LIVE UPDATES
Bota

Media amerikane shkrim për Kishat Ortodokse në Kosovë, i moshuari: Të shkatërrohen

2 Dhjetor 2021, 18:33 Nga DOSJA
Media amerikane shkrim për Kishat Ortodokse në Kosovë, i

KOSOVË- Media amerikane The Washington NewsDay i ka kushtuar Kosovës një artikull. Në shkrimin e tablodidit amerikan theksohen kishat ortodokse në vend si dhe ndërtimi i tyre në kohën e pushtimit serb. Për këto kisha kanë folur edhe disa qytetar në Kosovë, ku njëri prej tyre u shpreh se kisha ortodokse në qendër të Prishtinës duhet të shkatërrohet, pasi ajo është përkujtuese e masakrave të ndodhura në vend.

Shkrimi i Plotë: 

Në pamje të parë, kisha ortodokse gjysmë e ndërtuar në zemër të kryeqytetit të Kosovës duket të jetë pak më shumë se një vend pushimi për qentë endacakë të shtrirë nga dera e mbyllur mes një cope barërat e këqija të çrregullta. Ndërtesa masive, megjithatë, ka hedhur një hije të gjatë mbi Prishtinën për gati tre dekada, duke vepruar si një simbol prekës i mosmarrëveshjes së vazhdueshme midis Kosovës dhe Serbisë.

“Kjo kishë duhet të shkatërrohet”, thotë Jahir Islami, një pensionist 77-vjeçar, duke kujtuar të kaluarën brutale të Kosovës, kur vendi u nda përgjatë vijave etnike gjatë viteve të konfliktit.

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, mosmarrëveshjet mbi vendet e shenjta janë ndezur mes armiqve të vjetër, me Serbinë që refuzon të njohë sovranitetin e krahinës separatiste. Shumë nga kishat shekullore tani banojnë në qytete kryesisht shqiptare etnike ku mbizotëron Islami, duke e bërë Kosovën shtëpi të disa prej manastirit më të dashur të Kishës Ortodokse Serbe.

Fati i atyre kishave, si dhe pakicës serbe në Kosovë që po pakësohet, ka penguar përpjekjet për të vendosur një marrëveshje mes dy palëve, të cilat kanë bërë pak përparim në vitet e fundit. Katedralja e papërfunduar në Prishtinë, ndryshe nga manastiret e famshme ortodokse në fshat, ka një histori më të re dhe brutale.

Gjatë një goditjeje vdekjeprurëse ndaj komunitetit shqiptar në Kosovë në fund të viteve 1990, ish-i forti serb Slobodan Millosheviç mbështeti ndërtimin e tij në qytetin me mbizotërim shqiptar, i cili çoi në një luftë të shkurtër por të egër në fund të viteve 1990, e cila u ndal vetëm pas përfshirjes së NATO-s.

“Ata jo vetëm që kryen krime kundër trupave tanë; ata gjithashtu synonin të fshinin të kaluarën tonë, të sulmonin identitetin tonë dhe të kryenin misionin e tyre të spastrimit etnik në Kosovë”, thotë Hajrulla Çeku, ministër i Kulturës i Kosovës.

Zyrtarët në Kosovë kanë akuzuar prej kohësh Beogradin se ka punësuar Kishën Ortodokse si përfaqësues, me klerikët që shërbejnë si përfaqësues në terren duke përmbushur dëshirat e Serbisë.

Që nga zgjedhja e kryeministrit Albin Kurti në vitin 2021, tensionet janë rritur në mënyrë të vazhdueshme në lidhje me statusin e ardhshëm të kishave ortodokse të Kosovës. Që atëherë, politikani i krahut të majtë ka bërë fushatë për heqjen e katër kishave ortodokse serbe nga lista e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në rrezik.

Pas dhunës në vitin 2004, kur turmat sulmuan monumentet ortodokse pasi thashethemet e pabazuara për vrasjen e fëmijëve shqiptarë nga serbët shkaktuan ditë lufte që vranë të paktën 19 njerëz, kishat u cilësuan si të rrezikuara. Për të parandaluar trazirat shtesë, trupat e NATO-s janë stacionuar jashtë shumicës së institucioneve ortodokse të Kosovës për vite me radhë. Sulmet e drejtuara nga fetë janë ulur që atëherë, falë ushtarëve të NATO-s. 

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Rajoni Rajoni Hajrulla Çeku Jahir Islami Kisha Ortodokse ne prishtine Hajrulla Çeku Jahir Islami Kisha Ortodokse ne prishtine

Sondazh

Poll

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister