LIVE UPDATES
Aktualitet

Lufta PD-LSI, përplasja për listën e përbashkët dhe premtimi për djegien e mandateve

11 Nëntor 2021, 23:15 Nga DOSJA
Lufta PD-LSI, përplasja për listën e përbashkët dhe

TIRANË– Një deklaratë e Gazmnet Bardhi, Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike ka bërë që mes selisë blu dhe Lëvizjes Sociaslite për Integrim të nisë një luftë e ashpër me akuza e kundërakuza që dukej sikur kishte dhënë shenjat e para. I ftuar në studion e emisionit ‘Open”, Bardhi deklaroi se Opozita do të gjendej në një pozitë më të favorshme pas zgjedhjeve të 25 prillit nëse LSI-ja do të kishte pasur vullnet për të bashkëpunuar e për tu futur me një listë të përbashkët në zgjedhje.

Ai tha se Partia Demokratike është angazhuar plotësisht, duke theksuar se LSI-së i ishin ofruar 15 mandate të sigurta vetëm për listën e përbashkët, gjë që sipas tij ishte refuzuar me argumentin se ata do të fitonin të vetë 34 mandate. Bardhi nuk e la me kaq, por tha se edhe pas një analize të bërë nga vetë ai në qarkun e Elbasanit, ku kishte konkluduar se LSI nuk merrte asnjë mandate, nuk i bindi sot. Ai shtoi se nuk ka pasur ‘rritje pazari’ nga partia tjetër për më shumë mandate që të mos jetë pranuar nga Partia Demokratike.

“Gjatë zgjedhjeve ka pasur një mungesë totale vullneti nga LSI për të bashkëpunuar me ne, debati i famshëm për të hyrë në listë të veçantë apo bashkë. PD i ka ofruar 15 mandate, qëndrimi ishte që sipas sondazheve do fitonin 34 mandate në të gjithë territorin e Shqipërisë. Kam pasur një bisedë në zyrën e kryetarit të partisë. Na thanë do i fitojmë vetë dhe nuk do hyjmë bashkë në lista. Dy muaj pasi isha caktuar drejtues politik i qarkut të Elbasanit konkludova se LSI nuk merrte asnjë mandat në Elbasan. Ua thashë, më thanë ne marrim dy dhe luftojmë për të tretin. Nuk ka pasur rritje pazari nga LSI-ja që të knë kërkuar 20 apo 25 mandate dhe që PD-ja të mos e ketë pranuar,”- tha Bardhi.

Kundërshtimi i parë për këtë deklaratë erdhi nga Petrit Vasili. Ky i fundit ndërhyri në studio dhe në një lidhje me Skype tha se në mënyrë absolute nuk ka ndodhur një bisedë e tillë mes PD-së e LSI-së e aq më tepër për premtim mandatesh. Bardhi këmbëngulte që gjithçka kishte ndodhur në zyrën e kryedemorkatit Lulzim Basha e ndoshta jo në prezencë të Vasilit, por ky i fundit foli edhe në emër të kryetares Monika Kryemadhi.

“Në prezencën time dhe të zonjës Kryemadhi nuk ka ndodhur asnjëherë,”- tha Vasili.

Pa u vonuar, erdhi edhe reagimi i vetë Kryemadhit. Në një psotim në profilin e saj në Facebook, Kryemadhi e konsideroi një mashtrim të madh premtimin e mandative, por zbuloi për herë të parë edhe një premtim të bërë nga vetë PD-ja në kohën që u dogjën mandatet. Kryemadhi lë të kuptohet se Partia Demokratike e ka futur ‘në kurth’ LSI-në me premtimin se djegien e mandative do t’i përkrahte kancelarja Angela Merkel e Partia Popullore Evropiane.

“Një pyetje për të gjithë anëtarët e kryesisë së PD: Kur është mbledhur kryesia e PD për t’i propozuar LSI listën e përbashkët? Në cilën ditë dhe orë? Listës së mashtrimit, që për djegien e mandateve do t’i dilte në krah kancelarja Merkel dhe PPE, iu shtua tashmë publikisht edhe kjo e 15 mandateve të ofruara. Një mashtrim pervers që kalon çdo limit njerzor dhe që i shërben vetëm Ramës dhe hijes së tij,”- shkruan Kryemadhi.

Sërish Gazment Bardhi këmbëngulte në versionin e tij. I ndodhur në të njëjtë studio nga ku bëri publik premtimin e bërë ku dhe u lexua reagimi i Kryemadhit, Bardhi tha se Partia Demokratike dhe kryetari i saj, Lulzim Basha ka qenë për masivizim vote dhe futja në një listë të përbashkët.

Vetë kryedemokrati nuk ka reaguar ende…

(f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore kryesore gazment bardhi lulzim basha monika kryemadhi percahen pd-lsi petrit vasili gazment bardhi lulzim basha monika kryemadhi percahen pd-lsi petrit vasili

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Nëntor 2021, 18:06

Polici taksist në kryqëzimin e vdekjes

Nga Dosja.alLuan Cenollari, 58 vjeç, punonjës i Forcave Operacionale pranë Drejtorisë së Burgjeve prej të paktën 20 vitesh po bënte punën e tij të dytë s...

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM