KRYESORET
Politike

Vizita e Erdogan jehonë në mediat ndërkombëtare: Rama po i bën presion Evropës

17 Janar 2022, 09:56 Nga DOSJA

TIRANË – Vizita e Presidentit turk, Recep Tayip Erdogan në Shqipëri ka marrë vëmendjen edhe të mediave të huaja.

Kanë qenë mediat turke, të cilat shkruajnë se ajo që bie në sy është prania e flamujve të shumtë turq në Tiranë, por edhe në Laç, dy qytetet ku Erdogan do të shkojë, ndërsa nuk mungojnë as qyetetarët e shumtë që kanë dalë në rrugët e kryeqytetit për ta përshëndetur Erdoganin. Mediat turke shkruajnë po ashtu se përpara vizitës, Edi Rama ka folur për Financial Times, duke nënvizuar se Shqipëria mbetet e përkushtuar për integrimin në Bashkimin Evropian.

Ndërkohë, portali ‘Foreign Brief’ shkruan se kjo vizitë do shërbejë që Rama, nëpërmjet Turqisë, t’i bëjë presion Bashkimit Europian që të bëjë hapa për integrimin.

“Angazhimi diplomatik i Turqisë me Ballkanin Perëndimor i kombinuar me ndihmën ekonomike dhe humanitare është pjesë e strategjisë së saj më të madhe evropiane. Ankaraja i sheh lidhjet më të forta me rajonin si një mjet për të rritur ndikimin e saj në Evropë dhe për të forcuar dorën e saj në mosmarrëveshjet e vazhdueshme me BE-në, siç është fati i refugjatëve sirianë në Turqi dhe tensionet midis Turqisë dhe Greqisë në Mesdheun lindor. Në planin afatshkurtër, prisni që vizita e Erdoganit të përmirësojë imazhin e Turqisë si një ndërmjetës i ndershëm, duke e larguar Shqipërinë nga ndikimi i BE-së. Në periudhën afatmesme dhe afatgjatë, parashikoni një reagim negativ të BE-së ndaj një pranie më të madhe turke në oborrin e saj. BE mund të përpiqet të përshpejtojë anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian duke lehtësuar kërkesat e rrepta të korrupsionit dhe sundimit të ligjit. Ndërkohë, Turqia ka të ngjarë të rrisë aktivitetin e saj pasi të vendosë fuqimisht fuqinë e saj të butë në rajon – domethënë, duke kërkuar një rol më të drejtpërdrejtë ndërmjetësues kur të shfaqen krizat e ardhshme rajonale.”, shkruan ndër të tjera në lidhje me këtë vizitë Foreignbrief.com.

Presidenti Turk Recep Tayip Erdogan ka mbërritur pak minuta më parë në Shqipëri. Mësohet se avioni i presidentit turk ka zbritur në tokën shqiptare një orë me vonesë. Arsyeja e vonesës së presidentit nuk është bërë e ditur mirëpo ceremonia zyrtare nisi dhe u zhvillua pa asnjë problem. Pas përfundimit të ceremonisë, Erdogan zgjodhi që të mos takojë dhe shtrëngojë dorën me asnjë nga delegacioni shqiptar i cili po e priste.

LAJMI KRYESOR: Vizita zyrtare! Erdogan në Shqipëri në 554-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut (MASAT)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…