LIVE UPDATES
Ekonomi

VËZHGIMI i Dosja.al:Si krahasohet Shqipëria me botën, diferenca tek nafta,qytetarët heshtin

5 Mars 2022, 17:24 Nga DOSJA
VËZHGIMI i Dosja.al:Si krahasohet Shqipëria me botën, diferenca

TIRANË– Kur akoma nuk janë mbyllur tubat e gazit dhe naftës nga Rusia për në pjesën tjetër të botës, të parët që e ndjenë ‘krizën’ ishin biznesmenët shqiptarë, të cilët u kujdesën vetë që të dërgonin në stratosferë çmimet për produktet që ofrojnë. Me çdo sekondë që kalon çmimi i naftës rritet duke shënuar nivele rekord të papara ndonjeherë në tregun vendas. Brenda 2 ditëve çmimi është rritur dy herë, duke u tregëtuar me 230 lekë ose 1.9 euro për litër. Rritja e parë u reflektua kur nafta arriti 110 dollarë për fuçi në bursat ndërkombëtare dhe e dyta kur arriti 118 dollarë për fuçi, ndërsa deri më sot ka kapur nivelin më të lartë në gati 9 vjet.

Fillimi i zbatimit të një takse të re, që parashikon indeksimin e akcizës me inflacionin, që sipas doganave kishte një efekt prej 1.33 lekë për litër pa TVSH, ka bërë që shqiptarët të nxjerrin nga xhepat e tyre 120-130 lekë për liter vetëm për taksat. Për të kuptuar dhe për të pasur një pasqyrë më të qartë lidhur me zhvatjen që i bëhen qytetarit të thjeshtë si nga shtetit, por edhe nga ‘biznesmenët’ e naftës, do të bëjmë një krahasim të thjeshtë me disa qytete e shtete të tjera të botës. Sa për të kuptuar në çfarë situate jemi, ndërkohë që paralajmërimin për të mbyllur gojën, siç bëjmë gjithmonë e kemi marrë që më parë. Sot thjesht vuajmë pasojat…

Në Kiev, marrim shembull, atje kur lufta u rrezikon jetën të gjithëve, çmimi i naftës është 1 euro. As më shumë, e as më pak…

A po flasim për luftë? Dosja.al ka kërkuar informacione nga lexuesit e saj në të gjithë botën, lidhur me çmimin që ata e blejnë naftën në vendet ku jetojnë, duke ndërtuar kështu një krahasim.

Shqipëri- SHBA 230 lekë me 1.26 dollarë për litër
Shqipëri -Kiev 230 lekë me 1 euro për litër
Shqipëri- Manchester 230 lekë me 1.36 paund për litër
Shqipëri- Londër 230 lekë me 1.54 paund për litër
Shqipëri-Bologna 230 lekë me 1.81 euro për litër
Shqipëri- Gjermani 230 lekë me 1.93-2.2 euro (në varësi të landit) për litër
Shqipëri- Francë 230 lekë me 1.8 euro për litër
Shqipëri- Athinë 230 lekë me 1.6 euro për litër
Shqipëri- Maqedoni e Veriut 230 lekë me 160 lekë për litër
Shqipëri-Zvicër 230 lekë me 1.3 euro për litër
Shqipëri-Kosovë 230 lekë me 1.52 euro për litër

Krahasimin bëjeni vetë… Jemi “rrotë më rrotë” vetëm me Gjermaninë!

Sa paguhen shqiptarët?

Edhe pse me pagat minimale dhe mesataren e të ardhurave për frymë mund të “garojmë” vetëm me DISA nga vendet e Afrikës, se sërish ka të tjera më të përparuara se ne. Për të qenë sa më koherentë kemi marrë të dhënat e Eurostat, të publikuara më dhjetor të vitit 2021. Raport në të cilin Shqipëria, renditej e fundit në Europë për të ardhurat për frymë, të dhënat që nuk janë ndryshuar për as 3 muaj që kanë kaluar…

Pavarësisht atyre që thotë kryeministri Edi Rama, ekonomia jonë ende nuk e ka atë hov. Megjithatë i marrim një më një… EUROSTAT thotë se të ardhurat për frymë në Shqipëri ishin sa 30% e mesatares së Bashkimit Evropian, ndërsa sa i takon konsumit individual, ai është sa 39% e mesatares së BE-së. Që prej vitit 2016, sipas EUROSTAT, të ardhurat për frymë në Shqipëri kanë mbetur të pandryshuara, në 30% të mesatares së BE-së. Pas vendit tonë të ardhurat më të ulëta për frymë janë në Bosnje Hercegovinë me 33% të mesatares së BE-së, ndjekur nga Maqedonia e Veriut 38%, më pas Serbia 43% dhe niveli më i mirë është në Malin e Zi, që ka sa 45% e mesatares së BE. Në rang kontienti e më gjerë,Luksemburgu regjistroi nivelin më të lartë të AIC për frymë në BE me 45% mbi mesataren e BE-së, i ndjekur nga Gjermania (24% më lart), Italia (96% kundrejt 100%)”, etj.

Si e paralajmëroi me “stil” Rama se çfarë na priste?

Disa ditë më parë, në një konferencë për shtyp, e më pas në një intervistë televizive gjatë një lidhjeje direkte me Ukrainës, Rama i ngrysur e tha: Jemi në luftë! Do rriten çmimet, por megjithatë do bëhet ç’është e mundur që të mos rritet çmimi i energjisë elektrike. Asnjë fjalë, as për gruri që e marrim nga Rusia, as për lulediellin që e marrim nga Ukraina, as për naftën e as për gazin. Tek çmimi i energjisë elektrike ishte i gjithë “halli”, e atë premtoi se nuk do ta ngrinte. Për të tjerat nuk tha e nuk premtoi gjë, e do i justifikojë me botën, hallet e mëdha, ndërkohë që rroga minimale në vend është ende 30 mijë lekë të reja, as 230 euro. Ndërkohë që qytetarët shfryjnë, Rama bën sikur nuk dëgjon dhe telefonon presidentin ukrainas, Volodymir Zelenskyn.

Sikur Shqipëria ka bërë namin me ndihmë dhe gjithë bota i ka sytë nga ne. Propagandë! Del e flet për çdo gjë të mundshme, përveç halleve të përditëshme. Se mirë Zoti po as qeveria në rast nevoje s’po na e fal bukën e gojës. Rama mbretëron, opozita mjaftohet me reagime të vogla, më shumë e kanë hallin tek çështje të mëdha, shumë të rëndësishme si inceneratorët, ndërsa shqiptarët duket se kanë ende sytë me lot nga lufta në Ukrainë. Kur në fakt, “bombat” po na bien dhe ne, thjesht nuk i shohim dhe nuk i dëgjojmë. Madje, si shumë të devotshëm nesër do të shkojmë sërish të votojmë! S’do e mbajë mendjen njeri tek nafta, se nesër shpërndahen para për votën, nesër i blejnë, më pas për 4 vitet e ardhshme i shesin ku e si të munden. Po mesa duket as këtë se kemi kuptuar!

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi rritet cmimi i naftes tirane rritet cmimi i naftes tirane

Sondazh

Poll
Ekonomi 5 Mars 2022, 06:26

Pandemia “zhgënjen” tregun e farmaceutikës

Gjatë dy viteve të pandemisë, importet e produkteve farmaceutike shënuan rritje të zbehtë, kurse shitjet regjistruan rritje të fragmentuara në disa operatorë që...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë