LIVE UPDATES
Bota

Shitja e armëve, biznesi që lulëzoi mes rënies ekonomike të vitit 2020

7 Dhjetor 2021, 16:54 Nga DOSJA
Shitja e armëve, biznesi që lulëzoi mes rënies ekonomike

SUEDI – Me gjithë masat e bllokimit, “zinxhirët” e çrregullt të furnizimit dhe rëniet e përgjithshme ekonomike për shkak të pandemisë Covid-19 në vitin 2020, një sektor, ai i industrisë së armëve, duket se nuk është prekur shumë.

Sipas Vatican news, të dhënat e reja të publikuara nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI), tregojnë se shitjet e armëve dhe shërbimeve ushtarake nga 100 kompanitë më të mëdha të industrisë së armëve arritën në 531 miliardë dollarë në vitin 2020, një rritje prej 1.3 për qind krahasuar me vitet e mëparshme.

Instituti Suedez vëren se viti 2020 shënoi vitin e gjashtë radhazi të rritjes së shitjeve të armëve nga 100 kompanitë më të mëdha të industrisë, pasi shitjet ishin 17 për qind më të larta se në 2015 kur SIPRI përfshiu për herë të parë të dhëna për firmat kineze.

Kompanitë amerikane dominojnë tregtinë e armëve

Në raportin e lëshuar të hënën, SIPRI tha se SHBA-ja ka numrin më të madh të kompanive të paraqitura midis 100 më të mirave në shitjet e armëve. Së bashku, shitjet e armëve të 41 kompanive amerikane arritën në 285 miliardë dollarë, një rritje prej 1,9 për qind krahasuar me vitin 2019. Që nga viti 2018, 5 kompanitë kryesore në renditje kanë qenë me bazë në SHBA.

Pas SHBA-së në shitjet e armëve janë firmat kryesore kineze, shitjet e kombinuara të të cilave arritën në rreth 66.8 miliardë dollarë në vitin 2020, 1.5 për qind më shumë se në vitin 2019. Firmat kineze përbënin 13 për qind të totalit të shitjeve të 100 kompanive kryesore në 2020. SIPRI tha se vitet e fundit, kompanitë kineze të armëve kanë përfituar nga bashkimi ushtarak-civil i vendit dhe kanë disa nga prodhuesit më të avancuar të teknologjisë ushtarake në botë.

Tregtia e armëve në Evropë

Raporti i mëtejshëm i SIPRI vë në dukje se 26 kompanitë evropiane të armëve të paraqitura në mesin e 100 më të mirave përbënin 21 përqind të shitjeve totale të armëve, ose 109 miliardë dollarë. Shitjet nga e vetmja firmë evropiane në top 10, BAE Systems, u rritën me 6.6 për qind në 24 miliardë dollarë. Shtatë kompani britanike regjistruan shitje armësh prej 37.5 miliardë dollarësh, me 6.2 për qind më shumë krahasuar me vitin 2019.

Rënia e shitjeve në Rusi

Shitjet e armëve ruse kanë rënë për të tretin vit radhazi, theksoi SIPRI. Shitjet e kombinuara të 9 kompanive ruse në top 100 ranë nga 28.2 miliardë dollarë në 2019 në 26.4 miliardë dollarë në 2020, me firmat ruse që përbëjnë 5 për qind të totalit të 100 shitjeve më të mira të armëve. Kjo rënie në shitje përkon me fundin e Programit Shtetëror të Armatimit (2011–2020) dhe vonesat në oraret e dorëzimit të lidhura me pandeminë.

Vende të tjera që përfshihen në 100 renditjet më të mira përfshijnë Izraelin, Indinë, Japoninë dhe Korenë e Jugut. Tre kompanitë izraelite regjistruan 10.4 miliardë dollarë (2 përqind e totalit), 5 kompani japoneze arritën në 9.9 miliardë dollarë (1.9 përqind), 4 kompani koreano-jugore arritën 6.5 miliardë dollarë (4.6 përqind) dhe 3 kompanitë indiane u rritën me 1.7 përqind.

Apeli i Papës për çarmatim

Papa Françesku ka bërë thirrje vazhdimisht për një angazhim konkret për çarmatimin e plotë. Në mesazhin e tij në Forumin e Paqes në Paris, në nëntor, Ati i Shenjtë bëri thirrje klasave sunduese dhe qeverive të mos për të justifikuar riarmatimin, gjë e cila ka çuar në tragjedi të mëdha humanitare. Po kështu, Selia e Shenjtë, në disa deklarata drejtuar organizatave ndërkombëtare, ka përsëritur thirrjet e Papës për çarmatim, ose kufizimin e armatimeve nën sistemet efektive të kontrollit dhe verifikimit përballë kërcënimeve kryesore për paqen dhe sigurinë në botë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota armë marreveshja e carmatimit shitja e armeve sipri tregtia e armeve armë marreveshja e carmatimit shitja e armeve sipri tregtia e armeve

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh