonjës!

Restaurimi i Xhamisë së Et’hem Beut, Erdogan: Gërshërët do t’i marrim me vete

Erdogan: Uroj që deri në Ramazan ta zgjidhim edhe problemin e Xhamisë së Namazgjasë

Premtimi i Ramës: Do restaurojmë dhe Xhaminë e Plumbit në Shkodër

Rama nervozohet me përkthyesin e turqishtes: Mos ma ndërprit fjalën

FOTO/ Erdogan në makinë, e shoqëron Ministri turk i Jashtëm

VD-Erdogan: Në vizitat e tjera këtu, uroj të merren masa të prera ndaj FETO-s

Puç edhe në Shqipëri? Paralajmëron Erdogan: Edhe këtu do ketë tentativa të ngjashme

VD-Erdogan: S’ka problem të pakapërcyeshëm kur bashkojmë duart me lejen e Zotit

VIDEO- Rama e Erdogan mbërrijnë në Kryeministri për marrëveshjet (Rregullon flokët)

VIDEO- Frikë nga çoku i Erdogan? Rama dorëzon gërshërët e s’pret shiritin

VD-Erdogan ‘Qytetar nderi’ në Kurbin! ZËRI në videon e Ramës: Taksat i ka njësoj?

VD-Shiriti blu/Erdogan: Le ta presim shiritin e kuq! Gërshërët nuk do jepen,bismilah

VD-Iu hoqën maskat për foto, qytetari i flet Ramës në vesh, e ‘shkrin’ së qeshuri

VD-Erdogan merr titullin ‘Qytetar nder i Kurbinit’! Kryebashkiakia: Dha kontribut

Erdogan: Në pandemi shtetet e mëdha u kyçën, Turqia jo, ndihmuam vëllezërit tanë

Dorëzon 522 shtëpi, Erdogan: Vëllai të qëndron pranë kur ke nevojë, jo kur e thërret

‘E kam frikë këtë xhumanin’, batuta e Ramës me përkthyesin bën për të qeshur Erdogan

Tërmeti në Turqi, Rama: Thashë se Erdogan do na harronte, e mban fjalën

Rama ‘injoron’ Erdogan: Fjalimin do e mbyll me Servetin, martoi djalin me shqiptare

Rama tregon pse e ka mik Erdogan: Thonë se i ngjaj në 1 pikë! (Fjala e Profetit)

VD-Humbi shtëpinë nga tërmeti, fjala e Nikollës përlot kryebashkiaken e Kurbinit

Ndërrohet përkthyesi! Rama: E kam frikë ‘xhumanin’, se di si i kthen fjalët turqisht

Ministri turk i Mjedisit, Kurum: Erdhëm të ndihmojmë Shqipërinë e ti shërojmë plagët

Takimi i parë me Erdogan, Rama: Nuk e harroj kurrë! Nuk qeshte, isha i ndrojtur

VD-LAPSUSI në fjalën e ministrit turk: Ne si Turqi do të jemi pranë Turqisë…

FOTOT- Me të shëtiti Ramën në Stamboll, Erdogan sjell ‘Maybach’-un në Tiranë

Vizita e Erdogan jehonë në mediat ndërkombëtare: Rama po i bën presion Evropës

E FUNDIT/ Erdogan vjen në Shqipëri, nis ceremonia zyrtare në Rinas

VD- Grupi polifonik thur vargje për Erdogan: Na u gjend pranë porsi nëna për evlanë

VIDEO/ Rama në Rinas, pret me padurim mbërritjen e Erdogan

Gjithçka gati në Laç! Banorët të veshur me kostume popullore presin Erdogan në shesh

Lagjet e rindërtuara në Laç! Banorët: Këto nuk i ka as Tirana, Erdogan zemërmirë

Shqiptarët i ‘zënë pritë’ Erdoganit në Rinas, mbajnë fotot e tij në duar

FOTOT/ Panorama në Tiranë, flamujt turk valëviten para mbërritjes së Erdogan

Ç’do të firmosë Erdogan në Tiranë, shtatë marrëveshjet

Vizita e Erdogan! Sot ‘BLLOKOHET’ Tirana, akset e pakalueshme (ORARET)

(A.B;f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Politike edi rama erdogan ne tirane Majlinda Cara Presidenti i Turqisë Recep Tayip Erdogan edi rama erdogan ne tirane Majlinda Cara Presidenti i Turqisë Recep Tayip Erdogan

Sondazh

Poll

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën