LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Yuri Kim flet për manipulim të garës për SPAK, Qeveria: Çdo ngjarje e pakëndshme na shqetëson dhe ne

• Një ditë pas deklaratës së fortë të ambasadores amerikane Yuri Kim e cila tha se ka një përpjekje për të manipuluar garën për zgjedhjen e kreut të ri të Prokurorisë së Posaçme, ka ardhur edhe reagimi i parë nga qeveria socialiste. • Niko Peleshi, ministër i Mbrojtjes u pyet sot për një qëndrim të qeverisë shqiptare. • Ai tha se çdo ngjarje e pakëndshme apo incident që mund të ndodhë në fushën e reformës në Drejtësi shqetëson edhe PS. • Ndërkohë që deklarata e Kim është komentuar edhe nga media dhe gazetarët. • Dy prej tyre, Andi Bushati dhe Bledian Koka e shohin denoncimin e Kim si një pohim se Reforma në Drejtësi ka dështuar dhe se ata që janë aktualisht pjesë e organeve të reja, që do të duhet të ishin të pavarur, janë të ndikuar dhe të kapur nga politika. 

4 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

Mesazhe në Twitter por punë edhe në terren, Yuri Kim nis fushatën për kryetarin e ri të SPAK, takimi me Ulsi Manjën

Yuri Kim flet për manipulim të garës për SPAK, Qeveria:
Yuri Kim dhe Ulsi Manja

TIRANE- Një ditë pasi shkroi në Twitter se ka një dyshim për manipulimin e garës për kryetarin e ri të SPAK, ambasadorja Yuri Kim ka dalë në terren për të bërë takimet zyrtare me krerët e institucioneve që kanë lidhje direkte me zbatimin e reformës në drejtësi. Në një postim në rrjetet sociale, vetë ambasada njofton se Kim takoi ministrin e Drejtësisë, Ulsi Manja me të cilin ndau progresin në zbatimin e reformës. 

"Ambasadorja Yuri Kim u takua dje me ministrin e Drejtësisë Ulsi Manja për të shqyrtuar progresin në zbatimin e Reformës në Drejtësi dhe rëndësinë e saj për aspiratat e Shqipërisë për integrimin në BE. Ambasadorja theksoi sërish që Presidenti Biden në Qershor 2021 e identifikoi luftën kundër korrupsionit si një interes thelbësor të sigurisë kombëtare, sepse kërcënon sigurinë, barazinë ekonomike, progresin dhe demokracinë. Takimi i paraprin pjesëmarrjes së ministrit Manja në Konferencën e 20-të Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit (IAç) në Uashington, DC, 6-10 Dhjetor."-thuhet në postimin e ambasadës.

Takimi pason deklaratën e fortë të ambasadores Kim, e cila tha dje se procesi për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK duhet të jetë transparent dhe ka bërë thirrje për mos manipulimin e tij. Postimi i Kim u pasua nga një kronikë e Zërit të Amerikës që shpjegonte se ambasadorja amrikane ka një shqetësim se gara në SPAK mund të manipulohet nga praktikat e vjetra. Gara për kreun e ri të SPAK ka shumë pikëpyetje duke nisur me mungesën e interesit fillimisht të prokurorëve për të garuar e për të vijuar më pas me emrat që kanë hyrë në lojë për të zëvendësuar Arben Krajën. Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi tre kandidaturat, Adnan Xholi, Altin Dumani dhe Edvin Kondili. Të tre janë prokurorë të Prokurorisë së Posaçme. Mandati i kreut të ri të SPAK është tre vjeçar, pa të drejtë rizgjedhjeje dhe zgjidhet me shumicën e votës së anëtarëve të KLP. Trupa e KLP do të dëgjojë platformat e tyre dhe më pas do të votojë. Kush merr shumicën, merr drejtimin e SPAK./Dosja.al

1 JAVE ME PARE

Yuri Kim për SPAK, Peleshi: Ngjarje e pakëndshme, duam përsosjen e reformës në Drejtësi

Yuri Kim flet për manipulim të garës për SPAK, Qeveria:
Niko Peleshi

TIRANE- Qeveria shqiptare e shikon si "ngjarje të pakëndshme" denoncimin e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila foli dje për përpjekje për të manipuluar garën për kryesuesin e ri të SPAK. I pyetur nga gazetarja Blerina Gjoka se a do qeveria shqiptare në krye të SPAK të "preferuarin e saj" dhe a ka një qëndrim për deklaratën e Kim, ministri Niko Peleshi u kujdes të sqaronte se drejtësia nuk është çështje e një grupi apo një institucioni por e çdo qytetari. Peleshi shmangu përgjigjen drejtpërdrejt por tha se "ngjarjet e pakëndshme shqetësojnë edhe qeverinë shqiptare". 

Pyetje: A ka një qendrim qeveria për këtë deklaratë a doni ju të preferuarin tuaj?

Niko Peleshi: Jam këtu për çështje të qeverisë por jo jashtë temës. Drejtësia është brenda temës dhe na intereson të gjithëve. Reforma në Drejtësi nuk ka mbaruar është dinamike, ju siguroj dhe shpreh vullnetin e maxhorancës që jemi të vendosur ta vazhdojmë këtë reformë siç e nisëm. Sot është finalja, do vazhdojmë ta mbështesim. çdo ngjarje e pakëndshme ose e vëmendje e shtuar dhe e kërkuar na shqetëson edhe ne. Jemi në krahun e përsosjes së reformës.

Ndiq videon, minuta 12:00

Por çfarë deklaroi Yuri Kim dje? 

Ambasadorja Yuri Kim lëshoi një sinjal për zhvillimin e garës për kreun e ri të SPAK. Kim tha se procesi duhet të jetë transparent dhe ka bërë thirrje për mos manipulimin e tij. Postimi i Kim u pasua nga një kronikë e Zërit të Amerikës që shpjegonte se ambasadorja amrikane ka një shqetësim se gara në SPAK mund të manipulohet nga praktikat e vjetra. Gara për kreun e ri të SPAK ka shumë pikëpyetje duke nisur me mungesën e interesit fillimisht të prokurorëve për të garuar e për të vijuar më pas me emrat që kanë hyrë në lojë për të zëvendësuar Arben Krajën. Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi tre kandidaturat, Adnan Xholi, Altin Dumani dhe Edvin Kondili. Të tre janë prokurorë të Prokurorisë së Posaçme. Mandati i kreut të ri të SPAK është tre vjeçar, pa të drejtë rizgjedhjeje dhe zgjidhet me shumicën e votës së anëtarëve të KLP. Trupa e KLP do të dëgjojë platformat e tyre dhe më pas do të votojë. Kush merr shumicën, merr drejtimin e SPAK./Dosja.al

1 JAVE ME PARE

Deklaratat e Kim për SPAK, Andi Bushati: I gjithë "thesi" është për tu hedhur në plehra

Yuri Kim flet për manipulim të garës për SPAK, Qeveria:
Andi Bushati dhe Yuri Kim

TIRANE- Gazetari Andi Bushati ka komentuar deklaratën e djeshme të ambasadores amerikane në Shqipëri, Yuri Kim që ngrinte shqetësimin për manipulime në garën për zgjedhjen e kreut të ri të Prokurorisë së Posaçme. Në një status në Facebook, Bushati thotë se nëse në organet e reja të krijuara pas procesit të Vettingut do të ishin zgjedhur figura me integritet dhe të pavarur nga politika, atëherë ambasadorja nuk kishte pse të fliste për manipulime. Kjo tregon sipas gazetarit se edhe institucionet e reja janë jofunksionale dhe se "i gjithë thesi është për tu hedhur në plehra". 

POSTIMI I PLOTE: 

Nëse në Këshillin e Lartë të Prokurorisë qenkeshin zgjedhur njerëz me integritet dhe të pa ndikueshëm, Yuri Kim s’kishte pse merakosej për votën e tyre, qoftë edhe nëse ajo zhvillohej në kushtet e presionit. Nëse prokurorët e SPAK janë vërtet “heronjte e femijeve tane”, për amerikanët nuk duhet të kishte rëndësi se cili prej tyre  do të zgjidhej në krye të institucionit. Meraku i Yuri Kim për të ndarë shapin nga sheqeri dëshmon se i gjithë thesi është për tu hedhur në plehra.

Por çfarë deklaroi Yuri Kim dje? 

Ambasadorja Yuri Kim lëshoi një sinjal për zhvillimin e garës për kreun e ri të SPAK. Kim tha se procesi duhet të jetë transparent dhe ka bërë thirrje për mos manipulimin e tij. Postimi i Kim u pasua nga një kronikë e Zërit të Amerikës që shpjegonte se ambasadorja amrikane ka një shqetësim se gara në SPAK mund të manipulohet nga praktikat e vjetra. Gara për kreun e ri të SPAK ka shumë pikëpyetje duke nisur me mungesën e interesit fillimisht të prokurorëve për të garuar e për të vijuar më pas me emrat që kanë hyrë në lojë për të zëvendësuar Arben Krajën. Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi tre kandidaturat, Adnan Xholi, Altin Dumani dhe Edvin Kondili. Të tre janë prokurorë të Prokurorisë së Posaçme. Mandati i kreut të ri të SPAK është tre vjeçar, pa të drejtë rizgjedhjeje dhe zgjidhet me shumicën e votës së anëtarëve të KLP. Trupa e KLP do të dëgjojë platformat e tyre dhe më pas do të votojë. Kush merr shumicën, merr drejtimin e SPAK./Dosja.al

1 JAVE ME PARE

APELI i Yuri Kim për kreun e ri të SPAK, Bledian Koka: Denoncimi më i fortë që ka bërë, pranoi dështimin e Reformës në Drejtësi (Çfarë s'tha ambasadorja?)

Yuri Kim flet për manipulim të garës për SPAK, Qeveria:
Bledian Koka

TIRANË- Apeli i ambasadores amerikane në Shqipëri, Yuri Kim për kriteret që duhet të përmbushë drejtuesi i ri i SPAK ka shkaktuar shumë reagime. Gazetari Blendian Koka është ndalur tek dy pika në deklaratën e saj, më së shumti tek zgjedhja e drejtuesit të ri të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Koka analizon se në momentin që ambasadorja Kim thotë se procesi duhet të jetë i lirë nga manipulimet, praktikisht ka pranuar se sistemi ka rënë dhe ka dështuar. Gjë që sipas tij e bën denoncimin më të fortë që ajo ka bërë ndonjëherë për drejtësinë në vend. Por gjithashtu thekson se edhe në postimin e sotëm, ambasadorja nuk përmend emra se kush po ndërhyn dhe për kë kandidat. 

"Nene moj mbaj zi per R. Drejtesine! Le te behemi 1 milione shqiptare e ti qendrojme prane Ambasadores Kim ne kete dite te pranimit publik se Reforma ne Drejtesi ka deshtuar me sukses te plote. Pertej shakase, ky eshte denoncimi me i rende qe vjen nga SHBA per deshtimin e Reformen ne Drejtesi. Kur Znj. Kim thote se "procesi duhet te jete i lire nga manipulimet, prej atyre qe kerkojne te influencojne apo bllokojne drejtesine, prej atyre qe preferojne menyrat e vjetra per te kundershtur reformen ne drejtesi", praktikisht ka pranuar se sistemi ka rene. Pra nese politika mund te diktoje Kreun e ri te SPAK, Reforma ne Drejtesi nuk e ka arritur qellimin kryesor qe eshte ajo e heqjes se drejtesise nga duart e politikes. Imagjinoni pas se cfare i ben kjo pjese e politikes prorkuroreve te rretheve, gjyqtareve te rretheve qe jane halli i perditshem i shqiptareve. Por edhe ne kete denoncim, ambasadorja ka harruar ti thote shqiptareve se kush po nderhyn dhe per ke kandidat? Fjale te hedhura ne ajer jane vetem gjysem te verteta, te cilat nuk i tregojne shqiptareve se kush po ha minon drejtesine dhe se ne perfundim te kalvarit 7 vjecar te reformimit rezultati finale eshte "Selanik e tatepjete, sic ka qene do te jete...) p.s...tani pyetja me pergjigjen brends eshte: Kush eshte ai segment i politikes qe po nderhyn ne zgjedhje e kreut te ri te A(SPAK-ut)?,"-shkruan gazetari. 

Sot, Yuri Kim bën thirrje që procesi të jetë transparent në mënyrë që shefi i ardhshëm i SPAK të jetë i aftë dhe i vendosur për të intensifikuar luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Sipas ambasadores Yuri Kim tha se përzgjedhja duhet të jetë pa manipulime nga ata që kërkojnë të bllokojnë ose ndikojnë në drejtësi. 

yuri kim niko peleshi gara per kreun e ri te spak

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE