LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, Gjukanoviç në balotazh me Milatoviç, raundi i dytë vendos gjithçka

• Milo Gjukanoviç do të përballet me Jakov Milatoviç në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të Malit të Zi, pas përmbylljes së raundit të parë të votimeve, më 19 mars. • Ashtu si pritej, Gjukanoviç, kandidati nga radhët e Partisë Demokratike të Socialistëve doli sërish më i votuari në zgjedhje, me 35.2% të totalit në favor të tij. • Por statistikat nuk ishin në favorin e tij, kjo sepse mori 57 mijë vota më pak në zgjedhjet e së dielës sesa në zgjedhjet e vitit 2018, kur u zgjodh president. • Nga ana tjetër, Milatoviç siguroi 29.2% të votave. • Me një kundërshtar si Milatoviç, Gjukanoviç rrezikon shumë më shumë në postin e tij tashmë, pasi një bashkim i fronteve opozitare mund t'i japë fitoren kundërshtarit të tij. • Një detaj tjetër që ra në sy gjatë zgjedhjeve ishte fakti se komuniteti shqiptar dhe ai boshnjak "bojkotuan" votimet, duke zgjedhur që të mos e hidhnin në kuti votën e tyre për asnjë nga kandidatët. • Tani raundi i dytë do të vendosë gjithçka. • Gjukanoviç, 61-vjeçar, ka mbajtur pozitat më të larta në Qeverinë e Malit të Zi në tri dekadat e fundit.

4 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Bashkëshorti i garon përballë Gjukanoviç/ Kush është gruaja e JAKOV MILATOVIÇIT? Milena i ka 'habitur' malazezët me bukurinë e saj

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, Gjukanoviç në
Jakov dhe Milena Milatoviç

PODGORICË- Dita e djeshme u shënua nga zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi dhe rezultati i papritur që mori Jakov Milatoviçit, njërit prej liderëve të partisë Lëvizja "Evropa Tani!", i cili do të përballet në raundin e dytë me presidentin aktual Milo Gjukanoviç. Ky i fundit fitoi 35.3 për qind të votave, ndërsa Milatoviç rreth 29 për qind të votave.

Jakov është një fytyrë relativisht e re në skenën politike të Malit të Zi - ai është vetëm 37 vjeç, pak më i ri se vitet e karrierës politike të kundërshtarit të tij, Gjukanoviç. Politikani i ri u  bë i njohur si ministër i Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë e Zdravko Krivokapiçit dhe nga gara për kryebashkiak të Podgoricës.

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, Gjukanoviç në
Jakov dhe Milena Milatoviç

Milatoviç fshehu me kujdes jetën e tij private nga sytë e publikut. Megjithatë, disa informacione bazë i dinë të gjithë - gruaja e tij quhet Milena, dhe së bashku kanë tre fëmijë, vajzat Sara dhe Ana dhe djalin David. Milena dje është shfaqur së bashku me bashkëshortin e saj gjatë votimit në Podgoricë dhe ka mahnitur me bukurinë e saj natyrale dhe veshjen elegante.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jakov Milatović (@jakov_milatovic)

Në Mal të Zi, 37-vjeçari prezantohet në publik si një njeri shumë i thënë pas familjes së tijdhe ndan herë pas here foto familjare nga udhëtime të ndryshme.

2 MUAJ ME PARE

Abazoviç: Dita e zgjedhjeve kaloi si në vendet e Evropës Perëndimore

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, Gjukanoviç në
Dritan Abazoviç

PODGORICË- Kryeministri Dritan Abazoviç deklaroi në emër të Qeverisë se ndihet shumë krenar për mënyrën sesi kaloi dita e djeshme e zgjedhjeve në Mal të Zi. Për këtë, siç tha ai, kanë kontribuar të gjithë pjesëmarrësit në procesin zgjedhor me “mesazhe shumë pajtuese”.

"Dje ishte si në vendet e Evropës Perëndimore. Mendoj se është diçka që duhet t'i shërbejë nderit të të gjithëve. Fokusi nuk është më tek e kaluara por tek progresi. Unë e konsideroj një progres të madh në krahasim me periudhën e mëparshme. Të gjitha ato frikëra që ekzistonin më parë po zhduken dalëngadalë,"- tha Abazoviç në seancën e sotme të Qeverisë.

Sipas Vijesti, ai bëri të ditur qëndrimin e tij politik në lidhje me raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, duke i dalë edhe njëherë kundër Milo Gjukanoviç.

“Mendoj se Mali i Zi duhet të marrë një president të ri dhe do ta ketë një të tillë,”- tha Abazoviç.

Sipas rezultateve paraprake të Qendrës për Tranzicionin Demokratik bazuar në 100 për qind të kampionit të përpunuar, kandidati i DPS-së Milo Gjukanoviç fitoi 35,3 për qind të votave, Jakov Milatoviç nga Lëvizja për Evropën tani 28,9 për qind.

2 MUAJ ME PARE

KUSH ËSHTË JAKOV MILATOVIÇ? Gjithçka duhet të dijmë për kundërshtarin e Gjukanoviçit në Mal të Zi

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, Gjukanoviç në
Jakov Milatoviç

MALI I ZI- Pas raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi, rezultatet tregojnë se kundërshtarë në raundin e dytë do të jenë presidenti aktual Milo Gjukanoviç dhe Jakov Milatoviç. Duke gjykuar nga reagimet, Milatoviç është surpriza e zgjedhjeve të këtij viti.

Jakov Milatoviç u lind në vitin 1986 në Podgoricë, ku mbaroi shkollën fillore dhe gjimnazin "Slobodan Škeroviq" me diplomë në Luçë. Studimet bazë në degën e ekonomisë i kreu në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Malit të Zi, me notë mesatare 10 dhe ishte studenti më i mirë i gjeneratës së tij. Është fitues i çmimeve të shumta vendore nga Ministria e Arsimit, Universiteti i Malit të Zi, Ministria e Punëve të Jashtme e të tjera, etj.

Si studiues i qeverisë amerikane, ai bëri një vit studimi në Universitetin Shtetëror të Illinois, por u shkollua edhe në Vjenë dhe La Spaienza të Romës. Studimet master në fushën e ekonomisë i kreu në Universitetin e Oksfordit.

Eksperiencën e punës e ka filluar në NLB Bank në Podgoricë si pjesë e ekipit të menaxhimit të riskut. Më pas, ai punoi në Deutsche Bank në Frankfurt në ekipin e vlerësimit të rrezikut të kredisë në vend me fokus në vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore. Që nga viti 2014, ai ka punuar në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në Londër, në ekipin e analizës ekonomike dhe politike, fillimisht si analist ekonomik për rajonin e Evropës Juglindore, dhe pasi u promovua në pozicionin e ekonomistit.

Ai mbuloi vendet e Ballkanit Perëndimor nga zyra në Podgoricë. Në vitin 2018, ai u promovua si kryeekonomist me detyrën për të mbuluar vendet e BE-së, duke përfshirë Rumaninë, Bullgarinë, Kroacinë dhe Slloveninë nga zyra në Bukuresht.

Karriera politike

Milatoviç ishte ministër i zhvillimit ekonomik në qeverinë e Zdravko Krivokapiçit, si dhe kandidat për kryetar të Podgoricës. Edhe pse qytetarët vlerësuan lëvizjet e tij, ekonomistët besonin se masat reformuese të Milatoviçit ishin të ngjashme me skenarin grek në Mal të Zi. Pas rënies së Qeverisë së Malit të Zi, e udhëhequr nga Krivokapiçi, Milatoviçi formoi projektin e tij politik, të quajtur sipas reformave politike që ai zbatoi.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, shqiptarët dhe boshnjakët qëndruan në shtëpi

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, Gjukanoviç në
Foto ilustruese

MAL I ZI- Akuzat për “blerje votash”, presion ndaj votuesve,  incidente, tensione... gjithçka që ishte karakteristikë e cikleve të mëparshme zgjedhore, munguan dje në Mal të Zi. Parregullsia më e madhe është raportuar nga Shavniku, ku votimi është ndërprerë në një vendvotim, si dhe në Bijelo Polje, ku anëtarët e një familjeje kanë pohuar se janë “mashtruar” sepse nuk i kanë marrë paratë që u janë premtuar për votën që kanë dhënë.

Të dhënat e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) dhe organizatave joqeveritare tregojnë se pjesëmarrja këtë vit ishte rreth 2 për qind më e lartë se në zgjedhjet e kaluara, duke kapur 64.06 për qind. Pjesëmarrja më e madhe ishte në Shavnik (81,88 për qind), Nikshiq (81,86 për qind), pasuar nga Zeta, Mojkovac, Pljevlja, Pluzhine dhe Podgorica.

Më e ulëta u shënua në Gusinjë (30,12 për qind), Petnjicë (37,71 për qind), Ulqin (36,48 për qind), ndërsa në Tuz, përqindja e pjesëmarrjes ishte 49,94 për qind. Kryetari i komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari (GP URA), e ka shpjeguar pjesëmarrjen e ulët duke thënë se qytetarët nuk janë të motivuar për të votuar, prandaj dhe kishte mungesa në qendrat e votimit./Vijesti

zgjedhjet presidenciale ne mal te zi

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit