LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/Moska tërhiqet nga Çernobili, Zelensky kërkon armë dhe ndihmë, rinisin bisedimet!

1 Prill 2022, 06:01 Nga DOSJA
LUFTA/Moska tërhiqet nga Çernobili, Zelensky kërkon armë

UKRAINË-Lufta sot futet në ditën e saj të 37-të!  Një bazë ushtarake në rajonin Dnipro të Ukrainës është goditur nga forcat ruse sipas guvernatorit lokal për pasojë dy persona u vranë dhe pesë u plagosën në sulm, ndërkohë që forcat tokësore në rajonin e Zaporizhzhia janë çliruar nga trupat e Ukrainës.

Forcat ruse thanë se do të rihapin korridorin e evakuimit nga Mariupoli i rrethuar në Zaporizhzhia të premten me kërkesë të liderëve francezë dhe gjermanë. Më shumë se 100,000 civilë janë bllokuar në qytetin jugor, thonë zyrtarët ukrainas, i cili ka vuajtur javë të tëra nga bombardimet ruse.

Një zjarr shpërtheu në një depo karburanti në Belgorod, një qytet rus pranë kufirit me Ukrainën, tha guvernatori rajonal në kanalin e tij Telegram të premten në mëngjes. Vyacheslav Gladkov, guvernatori i rajonit të Belgorodit, akuzoi Ukrainën se qëndron pas zjarrit pa dhënë prova të mëtejshme. Dy punonjës të depos janë lënduar nga zjarri, por jeta e tyre nuk është në rrezik, tha Gladkov. Banorët në afërsi të depos janë duke u evakuuar, shtoi ai.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, ka folur dje para parlamentit australian, holandez dhe belg, ku ka kërkuar armë, ndihmë për të ndihmuar rindërtimin e vendit dhe për t’i dhënë fund biznesit me Rusinë. Zelenskyy, ditën e djeshme ka zhvilluar turin e tij virtual nëpër parlamentet e botës, përmes lidhjes video për t’iu kërkuar ndihmë për luftën në Ukrainë.

Kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se trupat ruse po ripozicionohen në vend që të tërhiqen. Duke folur në Bruksel këtë pasdite, Stoltenberg tha se sipas informacioneve që ai ka ata po përpiqen të rigrupohen dhe rifurnizohen që të përforcojnë ofensivën.

Agjencia ruse e lajmeve RIA ka cituar një zyrtar të ministrisë së jashtme të ketë thënë se vendi do t’i përgjigjet sanksioneve të Bashkimit Evropian. Ai shtoi se Rusia shpreson që blloku të kuptojë se “konfrontimi me Moskën nuk është në interesat e saj”.

Raundi tjetër i negociatave të Ukrainës me Rusinë do të rifillojë online sot më 1 prill, tha kreu i delegacionit ukrainas. Por Andriy Yermak, shefi i shtabit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se ai ka një “pjesë shumë, shumë të vogël optimizmi” pas negociatave diplomatike në  Stamboll në  fillim të kësaj jave.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Mediat ruse: Putin lahet me ekstraktin e bririt të drerit, shqetësohet për shëndetin e tij

Lufta në Ukrainë, forcat ruse largohen nga Irpin

UNESCO: Mbi 53 vende historike dhe fetare janë dëmtuar në Ukrainë që nga fillimi i luftës

CNN: Sekretarja e shtypit Jen Psaki planifikon të japë dorëheqjen nga administrata e Biden

Ukraina mohon se Kievi qëndron pas sulmit në depon e karburantit në Belgorod

Ministrja gjermane: Negociatat e paqes të Putinit nuk mund të merren seriozisht

VOA: Ekspertët paralajmërojnë, Rusia nuk është gati për armëpushim me Ukrainën

Kryebashkiaku: Ukraina rimerr qytetin Bucha pranë Kievit

Filluan negociatat sekrete mes Putinin dhe Perëndimit, në dorë i ka marrë ish-presidentja

Kryebashkiaku ukrainas: Trupat ruse kanë marrë rob 200 roje të Çernobilit

Kryqi i Kuq shtyn përpjekjet për evakuim të Mariupolit: Do vazhdojmë ditën e nesërme

Gazprom shkëputet nga Gjermania: Më 31 mars ndërprem marrdhëniet

Parlamenti ukrainas miraton projektligjin, Rusia shpallet “shtet terrorist”

Ukrainasi merr pjesë në debat në televizionin rus, prezantuesi humb toruan

Shkaku nuk dihet, Gazetari rus gjendet i vdekur në Donetsk (Kritik i Putin)

Seida: Është e pamundur të përcaktohet niveli i ekspozimit ndaj rrezatimit të trupave ruse

Shtëpi për Ukrainën/ Anglia nis skemën për të ndihmuar refugjatët ukrainas

Ursula von der Leyen: Reputacioni i Kinës është në rrezik nëse ndihmonë Rusinë

Procesi i negociatave! Zelenskyy bisedon sërish me Macron

Shefi i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së do të drejtojë misionin në centralin e Çernobilit

Rreth Kievit po zhvillohen beteja të mëdha, Klitschko thirrje banorëve: Mos rrezikoni

Lufta me Rusinë, çfarë ka ndodhur deri tani, zhvillimet më të fundit nga Ukraina

Shpreh gadishmëri, Erdogan do të nxisë sërish Putinin për t’u takuar me Zelensky në Turqi

Kryebashkiaku i Chernihiv: Bombardimet ruse shkatërruan repartin onkologjik të spitalit

Sulmi në depon e karburantit në Rusi, Peskov: Mund të ketë ndikim negativ në negociata

Zyra presidenciale e Ukrainës: Bisedimet e paqes me Rusisë do të rifillojnë online

Ministria franceze: 7 mijë fëmijë ukrainas janë regjistruar në shkollat ​​franceze

153 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus

Foto/Britania kthen automjetet e vjetra ushtarake në ambulanca për Ukrainën

Lavrov: Negociatat midis Kremlinit dhe Ukrainës duhet të vazhdojnë

Nisin efektet e vendimit të Putin, Gazprom ndërpret dërgesën e gazit në Gjermani

FOTO/Momenti i djegies së depove të karburantit në Rusi 

Guvernatori rajonal: Qytetet në rajonin e Luhanskut janë goditur nga bombardime të rënda

Lavrov takohet me ministrin e Jashtëm të Indisë në Nju Delhi

VIDEO/ Ushtria ukrainase ndan çmimet Oscars, shtatë videot më të mira nga lufta

VIDEO/ Teatri ku për shumë javë shërbeu si strehë për ukrainasit është shkatërruar

FOTO/Shkatërrimi në Mariupol ndërtesa të dëmtuara, kasos total

“Nuk merremi me tradhtarët”, Zelensky shkarkon dy gjenelarë ukrainas

Përfshihet nga flakët një depo karburanti në Belgorodit, Rusia akuzon Ukrainën

 

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike