LIVE UPDATES
Bota

DW: Situata Rusi-Ukrainë, të kujton orët më të vështira të Luftës së Ftohtë

5 Dhjetor 2021, 17:34 Nga DOSJA
DW: Situata Rusi-Ukrainë, të kujton orët më të

RUSI- Marrëdhëniet e NATO-s me Rusinë po çojnë në një përshkallëzim të paprecedentë, që të kujton orët më të vështira të Luftës së Ftohtë, duke pasur parasysh situatën në Ukrainë. “Ne jemi thellësisht të shqetësuar se ka prova që Rusia po komploton për të ndërmarrë veprime agresive kundër Ukrainës,”- tha Sekretari i Shtetit i SHBA-së Anthony Blinken pas konsultimit në Letoni me homologët e të gjitha vendeve anëtare të NATO-s. “Përgatitjet” e Moskës supozohet të përfshijnë veprime për një destabilizim të brendshëm të Ukrainës, si dhe operacione ushtarake në shkallë të gjerë.

“Ne pamë skenarë të ngjashëm në vitin 2014, kur Rusia pushtoi për herë të fundit Ukrainën, “- tha Anthony Blinken. “Atëherë, si tani, trupat në kufijtë e dy vendeve u përforcuan. Sipas diplomatit amerikan, presidenti rus Vladimir Putin dëshiron të përfundojë përgatitjet për një pushtim të ri të Ukrainës, megjithëse mbetet e panjohur nëse vendimi përfundimtar për pushtimin është marrë tashmë. A është vërtet kështu? A është ky një “reagim histerik” nga Perëndimi, siç pretendon Moska?

Mbledhja masive e trupave

Nuk i kemi parë ende “provat” e cituara nga Anthony Blinken. Megjithatë, askush nuk e konteston se me përqendrimin masiv të trupave në zonë, plotësohen të gjitha kushtet për një përballje të re ushtarake. Sipas vlerësimeve të NATO-s, të cilat Moska nuk i mohon, më shumë se 90,000 trupa janë vërshuar në anën ruse të kufirit, duke mbështetur forca të blinduara, njësi artilerie, dron dhe sisteme moderne të luftës kibernetike. Rreth 209,000 ushtarë dhe burra të Gardës Kombëtare janë rreshtuar në anën ukrainase të kufirit. NATO i mbështet ato në mënyrë indirekte, duke ofruar armatime dhe shërbime këshillimore, por edhe duke marrë pjesë në përpjekjet për të parandaluar sulmet kibernetike.

Moska gjithashtu ka reaguar ashpër ndaj zgjerimit të pranisë së saj të NATO-s në vitet e fundit në vendet anëtare lindore të Aleancës Atlantike, duke dërguar mijëra trupa në Poloni dhe në shtetet baltike. Të dyja palët akuzojnë njëra-tjetrën për “sjellje provokuese”. Përndryshe, nuk ka indikacione të qarta se një konfrontim i menjëhershëm ushtarak është i pashmangshëm – as në Rusi dhe as në Ukrainë. Asnjë mbledhje urgjente e parlamentit nuk është caktuar në Kiev dhe as oficerët rezervë nuk janë thirrur në armë. Moska këmbëngul se nuk ka asnjë kërcënim ushtarak. A dëshiron Uashingtoni thjesht të motivojë aleatët e tij evropianë që të investojnë në pajisje të reja, duke siguruar kontrata fitimprurëse edhe për industrinë e luftës në SHBA?

” Bujqësia ” skenar në Ukrainë?

Në teori, megjithatë, një ringritje e tensionit në Ukrainën lindore nuk përjashtohet. Moska ka qenë prej kohësh e shqetësuar se mbështetja e vazhdueshme nga NATO dhe Perëndimi mund të inkurajojë Ukrainën që të ndërmarrë veprime për të rimarrë rajonet e Luhanskut dhe Donetsk, të cilat tani janë nën kontrollin e separatistëve pro-rusë. Një skenar i ngjashëm u shpalos në Gjeorgji në vitin 2008 kur presidenti i atëhershëm Mikheil Saakashvili u përpoq të rimarrë rajonin e Osetisë së Jugut, por brenda disa ditësh Moska ndërhyri dhe zmbrapsi sulmin gjeorgjian dhe më pas njohu Osetinë e Jugut dhe Osetinë e Jugut si shtete të pavarura. Abkhazia, madje duke dërguar mijëra ushtarë si “forcë mbrojtëse”.

Në javët e fundit, Vladimir Putin e ka bërë të qartë se nuk do të hezitojë të ndjekë taktika të ngjashme në Ukrainën lindore. Por grupet paraushtarake në Luginën e Donbasit kanë bërë gjithashtu të qartë se në rast të një sulmi ukrainas do të kërkojnë ndihmën e Moskës. Por në këtë rast kostoja do të ishte jashtëzakonisht e lartë për Rusinë. Tashmë sot sanksionet perëndimore pas aneksimit të Krimesë në 2014 kanë goditur ekonominë ruse. Shpenzimet e Moskës për Ukrainën lindore janë në rritje të vazhdueshme, ashtu si edhe operacionet ushtarake ruse në Siri. Ashtu si Rusia, Ukraina me borxhe të përhershme vështirë se mund të financojë një luftë afatgjatë. Në fund të fundit, “ka një ndryshim midis anëtarëve të NATO-s dhe partnerëve të ngushtë, siç është Ukraina”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Atlantikut, Jens Stoltenberg pas takimit të fundit të NATO-s në Riga të Letonisë. Dallimi është i qartë: “Vetëm anëtarët e NATO-s mund të mbështeten në solidaritetin e aleatëve të tjerë, në rast të një sulmi të armatosur”.

Marrë nga: DW

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Anthony Blinken konflikti rusi-ukraine ushtria ruse Anthony Blinken konflikti rusi-ukraine ushtria ruse

Sondazh

Poll

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...