LIVE UPDATES
Aktualitet

Murtaja afrikane e derrave/ Veterinerët tregojnë se si duhet të mbrohen fermerët

21 Janar 2022, 16:37 Nga DOSJA
Murtaja afrikane e derrave/ Veterinerët tregojnë se si duhet të

TIRANË-Në Maqedoninë e Veriut, janë konfirmuar rastet e para të shpërthimit të Murtajës Afrikane të Derrave. Epidemiologu Veterinar, Kujtim Mersini thotë se kjo sëmundje mund të vij shumë shpejt tek stallat e derrave në Shqipëri. Nëse parandalimi i sëmundjes nuk ndodh në kohë, fermerët rrezikojnë të humbasin të gjithë popullatën e derrave që kanë në stallë.


Kujtim Mersini: Murtaja Afrikane e Derrit është një smëundje efektive që prek derrat e butë dhe të egër. Problemi është një që në popullatën e derrave të butë ka një mortalitet shumë të lartë që do të thotë se ngrodh të gjithë tufën e derrave dhe shkakton dëme masive në ekonomi.

Sëmundja është pranë nesh pasi është shfaqur në Maqedoninë e Veriut që do të thotë se duhet të rrisim vigjilencën si veterinare, por edhe mbarështruesit e derrave duhettëjenë të kujdesshëm nëse kanë në stallëne  detyre që derrat pësojnë një ngrodhje të menjëhershme skanë asnjë shenja, dhe derrat të cilat në trupin e tyre shfaqen hematoma pra shena maci. Atëhere fermeri menjëhere duhet të njoftojë shërbimin veterinar përmes numrittë gjelbërt që ofrohet nga Autoriteti Veterinarisë dhe Mbrojtës së Bimëve.

Transportuesit numër një të kësaj sëmundje janë derrat e egër, për këtë arsye epidemiologët veterinar rekomandojnë mbarështruesit e derrave që gjënë e gjallë të mos e lëshojnë në kullota, por t’ia japin ushqimin në stallë.

Kujtim Mersini: Nëse gjendet një kafshë e tillë të ngrodhët asnjë nga këto kafshë nuk duhet të dali nga ferma apo të shitet në treg. Pra do të kemi një karantinim të fermës.

Kujdes mishi i derrit të prekur nga murtaja afrikane nuk rekomandohet të konsumohet, për këtë arsye derrat e infektuar nga MAD elimonohen dhe groposen nga veterinerët.

Kujtim Mersini: Fatmirësisht kjo sëmundje nuk është zonoze që do të thotëse nuk prek njerëzit, por prek vetëm derrit deri ssa ngordhe  gjithë tufa, por mishi nuk është cilësorë pasi në trup ka hematoma që do të thotë hemorragji të brendshme.

MARRË NGA Top Channel

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet kujtim mersini murtaja afrikane e derrave kujtim mersini murtaja afrikane e derrave

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave