LIVE UPDATES
Ekonomi

Më shumë inflacion në horizont, çmimet e prodhimit dhe të importit u rritën në 2021

8 Mars 2022, 06:54 Nga DOSJA
Më shumë inflacion në horizont, çmimet e prodhimit dhe

Indeksi i çmimeve të prodhimit në tremujorin e katërt të vitit të kaluar zgjeroi më tej rritjen në 5.6% me bazë vjetore. Kjo rritje ndjek atë prej 4.3% të tremujorit të tretë 2021 dhe dëshmon një tendencë të qëndrueshme të rritjes së çmimeve të prodhimit në ekonomi. Rritja vjetore e çmimeve të prodhimit në ekonomi ka arritur ritmet më të larta prej të paktën 12 vjetësh, duke refektuar kryesisht shtrenjtimin e lëndëve të para në tregjet botërore.

Indeksi i çmimeve të prodhimit mat çmimet me të cilin ato hidhen në treg nga prodhuesit, ndaj ai shërben si një orientim për rritjen e çmimeve të konsumit në një të ardhme të afërt. Nëse prodhuesit rrisin çmimet, me shumë të ngjarë, kjo rritje do të përcillet edhe në çmimet me të cilët konsumatorët i blejnë mallrat me pakicë.

Çmimet e prodhimit u rritën për shumicën e grupmallrave kryesore dhe nivelin më të lartë të rritjes e shfaqi sektori i industrisë nxjerrëse. Kjo rritje i detyrohet kryesisht rritjes së shpejtë të çmimeve të naftës bruto në tregjet ndërkombëtare. Në aktivitetin e nxjerrjes së naftës, rritja arriti nivelin 28.2%, ndërsa në industrinë e nxjerrjes së mineraleve metalore rritja arriti në 16.6%.

Sektori me peshën kryesore në formimin e indeksit të çmimeve të prodhimit, industria përpunuese, shënoi një rritje të çmimeve me 4.8%, shkallë kjo dy herë më e lartë krahasuar me tremujorin e tretë. Shtrenjtimi më i madh i çmimeve në hallkën e prodhimi u regjistrua në degën e metalurgjisë, me 9.1% ndërsa norma e dytë më e lartë e rritjes u shënua në industrinë ushqimore, me 7.1%. Veçanërisht shtrenjtimi i produkteve të përpunuara ushqimore pritet të përcillet gradualisht në një ndikim të lartë në inflacion.

Rritja ishte e ndjeshme edhe në sektorin energjisë elektrike, ku u raportua një rritje vjetore me çmimeve të prodhimit me 5.3%. Megjithëse qeveria ka vendosur të mos e përcjellë rritjen e çmimeve të energjisë tek konsumatorët familjarë, bizneset dhe në veçanti industria përpunuese po vuan një rritje të lartë të kostove të prodhimit për shkak të shtrenjtimit të energjisë.

Edhe indeksi i çmimeve të importit shpejtoi më tej rritjen në tremujorin e fundit të vitit të kaluar. Sipas Instat, rritja vjetore arriti në 4.9%, nga 3.3% që kishte qenë në tremujorin e tretë. Edhe për çmimet e importit rritja ka arritur nivelet më të larta në të paktën gjashtë vitet e fundit.

Norma më e lartë e rritjes u shënua në sektorin e energjisë elektrike, ku çmimet e importit u rritën me 56.3% krahasuar me një vit më parë. Kjo rritje reflekton shtrenjtimin e fortë të energjisë elektrike të importuar nga jashtë në tremujorin e fundit të vitit.

Megjithatë, energjia elektrike ka një peshë relativisht të ulët, në indeksin e çmimeve të importit, me 3.5% të peshës relative. Ndikimin dërrmues e japin produktet e industrisë përpunuese, me 94% të peshës në formimin e indeksit. Indeksi i çmimeve të importit për industrinë përpunuese u rrit me 3%, nga 2.1% që kishte qenë në tremujorin e mëparshëm. Ritmet më të larta të rritjes u shënuan në aktivitetin e përpunimit të nënprodukteve të naftës, me 7.4%, e ndjekur nga dega e prodhimit të pijeve me 5.3%.

Indeksi i Çmimeve të Importit mat ecurinë e çmimeve të transaksioneve të produkteve industriale të importuara për tu shitur në tregun vendas..MONITOR

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi ekonomi inflacion ekonomi inflacion

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013