LIVE UPDATES
Aktualitet

Polici taksist në kryqëzimin e vdekjes

11 Nëntor 2021, 18:06 Nga DOSJA
Polici taksist në kryqëzimin e vdekjes

Nga Dosja.al

Luan Cenollari, 58 vjeç, punonjës i Forcave Operacionale pranë Drejtorisë së Burgjeve prej të paktën 20 vitesh po bënte punën e tij të dytë si taksist për të siguruar më shumë të ardhura për dy fëmijët e tij, në momentin që humbi jetën në një aksident tragjik pranë zonës së “21 Dhjetorit”. E në fakt termi ‘aksident’ nuk gjen vend kur në timon ndodhet një i papërgjegjshëm si Emirjan Doko në rastin kontret që përveçse ishte ‘furtunë’ në alkool, kishte marrë edhe pushkë e një thikë brenda mjetit.

30-vjeçari nuk u mendua gjatë për të kaluar semaforin me të kuqe në kryqëzimin e “21 dhjetorit”, lëvizje që bëri që të përplasjes furishëm me makinën e një taksixhiu si Cenollari duke i marrë jetën babai të dy fëmijëve dhe 69-vjeçarit të ishte pasagjer në të, Ali Bejo.

Doko është dërguar në Spitalin e Traumës, ku iu komunikua masa e arrestit me burg e ndodhet në gjendje të rëndë për jetën, por ai nuk është i vetmi që guxon të thyejë orën policore duke sjellë kështu një pandemi akoma më të rëndë se Covid-19 ndaj të cilës duhet të ruhesh, ajo e të papërgjegjshmëve në timon.

Dhe këtë fat të keq, pati edhe sot Cenollari. Pagat e ulëta në polici, mospagesa e orëve shtesë dhe punën në ditët e pushimit javor, detyruan Cenollarin, ashtu siç mund të detyrojnë edhe shumë kolegë të tjerë që të kryejnë një punë të dytë pas shërbimit, për të pasur mundësi për tu siguruar një jetë më të mirë fëmijëve të tyre, shkruan Dosja.al.

Nuk janë të paktat edhe rastet kur efektivët janë detyruar të heqin uniformën e tu nënshtrohen punëve të tjera, e gjithçka për një pagë më të mirë, për më shumë të ardhura, për familjen. Dhe ajo çfarë mundi të thoshtë sot Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ishte: E di situatën, dhe po bëj përpjekjet maksimale që ajo të ndryshojë!

Cilat janë këto përpjekje? Si po bëhen ndryshimet? Çfarë ndryshimesh po bën Manja, përderisa largimet e punonjësve të policisë nuk kanë të ndalur?

Sipas një postimi të bërë nga Sindikata e Shërbimeve Policore të Shqipërisë, vetëm përjgatë vitit 2021 janë vetëlarguar nga Policia e Burgjeve mbi 220 punonjës. Dhe sot këta punonjës mund të kenë arritur misionin e tyre për të çuar disa kartëmonedha më shumë në shtëpi, por çfarë humb Shqipëria? Ndoshta mes tyre janë edhe ata punonjësit e dalluar për të cilët kemi nevojë në momentin që organizohen operacione për kapjen e të rrezikshmëve. Për të ndaluar persona si Doko që guxojnë të kryejnë krime në mes të natës, jo me armë, por me drejtimin e një timoni.

Por, fatkeqësisht Cenollari e kishte hequr uniformën, mesnatën e 11 nëntorit, ai ishte taksixhi e jo polic.

Nga Dosja.al 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet ali bejo emirjan doko luan cenollari ali bejo emirjan doko luan cenollari

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Nëntor 2021, 17:12

Rama në Francë, merr pjesë në Forumin e Paqes

FRANCË– Kryeministri Edi Rama ndodhet në Francë ku ka marrë pjesë në Forumin e Paqes, i cili zhvillohet nga data 11-13 nëntor në Paris. Rama ishte ed...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren