LIVE UPDATES
Bota

FOTO/ Mashtronin njerëzit me produkte fals, shkatërrohet banda në Greqi

2 Dhjetor 2021, 17:03 Nga DOSJA
FOTO/ Mashtronin njerëzit me produkte fals, shkatërrohet banda në

GREQI- Një bandë me pesë persona, të cilët kryenin mashtrime online në Greqi është shkatërruar. Protothema shkruan se anëtarët e bandës ishin pesë persona, nga të cilët një ishte vajzë. Dyshohet se aktiviteti i tyre ka nisur në qershor të këtij viti dhe kanë kryer rreth 34 mashtrime online.

Ata akuzohen për mashtrime në grup, mashtrim dhe falsifikim, grabitje, shkelje të ligjit për konkurrencën e pandershme, përpunim të të dhënave personale dhe mbrojtje të konsumatorit. Sipas hetimeve, të pandehurit, të paktën që nga qershori i vitit 2021, kishin krijuar dhe bashkuar një grup kriminal, duke kryer mashtrime dhe falsifikime duke postuar në internet reklama për shitjen e pajisjeve elektronike.

Sa i përket aksionit, anëtarët e bandës postuan në platformën e internetit të një rrjeti të njohur social, reklama për shitjen e pajisjeve elektronike specifike me ndikim të madh konsumator (kryesisht celularë dhe makineri lojrash), me çmime më të ulëta në krahasim me ato të tregu, për të tërhequr blerësit. Gjatë bisedave, anëtarët e bandës kanë dhënë garanci për cilësinë e sendit në shitje, si dërgimi i video-pajisjeve të pajisjeve origjinale dhe fatura të falsifikuara nga dyqane të markave të elektronikës, për të bindur blerësit se bëhet fjalë për një blerje të sigurt.

Dorëzimi i pajisjes elektronike kryhej gjithmonë në një pikë të përcaktuar nga viktimat, me një anëtar të bandës që pretendonte të ishte punonjës i kompanisë së transportit dhe pagesa kryhej me mënyrën e dorëzimit. Në fakt, anëtarët e bandës, për të krijuar imazhin e shitësve të besueshëm, i kanë dorëzuar së bashku me paketimin dhe një dokument blerjeje false nga firma të markave të shitjes së artikujve elektrike, ndërsa kanë dërguar edhe fotokopje të kartave të identitetit origjinale dhe të vlefshme që i kanë paraqitur si të tyre, por i përkiste personave të tjerë që nuk kishin lidhje me veprimtarinë kriminale të bandës.

Menjëherë pas marrjes së parave, anëtarët e bandës kanë çaktivizuar profilet e tyre, si dhe numrat e celularëve që mund të kenë përdorur. Gjatë kontrolleve në banesat e të akuzuarve, me ndihmën e punonjësve të policisë së OPKE-së, janë gjetur dhe konfiskuar një sërë drejtuesish të kartave SIM, telefonave celularë, kuti të celularëve, një pistoletë lodre dhe një sasi e vogël kanabis. Të gjithë anëtarët e bandës janë akuzuar në të kaluarën për vepra të ngjashme.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Rajoni Rajoni shkaterrohet banda ne greqi shkaterrohet banda ne greqi

Sondazh

Poll

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin