LIVE UPDATES
Politike

‘Procesi i Berlinit? I mjaftueshëm për të bashkëpunuar si rajon’/ Kurti flet pas takimit me Merkel: Asnjë presion për

14 Shtator 2021, 14:33 Nga DOSJA
‘Procesi i Berlinit? I mjaftueshëm për të bashkëpunuar

TIRANË– Kryeministri i Kosovës ka kërkuar mbështetje për trysnimin e Serbisë, duke nënkuptuar homologun e tij, Edi Rama. Në një konferencë për mediat, menjëherë pas takimit “kokë më kokë” me kancelaren gjermane Angela Merkel, Kurti doli para mediave duke u shprehur se ndaj tij nuk ishte ushtruar asnjë farë presioni për t’ju bashkuar nismës “Open Ballkan”.

Sipas tij, në çdo takim që bëhet në të mirë të kompromisit mes vendeve, zyrtarë nga Bashkimi Europian duhet që të jenë prezentë, ndërsa kërkoi më shumë presion ndaj Serbisë për të njohur pavarësinë e Kosovës. 

Këtë kërkesë e kishte indirekt edhe për kryeministrin shqiptar, Edi Rama, por pa e përmendur me emër tha se çdo shqiptar e kishte për detyrë që të ndihmonte në njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe jo në mirëkuptimin e Serbisë. Megjithëse lëshoi një deklaratë të fortë ndaj Ramës, shtoi se kishtë marrëdhënie të mira me të, madje aq sa e kishte takuar edhe në Dhërmi (vend ku u pa të pushonte Rama).  

INTERVISTA E KURTIT PARA MEDIAVE:

Kurti: Në bisedat që pata unë theksova se nuk duhet të ketë fonde europiane pa vlera europiane. Fondet duhet që të paraprihen dhe shoqërohen me vlerat e BE. Theksova se ka 4 elementë që të ketë paqje të qëndrueshme dhe stabilitet afatgjatë në rrugëtimin europian. Ato janë: sundimi i ligjit, demokratizimi, ballafaqimi me të kaluarën, reciprociteti i të drejtave të pakicave kombëtare në kundërshti me hegjemonitë nacionaliste në Ballkan. Sa i përket raportove të Kosovës me Serbinë, janë dy shtete që zhvillojnë dialog me statusin e marrëdhënieve. Statusi ynë nuk është i diskutueshëm. Nuk kthehemi dot para vitit 2008. Deri në vitin 2012 pavarësia jonë nuk ishte e plotë, duke qënë se vendi ynë ishte i mbikqyrur ndërkombëtarisht. Pas zgjedhjeve dhe formimit të qeverisë kemi stabilitet. Tre kandidatët e parë sot drejtojnë tre institucione. Kështu stabiliteti nuk e kemi pasur që kur shpallëm pavarësinë. Po përkthehet edhe në efekte pozitive ekonomike. Ne jemi për marrëdhënie të mira por nuk e kompensojmë dot as me shtetësi dhe as me territor. Duke e ritheksuar se krimet e kryera nuk do të ndalemi duke kërkuar drejtësi për to. Para tre javësh, Vuçiç mohoi masakrën.  

Çfarë iu kërkoi Merkel?

Kurti: Ne shpjeguam qendrimin tonë, u interesua për mbarëvatjen e dialogut në Bruksel ku ndërmjetësues është Lajçak. Ka një proces në Bruksel që zhvillohet, por ka mospajtime të thella. Kur ka kërkesa të serbëve të Kosovës i dëgjoj dhe përgjigjem. Por ankesat e Serbisë për humbjet që i ka pësuar si shtet i padrejtë që i ka pasur si shtet i padrejtë nuk i kompensoj dot.

Sulmi i Ramës, keni një koment? Kur qeveria do ta vendosë reciproritetin me Serbinë?

Kurti: Unë nuk e di për çfarë teorie konspiracioni flitet. A e keni pyetur? *s’ma dha radhën. Procesi i Berlinit është i nevojshëm por edhe i mjaftueshëm për rrugëtimin europian nuk ka nevojë për variante të tjera. Ballkani është së paku 12 shteti. Perëndimori ka Procesin e Berlinit. Pasnesër kemi takim me qeverinë e Maqedonisë së Veriut. Inciativat e mira nuk besojmë që të jenë pa BE brenda. Dallimi mes tyre është që tek e dyta nuk e kemi Bashkimin Europian. Kosova është shtet i pavarur duhet të angazhohemi ta kërkojmë njohjen e saj. Dhe jo të shprehim mirëkuptim ndaj Serbisë për mosnjohjen e Kosovës.

Marrëdhënia me Ramën duke patur parasysh kundërshtinë e madhe?

Kurti: Do të kemi takim edhe me qeverinë e Shqipërisë, por nuk është formuar ende.  Do të takohemi menjëherë. Kemi panumër gjëra që na afrojnë dhe na bashkojmë. Por pyetjet bëhen për ato që na ndajnë.

Merkel për OpenBallkan?

Kurti: Gjatë takimit që patëm e falenderova për rolin e saj gjatë 16 viteve që është marrë me rajonin dhe me Kosovën. Gjermania është shtyllë politike dhe ekonomike e BE. Është vendi ku e kemi mërgatën më të madhe. Merkel nuk më kërkoi që të përfshihem. Ne jemi sovran i përfaqësojmë popullin dhe natyrisht që bashkëpunimi të jetë në përputhje me interesat tona. Ne nuk e konsiderojmë me një Serbi që s’na njeh krimet dhe pavarësinë. Duhet të ndryshojë Serbia dhe jo Kosova. Nuk duhet trysni mbi Kosovën. Por Serbinë që i mohon krimet dhe nuk e njeh pavarësinë. Gjeneralët serbë që janë dënuar në Hagë, bëhen profesorë ligjërues në Akademinë Ushtarake. Presioni duhet të jetë mbi Serbinë, besoj që kjo është detyra jonë si shqiptarë. Paraardhësit kanë bërë kompromise. Kompromiset kanë qenë të gabuara. Një prej arsyeve që na kanë votuar ne qytetarët. Serbia duhet të ndryshojë Kushtetutën, jo Kosova. Paqe të qëndrueshme, siguri afatgjate ka në Ballkan kur Serbia ndryshon Kushtetutën dhe heq dorë nga Kosova. Duhet të ndryshohet Serbia, në krye të së cilës qëndron kryeministri që ka qenë ministër i Informacionit në kohën e Millosheviç. Unë kam qenë i burgosur politik, Vjosa Osmani dhe Glauk Konjufca.

Kur keni folur për herë të fundit me kryeministrin?

Kurti: Në çdo konferencë dhe samit takohemi. Para 2 javësh ishim në Bled. Jemi takuar në Tiranë dhe në Dhërmi. Nuk biem dakord për Ballkanin e Hapur, ç’të bëjmë? Për gjëra të tjera jemi në komunikim dhe bashkëpunojmë.

A u diskutua për liberalizimin e vizave?

Kurti: E përmendi që në drekë se është e rëndësishme të ndodhë. Janë plotësuar 95 kritere. Ka pasur skepticizëm nga vendet e ulëta. Kjo është mënyra si funksionojnë së brendshmi. I kam shkruar letër të gjitha vendeve të Bashkimit Europian. Po pres përgjigjet e tyre.

Reciproriteti me Serbinë?

Kurti: Reciprorieti do të vendoset se nuk ka ndryshe. Po përgatitetmi që ta zbatojmë me sukses. Ne kur ta zbatojmë reciprocitetin dhe nuk do të guxojmë që të dështojmë. E kemi theksuar tek të drejtat e minoritetit. Shqiptarët në Presheve i ndryshojnë adresat, është spastrim etnik. Nuk kam thënë që do të hap arkivat e UÇK-së. Vend më transparent nuk ka. Arkivat duhet të hapen në Beograd. Është detyrë e shqiptarit që të bëjë trysni mbi Serbinë dhe jo mbi Kosovën.

Sot, kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar vizitën e fundit në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Gjatë një konferencë për shtyp, Merkel përshëndeti nismën e Open Ballkan, por theksoi se Procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm në rolin e tij. Pas deklaratës së saj, edhe Rama ndryshoi “kah” duke u shprehur se njëra ishte pjellë e tjetrës. Ndërkohë që pas Ramës, Merkel është takuar edhe liderë të tjerë të rajonit.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Politike Politike albin kurti angela merkel angela merkel ne shqiperi edi rama turi i merkel albin kurti angela merkel angela merkel ne shqiperi edi rama turi i merkel

Sondazh

Poll

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Interpelanca në Kuvend, Krifca: Bërtitja me megafon nuk e shuan dot fuqinë e argumentave

Çupi: Jemi qarku më i varfër. Mziu: Manja e di efektin tim, kush të përzuri nga Dibra?

292537138 599408578216183 4581047985310814414 n

'E shëmtuar kur dëgjoj fyerje'/ Rruga e Arbërit, Braçe-Mziut: Po ju nga kaloni? Pse të mos vdisni ju

Manja-Mziut: Do lije Dibrën në bixhoz siç la PD Shqipërinë, janë me fat që kanë Ballukun o kukuvajkë

Mziu-Ballukut: Kush iu sugjeroi që të dobësoheni kaq shumë? (Salla gumëzhin)

REPLIKAT/ Mziu: Ke ndryshuar pamje. Balluku: Ti i do me shami të kuqe, por mua s’më shkojnë

Rruga e Arbrit, Mziu: Do kushtojë 5.5 herë më shumë se në kohën e PD, çfarë standarti ka?

Kriza ka prekur Mziun? Deputeti i PD: Për efekt të kostos financiare s'bëra shumë printime

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër