LIVE UPDATES
Bota

Ndryshimi i kufinjve në Ballkan, Këshilli Europian konfirmon ekzistencën e non-paper të Jansës

5 Qershor 2021, 10:31 Nga DOSJA
Ndryshimi i kufinjve në Ballkan, Këshilli Europian konfirmon

BRUKSEL– Këshilli i BE-së konfirmoi për agjencinë austriake të lajmeve APA se ekziston një dokument në lidhje me pretendimet non-paper slloven për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor. Sidoqoftë, ai nuk u zbulua sepse mund të rrezikonte marrëdhëniet ndërkombëtare.

APA i kërkoi Këshillit të BE të siguronte “dokumente të të gjitha llojeve dhe në çdo gjuhë që do të lidhej me iniciativat e pretenduara sllovene për ndryshimin e kufirit në Ballkanin Perëndimor dhe diskutimet në lidhje”.

Sipas mediave sllovene, shërbimi për shtyp i Këshillit të BE u tha gazetarëve se Sekretariati i Përgjithshëm i Këshillit kishte “identifikuar vetëm një dokument” që plotësonte kriteret e mësipërme. Ky mesazh u botua nga Këshilli i BE në faqen e tij të internetit të Enjten në mbrëmje.

Sidoqoftë, pasi shqyrtuan çështjen, ata vendosën të mos lejonin hyrjen e dokumentit sepse çështja bie qartë nën përjashtimet e Direktivës, sipas së cilës institucionet mund të refuzojnë qasjen në dokumente, zbulimi i të cilave do të “rrezikonte interesin publik.

Gazeta e pretenduar sllovene ngriti shumë pluhur në mes të prillit, si në Ballkanin Perëndimor dhe në Slloveni. Ky dokument jozyrtar, i botuar nga portali Uncensored, propozoi ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor. “përfundimi i shpërbërjes së Jugosllavisë”. Ndër të tjera, ajo përfshin ide mbi shpërbërjen e BiH dhe bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë. Në rajon, ide të tilla janë hedhur poshtë si të rrezikshme sepse ato mund të çojnë në luftëra të reja.

Sipas njoftimeve të medias, në përgatitjet për presidencën sllovene të Këshillit të BE, Kryeministri Slloven Janez Janša gjithashtu ndihmoi në zgjerimin e tij , gjë që ai e mohoi. Kryeministri shqiptar Edi Rama konfirmoi se ai kishte parë një dokument të tillë dhe foli për të me Janša. Në një reagim të mëvonshëm Rama mohoi kategorikisht që të ketë pasur dijeni dhe te ketë komunikuar me Jansën për ekzistencën e këtij non-paperi.

Sipas raporteve të mediave në BiH, Jança pritet gjithashtu t’i paraqesë këtë dokument Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel. Shërbimi për shtyp i këtij të fundit më pas iu përgjigj pyetjeve në lidhje me këtë dokument vetëm se ata nuk mund të konfirmonin marrjen e dokumentit. Edhe tani, ata insistojnë të mos japin komente për këtë çështje.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota dokumenti “non paper” edi rama letra per kufijte e janez jansa dokumenti “non paper” edi rama letra per kufijte e janez jansa

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni