LIVE UPDATES
Aktualitet

Luca quajti fermerët ‘barbonë’! Sindikata KËRKESË Ramës: Distancohu! Heshtja rëndon

20 Nëntor 2021, 19:23 Nga DOSJA
Luca quajti fermerët ‘barbonë’! Sindikata

TIRANË– Sindikata e Fermerëve i ka dërguar një kërkesë zyrtare kryeministrit Edi Rama që të distancohet nga ofendimet që biznesmeni Gjergj Luca lëshoi sot ndaj tyre. Edhe pse ofendimi me termin “barbon“, u bë në prezencë të kryeministrit Edi Rama, ky i fundit nuk bëri asnjë reagim kundër biznesmenit, heshtje që nuk është pritur mirë nga fermerët. Kështu që në një shkresë zyrtare, ata kërkojnë distancimin e kreut të shtetit, e po ashtu si provë, të marrin pjesë në konsultime për paketën fiskale të akoduar për bujqësinë. 

DEKLARATA E PLOTË:

Sindikata e Fermerëve të Bashkuar shpreh indinjatë të thellë për heshtjen e dhe mosreagimin e kryeministrit dhe ministres së Bujqësisëndaj deklaratave të biznesmenit Luca, në lidhje me fermerët protestues. Z.kryeministër, ne nuk na rëndon fyerja dhe bullizimi i biznesmenit, i cili na quajti barbonë, sepse ka shumë deficentë ky vend dhe ne nuk merremi me ta, por na rëndon heshtja dhe mosreagimi juaj. A mos vallë keni të njëjtin vlerësim si biznesmeni për fermerët shqiptarë? Si mundet të mosreagonit kur në praninë tuaj një biznesmen fyen rëndë rreth 3000 mijë fermerë që protestuan në mënyrë civile për të drejtat e veta. Jo vetëm që duhej të ishit distancuar nga fyerjet dhe bullizimi i tij karshi gjysmës së popullsisë por duhej të përgënjeshtronit shifrat e ekzagjeruara në miliona euro që ai deklaroi si përkrahje të qeverisë për fermerët. Nga që ka marrë vetë i pangopuri mendon se kemi marrë dhe ne. Mjerë bujqësia shqiptare nëse politikat fiskale për bujqësinë qeveria i konsulton me njerëz të tillë. Ju duhet të mabni qëndrim edhe për faktin se nga fjalët e tij doli qartë se ai ishte një evazionist me lejen e qeverisë sepse vetëfaturonte peshk të zënë sipas dëshirës së tij. Ai kujton se kanë edhe fermerët këtë leje nga qeveria por nuk është ashtu. Fermerin e faturon grumbulluesi, nuk vetëfaturohet. Biznesmeni tregoi në syrin tuaj sesi ishin shpërndarë fondet e AZHBR për fermerët. Ato i kishin ndarë “Lucët” për “katunarët”, jo sistemi i aplikimit dhe vlerësimit të kriterece si propagandohet. Z.kryeministër, Sindikata e Fermerëve të Bashkuar kërkon që ju të distancoheni nga deklaratat e biznesmenit dhe të tregoni se nuk keni të njëjtën konsideratë me të për fermerët shqiptarë. Rastin për ta treguar jo vetëm me fjalë por dhe me vepra e keni vetë në dorë. Mos e miratoni paketën fiskale për bujqësinë pa u konsultuar me përfaqësues të S.F.B.-së.

Deklarata fyese u bë sot nga biznesmeni i preferuar i Partisë Socialiste dhe kryeministrit Edi Rama, Gjergj Luca, i cilësoi të gjithë fermerët në Shqipëri si barbona. Ata që mesa duket janë kthyer në një shqetësim për “shefin” e tij, janë bërë edhe armiqtë e Lucës, edhe pse nuk kërkojnë asgjë më shumë nga ç’ju takon; ndihmë nga shteti. 

SHIKO EDHE: 

“Barbona”/Fermerët i kthehen Gjergj Lucës:Ne s’pastrojmë lekët e shefit,sa ke borxh?

VD/ Gjergj Luca fyen fermerët: Barbonat, dalin rrugëve protestojnë

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike edi rama fermeret ne shqiperi gjergj luca edi rama fermeret ne shqiperi gjergj luca

Sondazh

Poll
Aktualitet 20 Nëntor 2021, 18:45

Aksident në Durrës, makina përplas këmbësorin

DURRËS – Një aksident u shënua në Durrës pasditen e sotme. Drejtuesi i automjetit “Ford”, E.L. ka përplasur këmbësorin S.V.. Ngjarja ka ndodhur në lagjen N...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!