LIVE UPDATES
Politike

NDRYSHIMI/ Si e ‘drodhi’ Rama prezantimin e Open Balkan brenda muajit, në prezencë të Merkel e quan pjellë të Procesit

14 Shtator 2021, 14:43 Nga DOSJA
NDRYSHIMI/ Si e ‘drodhi’ Rama prezantimin e Open Balkan brenda

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka ndryshuar tërësisht mënyrën e prezantimit të nismës Ballkani i Hapur përpara publikut. Sot, në konferencën e përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, Rama e konsideroi projektit e iniciuar prej tij, Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev si pjesë e Procesit të Berlinit. Rama tha se “Open Balkan” është një nismë që ecën paralelisht me atë të Berlinit, por ndryshimi i fundit mes tyre, është se ky i fundit ka mekanizma më të ngadalta.

Sigurisht që procesi i Berlinit ka nevojë për kohën e tij. Mekanizmat janë të avashtë, por edhe Ballkani i Hapur që kemi si një nismë të 3 vendeve, është rezultat i këtij Procesi. Na ka dhënë mundësinë të kuptojmë se nga bashkëpunimi ndërtojmë të ardhmen e përbashkët. Open Ballkan është pjellë e Procesit të Berlinit, nuk është nismë në kontradiktë. Është as më shumë dhe as më pak, mekanizëm për të a përshpejtuar. Nuk ka asgjë që kontradikton e procesit të Berlinit, pa nevojë për t’u mbledhur të tjerë për ne. Rezultatet kanë filluar të flasin. Open Ballkan nuk është asgjë më shumë sesa mjeti për të implementuar procesin. E rëndësishme është që teoritë e konspiracionit që janë të organizuara nga forca të treta të hedhura këtu për të na gënjyer ne për të krijojmë këtu një mikro-BE janë dokrra. Kancelarja ka dhënë, ju nuk jeni në BE por jeni europianë. Prandaj duhet që të nisim një proces, të punojmë që rajoni të ngrihet nga pikëpamja ekonomike dhe politike. Ky është thelbi,”– tha Rama.

Më herët, Kreu i Qeverisë e ka konsideruar ‘Open Balkan’ si një zbatim të katër lirive të Bashkimit Europian, por pa burokracitë e këtij të fundit. Konkretisht, herën e fundit që ka komentuar këtë gjë përballë gazetarëve, i ftuar në “Opinion”, Rama tha se kjo nismë u ndërmor kur u pa se Procesi i Berlinit nisi të zvarritej dhe se ky projekt lehtëson marrëdhëniet mes vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Kemi një mosdakordësi konceptuale përsa i takon qasjes së politikës rajonale. Për mua Ballkani i Hapur është interes stratregjik i kombit shqiptar. Ballkani i Hapur është zbatimi i 4 lirive të BE. Ajo që është realizuar nga diplomacia jonë me Beogradin, Presidenti i Serbisë ka pranuar lëvizjen e lirë të njerëzve si pjesë e asaj që sot e quajmë Ballkani i Hapur. Procesi i Berlinit është pikërisht ky, por është shumë më i avashtë dhe që varet nga burokracia europiane. Ne nuk kemi nevojë që të na mbledhin. Ballkani i Hapur është duke u mbështetur shumë shpejt nga të gjithë. Kur ne pamë që Procesi i Berlinit filloi të zvarritej. Gjëja që nuk kuptoj është ky: dikur bëhej luftë për t’u ulur në tavolinë. Sot serbët janë në tavolinë dhe ikin kosovarët, kjo është e paimagjinueshme. Ballkani i Hapur nuk negociohet, nuk diskutohet, kjo do të bëhet. Ore njerëz, o njerëz, a është më mirë që ai kamioni të rri të presë në kufi apo të niset e të arrijë në destinacion? Tani më thoni mes ketyre të dyja, a je shqiptar, eskimez apo serb, çfarë mund të kesh kundër?”– deklaronte Rama vetëm pak javë më parë.

Përse ky mendim ndryshoi sot?

Vetë Rama tha sot se e ka më të lehtë që të sqarohet për këtë gjë kur nuk është prezente zonja kancelare, por pa shtuar arsyet.

“E kam më të lehtë ti them gjërat kur nuk është prezente zonja… Merkel ka vendosur një gur kilometrik….”– shtoi Rama ndër të tjera.

Të jetë prezenca e kancelares Merkel që e bëri Ramën të arsyetonte ndryshe dhe nismën “Balkani i Hapur” dhe nga një iniciativë të re, të pavarur e të padiskutueshme ta prezantonte si pjesë të Procesit të Berlinit?

(F.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Politike Politike angela merkel edi rama Open Balkan Procesi i Berlinit angela merkel edi rama Open Balkan Procesi i Berlinit

Sondazh

Poll

TEST 31

TEST 31

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij