LIVE UPDATES
Bota

Ndotja e mjedisit, ambientalistët bllokojnë Beogradin, thirrje kundër qeverisë

6 Dhjetor 2021, 06:42 Nga DOSJA
Ndotja e mjedisit, ambientalistët bllokojnë Beogradin, thirrje

BEOGRAD – Për dy orë demonstruesit serbë bllokuan trafikun rrugor në Beograd, urën e rëndësishme të Danubit në Novi Sad dhe pika qendrore të trafikut në disa qytete të vendit. Protestat drejtoheshin kundër një ligji të miratuar muajin e kaluar për referendumin, që ua vështirëson qytetarëve të protestojnë kundër projekteve që ndotin ambientin, si edhe për një ligj shpronësimi, që ia lehtëson shtetit blerjen e pronës private. Me këtë ligj, sipas protestuesve, favorizohen investitorët e mëdhenj, dhe u mundësohet shfrytëzimi i burimeve lokale. Dëgjoheshin parrulla kritike ndaj qeverisë.

Konkretisht protesta drejtohej kundër projektit për përftimin e litiumit në Loznicë, në perëndim të vendit nga ana e koncernit australiano-britanik të minierave, Rio Tinto. Në urën kryesore të Beogradit demonstruesit thërrisnin “Rio Tinto ik nga lumi Drin”. Ata mbanin edhe pankarta ku shkruhej “Ndalni investorët, shpëtoni natyrën”, apo “Ne nuk e dorëzojmë natyrën në Serbi.” Demonstruesit kërkuan tërheqjen e ligjeve të miratuara së fundmi dhe u shprehën për vazhdimin e protestave.

Litium i kërkuar

Në afërsi të qytetit Loznicë, koncerni Rio Tinto kishte zbuluar në vitin 2006 rezerva të konsiderueshme të litiumit, më të mëdhatë në Europë. koncerni kishte filluar aty me blerjen e tokës, për të nxjerrë më shpejt metalin e shumëkërkuar sot. Qeveria e Serbisë e mbështet këtë plan, por miratimi i autoriteteve ende nuk është dhënë. Koncerni do të investojë, 2,1 miliardë euro në këtë projekt, ka bërë të ditur Vesna Prodanovic, drejtoreshë e filialit serb, Rio Sava. Litiumi bën pjesë tek lëndët metalore më të kërkuara, me rëndësi strategjike në të ardhmen. Ai shërben si një komponent i rëndësishëm tek bateritë e automjeteve elektrikë. Rio Tinto ka premtuar, se do të respektojë të gjitha standardet ekologjike kombëtare dhe ato të BE. Por ambientalistëve kjo nuk u mjafton, ata i tremben ndotjes së pakthyeshme të ujit të pijshëm në rajon. (DEUTSCHE WELLE)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Rajoni Rajoni ambientalistet ambienti Beograd protestë ambientalistet ambienti Beograd protestë

Sondazh

Poll

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë