LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbyllet dosja për atentatin ndaj Hajrullës, grupi i qitësve me organizator nipin e ‘Çipurit’ shkon në gjyq, mungon Doqj

11 Nëntor 2020, 18:12 Nga DOSJA
Mbyllet dosja për atentatin ndaj Hajrullës, grupi i qitësve me

VLORË– Mbyllet dosja për atentatin ndaj Inez Hajrullës, ngjarje e ndodhur në datë 10 maj të vitit 2019. Gazetari Elton Qyno shkruan se pas 19 muajsh hetime, prokuroria ka kopsitur dosjen dhe ka vendosur që të çojë në gjyq grupin e qitësve.

Bëhet fjalë për një celulë personash që veprojnë në Vlorë, Fier dhe Tiranë, të cilët sipas akuzës kishin organizuar vrasjen e Hajrullës në maj të 2019-s, në kompleksin “Oslo” në Vlorë, ngjarje e cila dështoi. Siç shkruan Qyno, hetimet kanë provuar se organizator i këtij sulmi me dy kallashnikovë është Daut Elmazi, nipi i Armando Sulejmanit ose “Çipuri”, banues në Vlorë.

Të pandehurit e tjerë Igli Memaj “Suloti”, Gentian Dautaj (Zoto) dhe Fatmir Hyseni në rolin e ekzekutorëve, ku në fazën e hetimit të provave, ka rezultuar se Igli Memaj ka qenë në rolin e drejtuesit të mjetit tip “Land Rover”, ndërsa Dautaj dhe Hysenaj, kanë qenë të armatosur dhe ishin personat që do ekzekutonin Inez Hajrullan, Ervis Matodashaj dhe A. Shorajn.

Por krimi dështoi! Automatiku që mbante Fatmir Hyseni që njihet ndryshe dhe si Doqja dhe është në kërkim për vrasjen e Santiago Malkos, u bllokua dhe nuk realizoi dot asnjë qitje. E vetmja armë që qëlloi ishte ajo e Dautajt, po shtrirja në tokë e tre ‘shënjestrave’ bëri që edhe këto plumba të shkonin kot.

Pas atentatit të dështuar që la pas vetëm një kalimtar rastësor të plagosur, autorët u larguan në drejtim të kodrave të Babicës, ku dogjën automjetin dhe qëndruan të fshehur deri në momentin që erdhën për t’i marrë dhe për t’i çuar në Fier.

Kush e bëri transportin?

Sipas Qynos, këtu është futur në lojë Daut Elmazi, Serxho Ademi dhe Albano Goxhaj. Goxhaj dhe Serxhio Ademi ose “Çima” rezulton të jenë bashkëpuntorë në këtë ngjarje, në rolin e ndihmësit para dhe pas ngjarjes, duke u gjetur shtëpi me qira në Vlorë grupit të qitësve, duke i furnizuar ata me ushqime, veshmbathje e armë. Konkretisht, Serxhio në datën 10 maj 2019, ka qenë gjithë ditën me Daut Elmazin dhe së bashku kanë shkuar dhe marë grupin prej tre persona që kryen atentatin.

Hyseni, Dautaj dhe Memaj, kishin mbetur pa transport pasi makinën “Land Rover” e kishin djegur. Ndërsa Albano Goxhaj, ka qënë në rolin e ndihmësit pasi ka udhëtuar nga Tirana në Vlorë, duke shkuar në vendgjarje, ku u dogj automjeti dhe ka marrë së bashku me Serxhon e Elmazin autorët e sulmit.

Tre personat janë çuar në qytetin e Fierit, ku Serxhio Ademi, ka pohuar se i ka strehuar në banesën e tij në lagjen “1 Maji”. Të pandehur për këtë çështje janë marrë dhe Xheladin Merko, Ardian Ahmeti për akuzën e “Përkrahje të autorëve të krimit” e “Moskallëzim Krimi”, Dejvison Serjani dhe Nensi Shaqiri, për akuzën e “Moskallëzimit të krimit”.

Të gjithë emrat e përmendur janë gjetur, janë vënë në pranga e janë pyetur. Serjani dhe Ahmeti janë lënë në masën ‘detyrim paraqitjeje’, ndërsa Dautaj dhe Memaj janë ekstraduar nga Italia. Kurse për ‘Doqjen’ Fatmir Hyseni (Elidon) Musaj ose siç njihet ndryshe në Vlorë me nofkën kunati i “Didit” të Vlorës, nuk ka ende asnjë gjurmë. Ai duhet të japë llogari edhe për një tjetër ngjarje, pasi është i dyshuari kryesor për ekzekutimin e ish-policit, Santiago Malko, vrasje e ndodhur më 28 gushtit 2019.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Aktualitet Aktualitet fatmir hyseni Gentian Dauti inez hajrulla fatmir hyseni Gentian Dauti inez hajrulla

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje