LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb filmohet duke sharë nënat shqiptare! Xhaka shpjegon për fanellën ‘Jashari’: S'ishte politike

• Vazhdojnë reagimet dhe polemikat edhe pse kanë kaluar orë pas ndeshjes mes Serbisë dhe Zvicrës. • Sot kanë dalë pamje ku duket qartë se trajneri i Serbisë, Dragan Stojkoviç ka kryer veprime raciste në fushë, teksa është parë që pas golit të dytë të Serbisë të festojë duke sharë shqiptarët. • Ndërkohë mesfushori shqiptar Granit Xhaka, i cili u shpall edhe 'njeriu i ndeshjes', ka reaguar pasi festoi me një fanellë me numrin 26 që lexonte “Jashari”, pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë. • Sipas tij, nuk ka asgjë politike. • Numrin 26 që lexonte “Jashari”, pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë ishte dedikim për Ardonin, i cili është një i ri që po rritet shpejt. • Zvicra fitoi 2-3 me Serbinë në grupin G të Kupës së Botës, me helvetët që lënë jashtë kompeticionit serbët. • Tani Zvicra do të duhet që të përballet me Portugalinë në raundin tjetër.

10 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

FIFA mund ta hetojë, kapiteni Granit Xhaka rrezikon ndeshjen me Portugalinë…

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

KATAR - Një lajm i keq mund të peshojë shumë për kombëtaren e Zvicrës, pasi kapiteni Granit Xhaka mund të vendoset në qëndër të hetimi disiplinor të FIFA-s për gjestet e tij në ndeshjen me Serbinë.

Sipas “Bild.de”, lojtari me origjinë shqiptare, që u vu në shënjestër të sulmeve serbe, mendohet se i provokoi ata, në lidhje me një ‘skandal seksual’ që ka plasur në kampin e skuadrës ballkanase, ku Vlahovic është akuzuar ka nisur një histori me bashkëshorten e portierit të dytë.

Në këtë mënyrë, kapiteni Granit Xhaka mendohet se i është referuar këtyre zërave duke ngjallur zemërimin e lojtarëve serbë që e sulmuan. Gjithsesi, është FIFA që duhet të thotë fjalën e fundit edhe për sjelljen e mesfushorit kosovar.
B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

“Vrite vrite shqiptarin!”/ Nuk u pikas gjatë ndeshjet, thirrjet në kor të serbëve kundër Xhakës dhe Shaqirit (ME VIDEO)

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb
Pamje nga ndeshja

KATAR- Përballja e djeshme mes Serbisë dhe Zvicrës pati dhe provokime që nuk u vunë re gjatë ndeshjes zyrtare, por tashmë rrjeti është mbushur me to. Ngacmimet verbale dhe provokimet fizike gjatë lojës nuk munguan nga futbollistët serb, të cilët nuk i lanë në asnjë moment të qetë, 2 shqiptarët e Zvicrës, Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin.


Por kulmi arriti kur një grup tifozësh nisën të bërtisnin në kor: Vrite, vrite shqiptarin. Thirrje që duhen dënuar në një ndeshje të tillë.

Gjithashtu duket se ende nuk janë marrë në shqyrtim nga Fifa.

1 MUAJ ME PARE

Festoi fitoren me fanellën ku shkruhej “Jashari”, kapiteni Xhaka tregon arsyen...

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

KATAR - Kapiteni kosovar i kombëtares helvete, Granit Xhaka ka sqaruar se nuk kishte asgjë politike në veprimin e tij dhe festimin e kualifikimit dje.

“Jo, nuk kishte asgjë politike brenda kësaj. Ishte një referim dhe dedikim për Ardonin, i cili është një i ri që po rritet shpejt, e të cilin e këshilloj shumë dhe që meriton shumë respekt për atë që është duke e bërë”,- ka thënë Xhaka.

Për të përforcuar atë që tha, Graniti ka botuar edhe një foto në Instagram me Aedon Jasharin, ku shprehu krenarinë për skuadrën e tij.

“Nuk mund ta përshkruaj sa e mirë është kjo ndjenjë. Shumë krenarë për djemtë e mi. Raundi i 1/16-ave të Kupës së Botës. Ia dolëm”,- ka shkruar Xhaka.

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

“Katar 2022”/ Turi 1/16-ve starton sot me Holandë-SHBA dhe Argjentinë-Australi… turi i 1/8

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb
Lionel Messi

KATAR- Pavarësisht prirjeve vetëvrasëse që të dy shfaqën në fazën e parë të turneut, veçanërisht Argjentina, ata ende kanë të gjitha arsyet të shpresojnë se do të vazhdojnë në garë. Mbrëmë Koreja e Jugut dhe Zvicra ishin skuadrat e fundit që kaluan nga grupet, pas ndeshjeve emocionuese dhe përmbysjeve epike. Skuadra nga Azia bëri një tjetër surprizë të madhe në turne, duke mposhtur Portugalinë (2-1) dhe duke lënë jashtë Uruguain, që mundi Ganën, por 2-0 nuk rezultatit mjaftoi dhe u skualifikuan.

Skuadra nga Afrika mori kështu, edhe pse në mënyrë indirekte, "hakmarrje" për eliminimin e tyre nga uruguaianët në Kupën e Botës 2010.

Në minutat e fundit të ndeshjes, ganezët dukej se po luanin pikërisht për këtë motib, për të penguar Uruguain të shënonte një goli i tretë, që do të jepte atë kualifikim dhe jo koreanëve. Zvicra, në një nga ndeshjet më tronditëse të grupeve, “pastroi” ftohtë dhe me saktësinë e një thike të ushtrisë zvicerane serbët dhe do të përballen me Portugalinë në 1/16.

Si i pari në grup, pavarësisht humbjes shokuese nga Kameruni, u kualifikua edhe Brazili, i cili do të përballet me Korenë e Jugut. Megjithatë, Seleção tregoi edhe një herë se janë një ekip tjetër pa Neymar, ndërsa trajneri Tite vendosi të lërë pushim lojtarët kryesorë. Interesi është fokusuar sot në mënyrën se si do të performojë Holanda (17:00) kundër Shteteve të Bashkuara luftarake, të cilët treguan një funksion shumë të mirë mbrojtës në grupin e tyre dhe Argjentinës që pati mjaft fat nga krosimet, pasi përballet (në orën 21:00) me Australinë dukshëm inferiore.

Fituesit e dy çifteve aktuale do të përballen në fazën tjetër dhe duke qenë se janë Argjentina dhe Holanda favorite, do të zgjojnë kujtimet e finales legjendare në Botërorin 1978, me Biancoceleste të Mario Kempes që fitoi në Buenos Aires. 

Kryqëzimet në raundin e 16-të

Sido që të jetë, për shumëkush pjesa kryesore dhe më interesante e Botërorit nis sot, të shtunë, me ndeshjet me eliminim direkt. 16 skuadra janë në garë për biletën e vazhdimit. 

E shtunë 12/3:

17:00: Holandë – SHBA

Ora 21.00: Argjentinë – Australi

– Fituesit e dy ndeshjeve do të takohen në fazën e 8-të të premten më 9 dhjetor.

E diel 4/12:

17.00: Francë – Poloni
21.00: Angli – Senegal

-Fituesit e dy ndeshjeve do të përballen me njëri-tjetrin në fazën e 8-të të shtunën më 10 dhjetor.

E hënë 12/5

ora 17:00: Japoni - Kroaci
21:00: Brazil - Kore e Jugut

- Fituesit e dy ndeshjeve do të takohen në fazën e 8-të të premten më 9 dhjetor.

E martë 6/12

17.00: Marok – Spanjë ora
21.00: Portugali – Zvicër

– Fituesit e dy ndeshjeve do të takohen në fazën e 8-të të shtunën më 10 dhjetor.

Në 48 ndeshje u shënuan gjithsej 120 gola (2.5 për ndeshje). Në ndeshjen e parë të grupeve, pra në 16 ndeshjet e para nga 32 skuadrat, kemi pasur 41 gola, në ndeshjen e dytë 40, ndërsa në ndeshjen e tretë dhe të fundit, gjatë së cilës kualifikueset për më shumë vende në “16-çe“.

1 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Trajneri i Serbisë, shan në mënyrë skandaloze futbollistët kosovarë pas golit: Të qi**** nënën tënde shqiptare!

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

KATAR - Ka ndodhur pas golit të dytë të Serbisë në epërsi 2:1 të minutës së 35-të, pas të cilit, ish-futbollisti dikur i madh, që tani drejton kombëtaren serbe, u pushtua nga emocionet duke fyer.

“Të qi**a nënën tënde shqiptare!”, - ka bërtitur Stojkovic, me sa duket duke aluduar për numrin e madh të lojtarëve me origjinë shqiptare që luajnë për Zvicrën.

Megjithatë, vetëm nëntë minuta më vonë, Embolo barazoi në 2-2 dhe i ktheu gjërat në rrugën e duhur, për të fiksuar fitoren 3-2. Kujtojmë se Serbisë i duhet një fitore për të t’u kualifikuar, ndërsa barazimi i mjaftonte Zvicrës.

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

“Katar 2022”/ Turi 1/16-ve starton sot me Holandë-SHBA dhe Argjentinë-Australi…

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

KATAR - Kjo është ‘fotografia’ e 1/16-tës së Botërorit “Katar 2022”. Ndeshjet mes gjashtëmbëdhjetë të kualifikuarve do të fillojnë të shtunën, më 3 dhjetor dhe do të përfundojnë të martën më 6 dhjetor, me dy takime në ditë. Ky është vijimi i ndeshjeve me ditën dhe orën: 

E shtunë, 3 dhjetor
Holandë-Shtetet e Bashkuara (16:00)

Argjentinë-Australi (20:00)

E diel, 4 dhjetor
Francë-Poloni (16:00)
Angli-Senegal (20:00)

E hënë, 5 dhjetor
Japoni-Kroaci (16:00)
Brazil-Koreja e Jugut (20:00)

E martë, 6 dhjetor
Marok-Spanjë (16:00)
Portugali-Zvicër (20:00).

 B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

Rekord i Shaqirit! Bashkohet me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin, të vetmit lojtarë që kanë shënuar në tri Botërorët e fundit…

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

KATAR - Ylli i Zvicrës me prejardhje nga Kosova, sulmuesi anësor Xherdan Shaqiri, iu është bashkuar Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, si të vetmit lojtarë që kanë arritur të shënojnë gola në tri kampionatet e fundit Botërorë.

Shaqiri ka shënuar gol edhe në kampionatet botërore Brazil 2014, Rusi 2018 dhe Katar 2022, diçka që kanë mundur ta bëjnë vetëm edhe dy yjet e futbollit, Ronaldo dhe Messi.

Ylli me prejardhje nga Kosova e arriti këtë rekord sonte, kur në minutën e 20-të bombardoi portën e Serbisë, ndeshje e cila përfundoi 3-2 në favor të Zvicrës.

Në fazën tjetër helvetët do të përballen me Portugalinë e Cristiano Ronaldos.

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

Serbët provokojnë përsëri Kosovën gjatë ndeshjes Zvicër-Serbi, FIFA mbyll sytë…

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

KATAR - Një tifoz serb është fiksuar me një bluzë, ku shihet gjysma e hartës së Kosovës, ndërkohë që tifozëve shqiptarë nuk iu është lejuar nga FIFA të futen brenda stadiumit me simbole kombëtare.

"FIFA është duke i mbyllur sytë ndaj këtyre provokimeve",- është shprehur gazetari kosovar Venhar Isufi, i cili ka shpërndarë fotografinë demaskese.

“Edhe një provokim i hapur ndaj Kosovës, në ndeshjen Zvicër-Serbi. Tifozi serb mbi maicen e tij shihet vetëm gjysma e hartës së Kosovës. FIFA është duke i mbyllur sytë ndaj këtyre provokimeve,”- ka shkruar ai në rrjetet sociale.

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

Çfarë kuptimi kishte fanela me numrin 26, ku shkruhej mbiemri “Jashari” që kishte veshur Granit Xhaka?

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb

KATAR - Po çfarë kuptimi kishte fanela me numrin 26, ku shkruhej “Jashari”? Fanela në fjalë i përkiste shqiptarit tjetër, që luan me skuadrën e Zvicrës, Ardon Jashari. Granit Xhaka i kishte marrë bluzën shokut të skuadrës dhe e ka veshur atë me arsyen e vetme se kishte mbiemrin e heroit kosovar Adem Jashari.

Granit Xhaka ka reaguar pas fitores me Zvicrës ndaj Serbisë, ku festoi me një fanellë me numrin 26 që lexonte “Jashari. Xhaka ka sqaruar se nuk kishte asgjë politike në veprimin e tij dje.

“Jo, nuk kishte asgjë politike brenda kësaj. Ishte një referim dhe dedikim për Ardonin, i cili është një i ri që po rritet shpejt, e të cilin e këshilloj shumë dhe që meriton shumë respekt për atë që është duke e bërë,”- tha Xhaka.

Kjo ishte dhe një mënyrë e zgjuar për t’iu shpëtuar ndëshkimit të FIFA-s, pasi serbët nuk mund të ngrejnë asnjë akuzë, pasi në fund të fundit, Ardon Jashari, ishte një lojtar prezent në stolin e kombëtares së Zvicrës, pavarësisht se nuk luajti ndaj tyre.

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

"Bravo shqipe!", Fitorja e Zvicrës ndaj Serbisë gëzon krerët politikë në Kosovë, Osmani dhe Kurti komplimentojnë Xhakën e Shaqirin

Vazhdojnë tensionet në ndeshjen Zvicër-Serbi, trajneri serb
Kurti, Xhaka dhe Shaqiri

KATAR- Të shumta kanë qenë reagimet pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë në ndeshje për kualifikimet në 1/8 e finales në Kupën e Botës. Xherdan Shaqiri, Breel Embolo dhe Remo Freuler shënuan golat e fitores për Zvicrën.

Fitorja e Zvicrës u festua jo vetëm nga sportdashësit dhe tifozët zviceran por dhe nga shqiptarët anë e mbanë, ku dhe në Kosovë nuk munguan urimet dhe nga krerët e shtetit. Kështu kryeministri Albin Kurti ka publikuar foton e Xhakës dhe Shaqirit në festimin e golit duke e shoqëruar me mbishkrimin: Serbia nuk kalon. Urime Zvicrës!.

Ndërkohë dhe presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një foto të Xhakës dhe Shaqirit duke bërë simbolin e shqiponjës dhe e ka shoqëruar me mbishkrimin: Bravo shqipe!

Ka qenë një ndeshje ku pati shumë tensione, me Granit Xhakën protagonist duke iu treguar vendin serbëve. Por për të festuar fitoren, Xhaka veshi fanellën e Ardon Jasharit me numër 26 dhe duke u dukur mbiemri historik.

Zvicra fitoi me rezultatin 3-2 kundër Serbisë, duke e lënë këtë të fundit jashtë Kupës së Botës. Të gjithë shqiptarët kanë shpërthyer fishekzjarret për dy futbollistët që u kthyen në protagonistët e ndeshjes, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka.

ndeshja zvicer-serbi kupa e botes katar 2022

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare