LIVE UPDATES
Aktualitet

E mitura e dhunuar nga i ati në Kamëz dërgohet në fshatin SOS, e ëma do ta rimarrë

21 Janar 2022, 16:31 Nga DOSJA
E mitura e dhunuar nga i ati në Kamëz dërgohet në fshatin

TIRANË- NIKOLETA KOVAÇI/ Nëna e vajzës 6 vjeçe nga Kamza, që u dhunua barbarisht nga i ati, ka nisur një betejë në Gjykatën e Tiranës për të rimarrë të bijën. Vajza prej disa javësh gjendet e strehuar në fshatin SOS me anë të një vendimi të dhënë nga Gjykata e Tiranës.

Në krahë të gruas gjendet edhe avokatja mbrojtëse e saj, e cila i ka kërkuar Gjykatës që fëmija të kthehet pranë nënës së saj për të mundësuar sadopak zbutjen e traumave të shkaktuar nga dhuna shtazarake e të atit, Rajmond Kunora.

Ky i fundit është lënë në qeli nga Prokuroria dhe po hetohet për aktin e rëndë dhe të paprecedent të dhunës sistematike të ushtruar mbi të bijën e tij vetëm 6 vjeç. Sipas të dhënave që vijnë nga Gjykata, saktësohet se është parë e arsyeshme që fëmija i mitur t‘i kalojë qendrës, derisa e ëma të arrijë të stabilizohet nga gjendja ekonomike për t‘i mundësuar vajzës një jetesë normale.

Por pavarësisht pretendimeve të gjykatës që ka vepruar me një vendim të përkohshëm të strehimit të së miturës, avokatja Adriana Kalaja këmbëngul se vajza duhet të kthehet tek e ëma dhe se duhen marrë masa që kjo grua të ndihmohet nga shteti dhe organizmat e posaçme.

GJYQI

Do të jetë data 26 janar kur Gjykata do të vendosë nëse vajza do t‘i rikthehet nënës së saj. Në seancën e zhvilluar dy ditë më parë mësohet avokatja dhe nëna e vajzës 6 vjeçe kanë këmbëngulur se tashmë ekzistojnë kushtet që fëmija të kthehet me të ëmën.

Mbrojtja ka këmbëngulur se nëna e fëmijës ka një shtëpi dhe një punë që përbëjnë edhe bazat e munguara për t‘i siguruar kushtet e nevojshme së bijës, e cila ka kaluar një dhunë sistematike nga i ati, por që e ëma pretendon se nuk e ka ditur se ajo dhunohej dhe abuzohej nga i ati pas ribashkimit të tyre nga ndarja.

Gjykata kërkon që siguria e vajzës të jetë në plan të parë e për këtë arsye ka marrë edhe vendimin e përkohshëm për ta lënë në qendrën e fshatit SOS.

Gjykata po ashtu, posedon edhe raportin mjekoligjor të lëshuar pas denoncimit që u bë nga Spitali Pediatrik i Tiranës në momentin kur e morën vajzën për ta kontrolluar për shkak të gjendjes së saj tejet të rënduar shëndetësore.

HISTORIA

Në fundin e tetorit të vitit të kaluar, Policia raportoi për një ngjarje të rëndë që ishte shënuar në Kamzë. Një fëmijë me trauma të mëdha fizike ishte paraqitur në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” dhe mjekët kishin lajmëruar Policinë për ngjarjen.

Pas marrjes në pyetje të gruas, është mësuar se fëmija ishte rrahur nga i ati, sipas bisedës që ajo kishte bërë me të në shtëpi. Gruaja i tha Policisë që kishte qenë në punë dhe ai e kishte rrahur për shkak se ajo më telefononte. Por më vonë, u mësua se vajza ishte dhunuar prej shumë ditësh, pasi u dëshmua se ata kishin rreth një muaj e gjysmë që ishin ribashkuar.

Policia e vuri në pranga të atin dhunues dhe në masën e sigurisë ai refuzoi të kishte abuzuar me të bijën. Në dëshminë e tij ai pretendoi se vajzën thjesht e kishte rrahur me thupër, ndërsa nënës së fëmijës i kishte thënë që e kishte rrahur me kabllon e ushqyesit të telefonit.

Marrë nga Panorama.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet adriana kalaja nikoleta kovaçi rajmond kunora adriana kalaja nikoleta kovaçi rajmond kunora

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave