LIVE UPDATES
Aktualitet

Instruktori i palestrës Preng Gjoni që grabiti shtëpinë, herën e 1 e kafshoi pronari

11 Nëntor 2021, 19:42 Nga DOSJA
Instruktori i palestrës Preng Gjoni që grabiti shtëpinë,

TIRANË– Punonte si instruktor në një palestër në rrugën “Jordan Misja” e njohur ndryshe dhe si Rruga e Burgut, por kishte ende pa mbyllur një dënim prej 10 vitesh burg për grabitje. Mësohet se bëhet fjalë për grabitjen e një kasaforte brenda një shtëpie në Bërdenesh të Sarandës, në pronësi të Kujtim Ruçit, ngjarje e ndodhur më 30 maj të vitit 2014. Pikërisht për këtë ngjarje, ai ishte dënuar me 10 vite burg nga Gjykata e Sarandës në vitin 2018. Por, e njëjta banesë është tentuar të grabitjes edhe më datë 1 maj të të njëjtit vit, por siç duket grabitësit kanë dështuar. Në total, grabitësit kanë qenë tre dhe arrestimi i Gjonit mund të sjellë edhe identifikimin e dy të tjerëve.

Çfarë ka ndodhur më 1 maj të vitit 2014?

Rreth orës 07.20, tre persona të maskuar kanë hyrë në banesën e Ruçit. Panorama shkruan se porta e derës ishte hapur me forcë dhe janë evidentuar shenja dhune. Ne dhome ndodhej një leve me ngjyre te kuqe dhe me doreze me ngjyre te verdhe dhe kishte njolla te kuqe dhe afër levës u gjet dhe një rrote natriban me ngjyre gri. Dritarja e dhomës kishte dëmtime pasi ishte tentuar te hapej. Fillimisht ka qene shtetasja Dallëndyshe Ruçi, qe ka pare hije njerëzish tek porta dhe i ka thirrur Kujtimin për të pare. Sapo ka hapur derën, Kujtimi është kapur prej krahu dhe është nxjerre ne korridor nga tre persona te maskuar dhe me dorashka, ku njeri prej tyre ka pasur pistolete dhe ja ka drejtuar ne koke. Ndërkohë personi i dyte, e ka goditur disa here ne koke dhe trup dhe personi i trete, e ka goditur me nje leve ne koke. Personi qe mbante pistoletën e ka pyetur se ku i mbante leket dhe e ka goditur me qyte ne parakrahun e majte. Personi tjetër ka nxjerre një thike, dhe i ka thënë se leket i nxjerr thika dhe ne kohen qe i fusin diçka ne goje, Kujtimi arrin te kafshoje gishtat e dorës se njërit prej tyre, dhe ka arritur ti marre levën. Njeri nga personat kur ka pare qe Kujtimi ka marre levën, është shprehur se tani qe mori levën nuk pritet me dhe kane dale nga shtëpia me vrap. Dallendyshja ka pare qe personat qe janë larguar me vrap, kane hipur ne nje makine me ngjyre te zeze, qe ishte parkuar rrugës qe hyn ne fshatin Berdenesh.

Çfarë ndodhi më 30 maj të vitit 2014?

Natën 30.05.2014 në orën 12.30 është njoftuar ne Sallën Operative te Komisariatit te Policisë Sarande, se ne fshatin Berdenesh, është vjedhur përsëri banesa e shtetasit Kujtim Ruci. Është shkuar ne vendin e ngjarjes nga policia gjyqësore, pa e njoftuar prokurorin për këtë ngjarje te rende, dhe është mësuar se katër persona, kane hyre ne banese duke u prezantuar si punonjës policie, dhe pasi kane hyre brenda kane goditur me sende te forta shtetasit Kujtim e Dallendyshe Ruci, te cilët janë gjetur ne gjendje te rende shëndetësore dhe janë dërguar për mjekim ne spitalin civil Sarande. Nga këqyrja e vendit te ngjarjes janë gjetur dhe sekuestruar me cilësinë e provës materiale dy shirita natribani, ne te cilët ka dhe njolla te kuqe si ato te gjakut. Ne korridor është gjetur një shirit natribani dhe ky me njolla te kuqe si te gjakut, si dhe një pakete Marlboro me ngjyre te bardhe. Ne dhomën me oxhak, ku jane gjetur dhe shtetasit e dhunuar, është gjetur dhe një shirit tjetër natriban. Shtetasi Kujtim Ruci ka shpjeguar se kane qene katër persona, qe trokitën me force ne portën e jashtme, te cilët ishin te moshës 25-35 vjec dhe janë prezantuar si punonjës policie dhe do të ushtronin kontroll për arme e gjera te tjera. Sapo Kujtimi i ka hapur derën, i ka kërkuar autorizimin dhe te prisnin sa te vinte djali. Ata iu përgjigjen se e pame djalin ku ishte dhe kane hyre brenda ne shtëpi duke e qëlluar me grushte Kujtimin. Kane shtyre dhe rrezuar ne dysheme Dallendyshen dhe pasi e kane qëlluar e kane lidhur me natriban, ndërsa Kujtimin e kane futur tek dhoma me oxhak duke e goditur dhe lidhur me natriban dhe duke i future ne goje nje gote, qe te mos bërtiste. Kujtimi ka pare dy djem qe kishin marre kasafortën nga dhoma e nipit te tij qe ishte atë kohe 11 vjec dhe ne kasaforte sipas tij, kane pasur 2.280.000 leke, 600-700 euro dhe disa bizhuteri te vajzës qe nuk jeton. Këtë kasaforte kane tentuar ta fusin ne bagazhin e nje makine me ngjyre gri, qe ishte parkuar ne oborrin e shtëpisë, por pasi nuk e nxinte e kane futur ne sediljen e pasme te makinës. Nga këqyrja e vendit te ngjarjes janë gjetur dhe fiksuar me cilësinë e provës materiale disa gjurme papilare që janë dërguar për vlerësim ne D.P.Sh.Tirane.

(F.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet preng gjoni preng gjoni

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Nëntor 2021, 17:12

Rama në Francë, merr pjesë në Forumin e Paqes

FRANCË– Kryeministri Edi Rama ndodhet në Francë ku ka marrë pjesë në Forumin e Paqes, i cili zhvillohet nga data 11-13 nëntor në Paris. Rama ishte ed...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren