LIVE UPDATES
Bota

Mori çmim në “Fashion Awards 2021”, Vogue flet për stilisten shqiptare, Nensi Dojaka

30 Nëntor 2021, 13:34 Nga DOSJA
Mori çmim në “Fashion Awards 2021”, Vogue flet për

MBRETËRI E BASHKUAR – Ditën e hënë, personazhe të famshëm duke përfshirë Dua Lipan, Addison Rae dhe Adriana Lima u ngjitën në tapetin e kuq të Çmimeve të Modës 2021. E organizuar nga Billy Porter dhe i mbajtur në Royal Albert Hall të Londrës, ngjarja shërben për të nderuar talentin më të mirë dhe më të ndritur të modës britanike.

Sipas Vogue, të ftuarit erdhën të veshur me disa prej stilistëve më të njohur në Mbretërinë e Bashkuar  si Richard Quinn dhe Kim Jones, kjo e fundit nga të cilët mbikëqyr Dior Men dhe Fendi. Ceremonia shërbeu si një ribashkim i ngrohtë e po ashtu edhe aq prekës pasi vetëm dy ditë më parë ndërroi jetë dizajneri afrikano-amerikan, Virgil Abloh.

Në mes çmimeve prestigjoze ishte edhe emri i  Nensi Dojakës, stilistes së njohur shqiptare të veshjeve për femra. Ajo mori çmimin BFC British Fashion Council dhe për të ka shkruar edhe prestigjozja “Vogue”. Nensi është e njohur më së shumti për modelet e saj të dekonstruktuara me prerje dhe vargje të ndërlikuara, dhe është emri që të gjithë duan të dëgjojnë këtë vit. Ajo fitoi çmimin prestigjioz LVMH për talentet në zhvillim në shtator dhe tani ajo ka marrë gjithashtu çmimin e Fondacionit të Këshillit Britanik të Modës për talentin e stilistëve në zhvillim.

Duke folur nga studioja e saj në Highbury & Islington të Londrës një javë më parë, Dojaka ishte shumë e zënë, siç ka qenë në javët pas shfaqjes së saj të parë solo në Javën e Modës në Londër për Pranverë/Verë 2022. Shfaqja siguroi porositë e saj nga 59 tregtarë duke përfshirë Ssense, Mytheresa dhe Matchesfashion. Ky është një hap i madh nga sezonet e mëparshme: Dojaka kishte 23 aksionerë për pranverë/verë 2021 dhe 31 për vjeshtë/dimër 2021.

Çmimi LVMH 2021 përfshinte një dhuratë prej 300,000 € dhe një vit mentorimi. Ajo po përdor fondet për të zgjeruar ekipin e saj dhe ofertën e produkteve, si dhe për të zhvendosur prodhimin  në Itali. Me këto ndryshime në vend, synimi është që marka e saj e vetëfinancuar të jetë fitimprurëse brenda vitit të ardhshëm.

Megjithatë, Dojaka duhet të tejkalojë zhurmën afatshkurtër dhe kërkesën me shumicë me ndërtimin e një marke me jetëgjatësi, si dhe një bazë të re klientësh që presin që pamja e saj pozitive për trupin të përputhet me një gamë më të gjerë dizajnesh.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota british vogue nensi dojaka stilistja shqiptare vogue british vogue nensi dojaka stilistja shqiptare vogue

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave