LIVE UPDATES
Bota

Navalny i kërkon gjykatës ndërprerjen e kontrolleve të vazhdueshme në burg

1 Qershor 2021, 06:25 Nga DOSJA
Navalny i kërkon gjykatës ndërprerjen e kontrolleve të

RUSI– Udhëheqësi i burgosur i opozitës ruse Alexey Navalny i kërkoi një gjykate të hënën që të vendoste për ndërprerjen e kontrolleve çdo një orë natën, të cilave ai u është nënshtruar në burg.

Duke folur në gjykatë në një lidhje me video nga burgu, zoti Navalny tha se nuk ka bërë asgjë që të justifikonte vendimin e autoriteteve për ta konsideruar si rrezik arratisjeje, arsyeja se pse bëhen këto kontrolle.

“Thjesht dua që të mos vijnë të më zgjojnë natën,” i tha ai gjykatësit në komentet që u transmetuan nga televizioni i pavarur Dozhd. “Çfarë kam bërë: Jam përpjekur të dal? Kam gërmuar ndonjë nënkalim? Apo po i rrëmbeja dikujt pistoletën? Më shpjegoni pse më quajnë rrezik arratisjeje!”

Ai argumentoi se kontrollet çdo një orë gjatë natës “në të vërtetë përbëjnë torturë”, duke i thënë gjykatësit se “do të çmendeshe për një javë” nëse i nënshtrohesh një zgjimit të tillë të shpeshtë.

Gjykata më vonë e shtyu seancën për të mërkurën.

Zoti Navalny, armiku politik më i vendosur i Presidentit rus Vladimir Putin, u arrestua në janar pas kthimit nga Gjermania, ku kishte kaluar pesë muaj duke u rimëkëmbur nga një helmim me një agjent nervor për të cilin ai fajëson Kremlinin- akuza që zyrtarët rusë i hedhin poshtë.

Në shkurt, atij iu dha një dënim prej 2 vjet e gjysëm për shkelje të kushteve të një dënimi me kusht që rezultonte nga një dënim i vitit 2014, që ai thotë se ishte i motivuar politikisht.

Ai filloi një grevë urie 24-ditore në burg për të protestuar ndaj mungesës së trajtimit mjekësor për dhimbje të forta shpine dhe mpirje në këmbë, duke i dhënë fund muajit të kaluar pasi mori kujdesin mjekësor që kërkoi.

Ndërsa ishte ende në grevë urie, zoti Navalny u zhvendos nga një objekt penale në lindje të Moskës, ku po vuante dënimin, në spitalin e një burgu tjetër në Vladimir, një qytet 180 kilometra në lindje të kryeqytetit. Ai vazhdon të jetë në atë burg, ku ai tha se kontrollet e natës vazhdonin, megjithëse ishin më pak shqetësuese.

Ndërsa zoti Navalny është në burg, prokurorët i kanë kërkuar një gjykate në Moskë ta përcaktojë Fondacionin e tij për Luftën ndaj Korrupsionit dhe rrjetin e tij të zyrave rajonale si grupe ekstremiste. Një projekt-ligj, i cili ka kaluar me shpejtësi në dhomën e ulët të parlamentit rus të kontrolluar nga Kremlini, bllokon anëtarët, donatorët dhe mbështetësit e grupeve ekstremiste që të kërkojnë zyrë publike.

Lëvizjet paralele janë parë gjerësisht si një përpjekje për të mos lejuar bashkëpunëtorë të zotit Navalny të kandidojnë në zgjedhjet parlamentare të shtatorit.

Marrë nga VOA.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota alexei navalny alexei navalny

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë