LIVE UPDATES
Bota

Atentatet e njëpasnjëshme! Mediat dhe gazetarët vënë ‘me shpatulla pas muri’ Ministrin e Mbrojtjes: Je një spektator,

31 Maj 2021, 19:22 Nga DOSJA
Atentatet e njëpasnjëshme! Mediat dhe gazetarët vënë

GREQI-Vrasjet e njëpasnjëshme në Greqi kanë bërë që mediat dhe gazetarët të vënë alarmin për rritjen e kriminalitetit në vend. Me artikuj ku raportojnë ngjarjet e rënda, mediat kërkojnë reagim nga shteti, dhe konkretisht i drejtohen ministrit Michalis Chrysochoidis, të cilin e konsiderojnë spektator. 

Ministria e Mbrojtjes në vend thjesht po përdor deklarata të ashpra për këtë gjë duke mos vepruar konkretisht dhe duke mos marrë masa. Krimi i organizuar vazhdon të rritet në Greqi me anë të vrasjeve, grabitjeve, përdhunimeve shumë të shpeshta kohët e fundit sa qytetarët ndihen të pasigurtë dhe kanë “frikë” të dalin rrugëve sepse janë shumë të rrezikuar.

Vetëm në 15 orë ka patur dy ekzekutime ku një shqiptar u vra brenda një kafeneje dhe vetëm disa orë më pas një boksier mori 14 plumba në një qendër sportive. Ndërkohë që krime të tjera shumë të rënda nuk janë zbardhur akoma si vrasja në ‘Gylka Nera’ apo ekzekutimi i gazetarit George Karaivaz. Nuk mbeten pas as rastet e ngacmimeve seksuale të cilat tashmë janë bërë të përditshme. Të gjitha keto vepra kriminale nuk kanë ndodhur as në vendet më kriminale si Çikago në një afta të shkurtër prej vetëm 15 orësh,“- shkruan një prej mediave. 

“Për të gjitha këto krime populli grek i kërkon llogari qeverisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes duke thënë se ministri Chrysochoidis nuk mund të përballojë punën dhe detyrat e tij pasi ka vetëm fjalë në ajër dhe jo vepra konkrete duke bërë këshu që të mbetet thejsht një spektator ne gjithë këtë mesele,”– vijohet më tej në artikull.

Këtyre shkrimeve, Michalis Chrysochoidis, Ministri i Mbrojtjes në Greqi u është përgjigjur me fjalët se ai po bën gjithçka për ta luftuar krimin. Ministri i Mbrojtjes deklaroi gjithashtu se është rritur kontrolli në çdo cep të vendit në mënyrë që të gjithë qytetarët të ndihen të sigurtë dhe se po bëhet e pamundura që të zbardhen detajet dhe krimet që nuk janë zbardhur deri më tani.

Pjesë nga deklarata e tij:

“Si në vitin 2018, ashtu edhe sot, krimi i organizuar po pastron llogari. Katër vrasje ndodhën brenda 2 muajve. Këto krime të tmerrshme me të drejtë trondisin publikun sepse ne nuk jemi mësuar me ta. Ne mbetemi të vendosur në fund të secilës listë përkatëse të KB dhe Evropës në treguesit përkatës për krimin e organizuar. Kohët e fundit, unë i paraqita prokurorit të Gjykatës së Lartë, një studim me të dhëna specifike mbi zhvillimin dhe strukturën e krimit të organizuar. Krimi i organizuar nuk ka implikime ideologjike por ka shumë para dhe ka kohë që ka filluar ta legjitimojë atë në biznes. Nëse ai hyn në institucione kështu, ne do të kemi një problem me një mafie normale. Demokracia duhet të përgjigjet shpejt.. Policia nuk tkurret. Vetëm në dy javët e fundit, 65 “dyqane” dhe 25 klube nate “të shënjestruara” u inspektuan. Kontrollet vazhdojnë dhe forcohen. Patrullat në lagjet dhe qendrën e Athinës janë forcuar gjithashtu për të rritur ndjenjën e sigurisë së qytetarëve. Me krimin e organizuar, askush të mos dyshojë, do të kemi një luftë. Jo vetëm policia, por demokracia. Sa më shpejt ta kuptojmë, aq më shpejt do të fitojmë! “

Sot u ekzekutua një boksier, ndërsa një natë më parë u vra Aris Papas i cilësuar nga mediat greke si një nga anëtarët më të njohur të mafia-s shqiptare. E shkuara e tij është pista që grupi hetimor ka mbi tavolinë për hetimin e këtij krimi, ndërsa nëna e viktimës ka bërë fajtorë shqiptarët për vrasjen e të birit, por pa thënë emra. Disa javë më parë u vra një tjetër ish-boksier, ndërsa vetëm para një muaji, plumbat i morën jetën një gazetari.

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni greqi krimet ne greqi greqi krimet ne greqi

Sondazh

Poll
Bota 31 Maj 2021, 17:48

GREQI– Mediat greke kanë zbardhur detaje të reja nga grupi që dyshohet të ketë marrë pjesë në ekzekutimin e shqiptarit, Aristides Pappas, ngjarje e ndodhur një ...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve