LIVE UPDATES
Aktualitet

Masakra mbi kafshët e rralla/ Pronarët e lokaleve i ekspozojnë me krenari, hetimet që nisën dy prokurori prej një llogarie

26 Korrik 2020, 16:09 Nga DOSJA
Masakra mbi kafshët e rralla/ Pronarët e lokaleve i ekspozojnë me

Disa fotografi me kafshë të balsamosura kanë shqetësuar seriozisht dy prokurori në vend, njëra prej të cilave ka kryer veprimet paraprake ndërsa tjetra përkatësisht ajo e Elbasanit pritet të kryejë veprimet e mëtejshme. Vrasja e një rrëqebulli të Ballkanit në fshatrat e Elbasanit, që konsiderohet i mbrojtur nga Konventa e Bernës dhe konventa ndërkombëtare për tregëtinë e specieve në rrezik, fillimisht u ka hapur punë ekspertëve të kibernetikës që janë fokusuar tek kontrolli on-line i disa llogarive.

Çështja u hap pas një kallëzimi të deleguar nga policia e kryeqytetit, ku pretendohet se shtetasi A.K. vret për qëllime tregëtimi kafshë të mbrojtura nga ligji. Denoncimi sipas burimeve të gazetës “Si” u dorëzua nga shtetasi A.T. përfaqësues i PPNEA (shoqata e ruajtjes dhe mbrojtjes së mjedisit natyror në Shqipëri). Ai tregon se ka rënë në dijeni që në një lokal në Bradashesh ekspozohen pamje filmike ku shfaqet një kafshë tepër e rrallë dhe e mbrojtur me ligj siç është rrëqebulli, ndërsa aty ndodhen edhe kafshë të tjera të balsamosura. Vrasja e specieve të mbrojtura sipas dyshimeve më pas ekspozohet në internet me qëllim tregëtimin e tyre, kurse balsamosja e tyre realizohet nga veterinerë të zonës.

Kallzuesi shton – sipas burimeve të gazetës “Si” – se “vrasja e species së rrallë ka ndodhur në malësitë Martanesh-Shëngjergj dhe është bërë me qëllim që të balsamosej”. “Në këtë restorant ka shumë kafshë të tjera të balsamosura që janë shpallur kafshë me rrezik të lartë për t’u zhdukur dhe cilësohen si specie të faunës së egër, si ariu i murrmë apo kaprolli. Kjo specie mbrohet me ligj dhe akte nënligjore pasi është në numër mjaft të vogël dhe bë më pak se 10 individë”, denoncon shtetasi A.T. Prokurori në vendimin e moskopetencës ku delegohet dosja për arsye territoriale në Elbasan, ilustron këqyrjen në YouTube ku shtetasi i denoncuar ka postuar pamje nga kapja e dhive të egra prej tij dhe disa gjuetarëve të tjerë. Edhe në faqen e klinikës ku punojnë shtetasit J.B. dhe L.B. janë publikuar foto të ekzemplarëve të faunës së egër dhe të balsamosura.
Dyshimet për dëmtim të specieve të mbrojtura dhe tregëtim të tyre do të hetohen nga Prokuroria e Elbasanit, shtoi një burim i sigurtë i gazetës “Si”, sipas të cilit, veprimet kushtëzohen nga vendndodhja e të hetuarve, por edhe e lokalit “Ke Rr..”.

Në lokalin që ekspozon kafshë të rralla të balsamosura. Gazeta “Si”, korrik 2020
Denoncuesi që përfaqëson një qendër për ruajtjen dhe mbrojtjen e mjedisit natyror, flet para prokurorit për rrëqebullin e Ballkanit me detaje dhe shpjegon se kafsha klasifikohet si një nënlloj i rrezikuar në listën e kuqe botërore. Duke folur për vrasjen e njërit prej tyre në Shqipëri, kallëzuesi tregon: “Pashë videon nga njëri prej punonjësve, ku shfaqeshin momentet e vrasjes së rrëqebullit, natën nën efektin e prozhektorëve”. Jo vetëm kaq, por sipas kësaj qendre, në këtë lokal gjendeshin edhe kafshë të tjera të balsamosura.

“Duke ditur që i vetmi veteriner gjendet në zonë, kemi dyshime se balsamimi kryhet nga shtetasi L.B. dhe mjeku tjetër J.B. që ushtrojnë veprimtarinë e tyrë në fshatin Kuqan”, thuhet në dosjen që gazeta “Si” disponon. Por pas administrimit të këtyre të dhënave si dhe një sërë fotografish të tërhequra nga uebfaqja e lokalit “Ke Rr….”, prokurorët do të marrin në pyetje edhe personat që përmenden në denoncim.

Marrë nga Gazeta “Si”

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet kafshet e balsamuara kafshet e balsamuara

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN