LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndryshimi argumenteve të Gentian Liles për arsyen e dorëheqjes nuk e bindën KPA

21 Janar 2022, 18:51 Nga DOSJA
Ndryshimi argumenteve të Gentian Liles për arsyen e dorëheqjes

GJIROKSTËR- Kolegji i Posaçëm i Apelimit, KPA vendosi më 23 korrik në mënyrë unanime rrëzimin e ankimit të ish-ndimësit ligjor pranë Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë Gjirokastër, Gentian Lile, ndaj vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, KPK për ndëprerjen e procesit të rivlerësimit ndaj tij. Më 9 dhjetor 2020, KPK vendosi të ndërpresë procesin e rivlerësimit për Lilen për shkak të dorëheqjes së tij, si dhe t’i ndalojë emërimin në institucionet e drejtësisë gjatë 15 viteve të ardhshme.

Lile e ankimoi vendimin e KPK duke kërkuar ndryshimin ose rrëzimin e vendimit të Komisionit. Në ankim ai ka parashtruar argumente të ndryshme lidhur me dorëheqjen e tij nga detyra, që janë gjetur në mospërputhje me ato të paraqitura në Këshillin e Lartë Gjyqësor, KLGJ. Në vendimin e arsyetuar të KPA-së analizohet procedura e ndjekur në Komision në kuadër të rivlerësimit të Liles, që është gjetur e drejtë së bashku me vendimarrjen për ndërprerjen e vetingut dhe për sanksionin 15-vjeçar.

Në ankim, Lile ka pretenduar se dorëheqja e tij nuk ka pasur si qëllim shmangien e vetingut dhe se ka qenë i gatshëm t’i nënshtrohej procesit të rivlerësimit. Ai ka theksuar se arsyeja e dorëheqjes ka qenë mostrajtimi si subjekt rivlerësimi, pasi nuk përfitonte 75% të pagës së gjyqtarit dhe e ka konsideruar këtë fakt në shkelje të të drejtës themelore të garantuar nga Kushtetuta, atë të barazisë së trajtimit financiar.

Lile ka shtuar se vetingu ka si qëllim të largojë nga sistemi ato subjekte që kanë qenë vendimmarrës, ndërkohë që ai nuk ka qenë në pozicion të tillë dhe as në pozicion këshillimi që mund të ndikonte në vendimmarrje. Ai është shprehur se ka qenë një punonjës i thjeshtë gjykate dhe se funksioni si ndihmës ligjor nuk mund të ndikonte në funksionimin e shtetit të së drejtës, në pavarësinë e sistemit të drejtësisë apo në humbjen e besimit të publikut tek institucionet e këtij sistemi.

“[…]Trupi gjykues vëren se subjekti i rivlerësimit ka parashtruar shkaqe të ndryshme që e kanë çuar në paraqitjen e kërkesës për dorëheqje nga detyra. Konkretisht, në kërkesën drejtuar Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, KLGJ-së dhe Institucionit të Presidentit, subjekti Gentian Lile rendit si shkak arsyet familjare, ndërsa në ankimin e paraqitur pranë Kolegjit, ngriti si pretendim mostrajtimin e duhur financiar gjatë ushtrimit të detyrës si ‘ndihmës ligjor’”, konstaton Kolegji.

Megjithatë, Kolegji çmon se nuk ka rëndësi arsyeja e dorëheqjes nga detyra, por verifikimi i vullnetit të tij të pavesuar për t’u larguar nga ushtrimi i funksionit që e bën subjekt rivlerësimi.

Nga verifikimi akteve ka rezultuar se dorëheqja është shqyrtuar fillimisht nga KLGJ, që me vendim të datës 21 tetor 2020 ka vendosur ndërprjen e marrëdhënieve në shërbimin gjyqësor të ndihmësit ligjor të Liles për shkak të dorëheqjes. Ky vendim nuk është kundërshtuar në rrugë gjyqësore nga ana e subjektit të rivlerësimit.

Lidhur me pretendimin e Liles se nuk ka shfaqur në asnjë moment vullnet për t’iu shmangur apo për të ndërprerë procesin e rivlerësimit dhe se sanksioni për ndalimin e rikthimit të tij në sistemin e drejtësisë gjatë 15 viteve të ardhshme është penalizues, trupi gjykues mban në konsideratë jurispudencën e deritanishme të Kolegjit.

“[…]Vullneti për të mos iu shmangur procesit të rivlerësimit, sipas përcaktimit në dispozitat kushtetuese dhe në ligjin nr. 84/2016, shprehet vetëm nëpërmjet qëndrimit në detyrë dhe përfundimit të procesit të rivlerësimit”, vëren KPA dhe shton se subjekti në kërkesën për dorëheqje i është referuar pikërisht nenit G të Aneksit të Kushtetutës, ku parashikohet dhe sanksioni.

“Në këto kushte, subjekti i rivlerësimit i kishte të qarta pasojat dhe efektet juridike që do të sillte dorëheqja e tij nga detyra[…]”, citohet në vendim.

Po ashtu, është rrëzuar edhe pretendimi se ndaj tij nuk mund të zbatohet sanksioni 15-vjeçar, pasi nuk ka qenë në pozicion vendimmarrës dhe as në pozicion këshillimi që mund të ndikonte në vendimmarrje. KPA thekson se është përcaktuar se të gjithë këshilltarët ligjorë pranë Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, ndihmësit ligjorë pranë gjykatave administrative dhe ndihmësit ligjorë pranë Prokurorisë të Përgjithshme do të rivlerësohen ex officio, ashtu si gjyqtarët dhe prokurorët.

“Për sa kohë që subjekti i rivlerësimit ka qenë në funksionin e ndihmësit ligjor në momentin e hyrjes në fuqi të ligjit nr. 84/2016, dhe ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion përgjatë procesit të rivlerësimit, gjen vend edhe zbatimi i pikës së dytë të nenit G të Aneksit të Kushtetutës, e cila përcakton ndalimin e subjektit të rivlerësimit për t’u emëruar si gjyqtar, prokuror i çdo niveli, anëtar i Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Prokuror i Përgjithshëm apo Inspektor i Lartë i Drejtësisë për një periudhë 15-vjeçare”, konkludon KPA dhe ka vendosur të rrëzojë ankimin e Liles duke lënë në fuqi vendimin e KPK.

Marrë nga Reporter.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Aktualitet Aktualitet Gentian Lile KPK Gentian Lile KPK

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet