LIVE UPDATES
Aktualitet

MEGAOPERACIONI në Spanjë/ Shkatërrohet klani i familjes shqiptare, 107 të arrestuar! Kontrolle në 23 shtëpi bari, sekuestr

1 Shtator 2021, 09:18 Nga DOSJA
MEGAOPERACIONI në Spanjë/ Shkatërrohet klani i familjes

SPANJË– 1 vit hetime kanë mjaftuar për të fundosur klanin e një familjeje shqiptare, drejtues të një rrjeti të madh të trafikut ndërkombëtar të marijuanës. Policia spanjolle, ajo gjermane e shqiptare, në kuadër të operacionit “Dobra” kanë vendosur në pranga 107 persona, prej të cilëve 60 janë shqiptarë.

Dosja.al ka mësuar se pjesë e të arrestuarve është edhe “koka” e grupit të familjes kriminale dhe disa nga personat e tij më të afërm. Megjithatë deri më tani nuk ka asnjë informacion lidhur me identitetet e tyre. Grupi i strukturuar në mënyrë hierarkike, me degë që vepronin ndërkombëtarisht por baza ishte në Spanjë dhe në Gjermani.

Si nisi hetimi për grupin?

Hetimi për grupin e strukturar kriminal filloi në qershor të vitit të kaluar.  E gjitha nisi pas marrjes së informacioneve lidhur me një rrjet kompleks lehtësuesish, të cilët dyshoheshin se po mbulonin një organizatë me origjinë shqiptare për t’u vendosur në Spanjë. Rrjeti që mbulonte grupin shqiptar, ishte i përbërë nga profesionistë pasurive të paluajtshme dhe të energjisë elektrike, të cilët kundrejt parave i ndihmonin shqiptarët që të vendoseshin në Spanjë duke u siguruar atyre logjistikën dhe infrastrukturën e nevojshme për kultivimin e marijuanës. Të arrestuarit devijonin furnizimin me energji elektrike për të kultivuar ilegalisht bimët në ambiente të mbyllura. Ishte vlerësuar se energjia elektrike e vjedhur arrin në mbi 1.6 milion € në të ardhura të humbura të shërbimeve. 

Pasi mbillej dhe kultivohej, marijuana shpërndahej në vende të ndryshme në Evropë, përfshirë Gjermaninë, ku vlera e drogës shumëfishohej me pesëfish. Dërgesat kalonin pa problem deri në fund të vitit 2020, në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, ku njëra nga dërgesat u neutralizua. Dërgesa të tjera u kapën gjithashtu, duke nisur edhe hetimet. 

Finalizimi i aksionit

Më shumë se 400 efektivë policie dhe hetues shqiptarë të shpërngulur përkohësisht në Spanjë, kontrolluan 51 prona, 23 prej tyre ishin kthyer në të ashtuquajtura “shtëpi bari”. Agjentët kanë sekuestruar rreth një ton marijuanë të përpunuar në boçe, rreth 25,000 bimë marijuanë, rreth 70.000 euro cash, një revolver, një armë gjahu, një bllokues frekuencash dhe tre automjete, dy prej tyre të nivelit të lartë (luksoze).

Përveç të dhënave nga Europol, detaje të tjera lidhur me operacionin dhanë zyrtarë të lartë të Policisë së Spanjës dhe kryepolici i Shqipërisë, Ardi Veliu përgjatë një konference për shtyp. Homologët e tij në Spanjë vunë në dukje bashkëpunimin mes bandave shqiptare dhe mafias vendase, të cilat synon “pushtimin” e tregut të Europës Perëndimore.

Po ashtu, efektivët spanjollë kanë ngritur shqetësimin se bandat janë të dhunshme pasi duhet që të mbrojnë plantacionet e mbjella nga grabitësit. Ndërsa Ardi Veliu ka paralajmëruar hetime dhe goditje të tjera edhe në Shqipëri, në bazë të të dhënave të siguruara deri më tani nga “Dobra”.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet operacioni dobra operacioni dobra

Sondazh

Poll
Aktualitet 1 Shtator 2021, 09:01

TIRANË– Një djalë i ri në moshë ka vjedhur disa biçikleta që ndodheshin në parkingun e një pallati. ‘Balkanweb’ ka siguruar videon e të riut i cili ...

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë