LIVE UPDATES
Bota

Mbyllet gazeta e parë pro-demokratike në Hong Kong, një goditje të lirisë së medias në qytet

23 Qershor 2021, 12:05 Nga DOSJA
Mbyllet gazeta e parë pro-demokratike në Hong Kong, një goditje

HONG KONG– Gazeta më e madhe pro-demokracisë në Hong Kong, Apple Daily do të mbyllet në internet në mesnatën e së Mërkurës dhe do të shtypë edicionin e saj të fundit të Enjten, në një lëvizje që vëzhguesit kanë frikë se sinjalizon zilen e vdekjes për lirinë e shtypit në territor.

Gazeta dhe themeluesi i saj aktivist, Jimmy Lai, ishin bërë simbole të lëvizjes pro-demokracisë dhe një gjemba në sy të qeverisë dhe policisë së Hong Kongut, duke e bërë atë një objektiv kryesor në përpjekjet e qeverisë për të mbytur mediat e Hong Kongut. Policia e sigurisë kombëtare sulmoi zyrat e saj javën e kaluar si pjesë e një goditjeje që përfshiu gjithashtu ngrirjen e pasurive dhe llogarive të saj, duke gjymtuar kompaninë dhe garantuar shkatërrimin e saj.

Sipas Guardian, menaxherët e gazetës 26-vjeçare thanë të Mërkurën pasdite se ata do të pushonin së azhornuari faqen e internetit në fund të ditës dhe do të botonin numrin përfundimtar të nesërmen. Ky veprim pasoi një njoftim nga bordi i kompanisë që ajo do të ndërpresë punën jo më vonë se dita e shtunë.

Një shkrimtar kryesor i opinioneve u arrestua sipas ligjit të sigurisë kombëtare më herët të Mërkurën. Përveç goditjes më serioze ende të lirisë së shtypit brenda Hong Kongut, mbyllja e gazetës shërben si paralajmërim për pikat e huaja që veprojnë atje.

Apple Daily falënderon lexuesit, pajtimtarët, reklamuesit dhe Hongkongerët e saj për dashurinë dhe mbështetjen e tyre në 26 vitet e fundit. Lamtumirë dhe ki kujdes,”- thuhej në botim.

Javën e kaluar, policia arrestoi 5 drejtues, përfshirë kryeredaktorin, Ryan Law dhe shefin ekzekutiv, Cheung Kim-hung, të cilët u akuzuan më vonë, të akuzuar për bashkëpunim me forca të huaja ose të jashtme për të rrezikuar sigurinë kombëtare. Qindra oficerë bastisën redaksinë, duke sekuestruar materiale gazetareske.

Kritikët, përfshirë grupet e të drejtave dhe qeveritë e huaja, kanë akuzuar autoritetet e Hong Kongut se po përdorin ligjin e sigurisë kombëtare për të shtypur shtypin e lirë të qytetit.

Qeveria ka pohuar se ndjekja penale e Apple Daily dhe stafit të saj nuk ka asnjë lidhje me lirinë e shtypit dhe se i akuzuari kishte përdorur mjete gazetareske si “mburojë” për të rrezikuar sigurinë kombëtare. Por ai ka refuzuar vazhdimisht të shpjegojë se si zbatohet ligji i përcaktuar në mënyrë të paqartë për mediat, duke thënë në vend të kësaj që reporterët duhet të dinë ndryshimin midis “punës normale gazetareske” dhe akteve të paligjshme.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota jimmy lai mbyllet apple daily ryan law jimmy lai mbyllet apple daily ryan law

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren