LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve ‘Esko’, kishin ‘infiltruar’ një efektive, 22 persona në pranga

•Një 30-vjeëar shqiptar i identifikuar si Esmin Ferhati është vënë në prangat e policisë greke gjatë një aksioni antidrogë të ndërmarrë më 27 shtator. •Ferhati u qëllua në këmbë nga një oficere policie pasi ai tentoi ta sulmonte me kaçavidë.• Ferhati rezultonte me precedentë të mëparshëm penale pasi ndaj tij kishte 4 fletë arresti. •Gjatë 24 orëve në pranga janë vënë rreth 22 persona të përfshirë në grupin kriminal, mes tyre dhe një punonjëse police greke.• Nëna e 22-vjeçares u shpreh se vajza e saj nuk ka lidhje me bandën shqiptare, ajo thjesh ishte e dashuruar me një djalë shqiptar. • Banda e quajtur "Esko" rezultoi të ishte e përfshirë në rrëmbimin e djalit të një gazetari pak kohë më parë dhe në reganizmin e një atentati.

12 artikuj për këtë temë.

1 VITE ME PARE

Lëvizte me eskortë! Arrestimi i 'Esko' në Greqi, shqiptari kishte pistoletën 'gati' për çdo rast

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Esmin Ferhati

GREQI-  Mafiozi shqiptar 30-vjeçar Esmin Ferhati i njohur ndryshe si “Esko” udhëtonte gjithmonë me eskorta apo me shoferë. Protothema raporton se sa herë që përballet me politikën, ai mban gjithmonë gishtin në pistoletë.

Në tre dosjet e çështjeve të formuara nga oficerët me përvojë të Nëndrejtorit të Sigurimit të Athinës që arritën të çmontonin grupet kriminale “Esko”, përshkruhen dhe identifikohen materialet video dhe fotografitë e krimeve të kryera nga grupi.

Karakteristika është se ata nuk kanë ngurruar të dhunojnë dhe kërcënojnë me armët e punëtorëve në supermarkete dhe kioska për t'u zhvatur disa qindra euro. Raportohet se “E” nuk ka marrë pjesë të veta por ka anëtarët e anëtarëve, duke pasur rolin e kreut të grupit, gangsterit që të gjithë ata frikësoheshin dhe i bindeshin .

Dy ditë më parë u arrestua shqiptari, Esmin Ferhati në Greqi, i njohur me pseudonimin “Esko”. 30-vjeçari vitet e fundit kishin gjetur rrugë në rezidencat studentore të Universitetit Politeknik, aty ku qëndronin para 4 vitesh me grupin e tij, të formuar nga shqiptarët. Ata kanë kryer grabitje dhe rrëmbime. Disa ditë më parë, Policia ka arrestuar 32 persona për këtë rast, mes policisë në provë dhe “Xhulio” personi që ka sulmuar me kaçavidë një politikë dhe është qëlluar me armë zjarri.

1 VITE ME PARE

Si e njoftoi efektivja në provë bandën “Esko” se operacioni ishte i pashmangshëm

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Policia

GREQI- Për policët me përvojë të NënDrejtorisë së Sigurisë së Athinës , të cilët sipas dosjes së paraqitur filluan të monitoronin grupin e fortë të shqiptarit “Esko” nga 11 korriku 2021, 22-vjeçarja që shërbente në komisariatin Zografou, është njeriu që ishte paralajmëronte organizatën kriminale.

Protothema shkruan se në fakt ajo është e njëjta që kishte anuluar operacionet e policisë për arrestimin e shqiptarëve, i cili i kishte kthyer konviktet e Universitetit në një strofkë banditësh. Tipike është incidenti i përmendur në faqen 7 të njërës prej tre dosjeve të çështjeve të formuara nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës pas "shkëputjes së dhëmbëve" të organizatave.

Siç raportohet tipikisht në datën 28 ​​janar 2022 , e reja njofton në mënyrë të koduar kriminelin Vasil se një operacion policor është i pashmangshëm:

“Duke pasur parasysh fshehjen dhe qëndrimin thuajse të përditshëm të “ Esko ” apo Xhulio në zonën e universitetit dhe konkretisht. në dhoma të ndryshme të rezidencave studentore të Universitetit, i lartpërmenduri është pikasur sërish nga oficerët e policisë së shërbimit tonë më datë 28.01.2022 në orën 19:30 duke hyrë vetëm në një pallat në rrugën Papagou. Shtëpia ku jeton familja e tij.

Rreth orës 21:30 oficerë të policisë së OPKE, shkoi në AT Zografou për të përgatitur forcat për një operacion të ardhshëm për arrestimin e të arratisurit Ferhati Ermin. Në atë kohë, ajo ishte një punonjëse e provës në AT Zografou. Në orën 00:02 të datës 29 janar 2022, punonjësja e policisë në provë ka kontaktuar me telefon Vassilis Vasilin dhe nga biseda rezulton se ajo e ka informuar me terminologji të koduar se Ermin Ferhati po monitorohej nga autoritetet policore. 

Gjashtë minuta më vonë, në orën 00:08 të datës 29 janar, banditi, pas telefonatës me oficerin e policisë në provë, kontakton vëllain e tij Esco dhe e informon për operacionin e autoriteteve policore. Në orën 00:15, Vasili, siç përmendet karakteristikë në transfertë, “ka shkuar te porta e kampusit dhe pasi kanë biseduar me Ferhati Ermin janë futur në kampus ku kanë humbur gjurmët. Menjëherë dhe pothuajse në të njëjtën kohë, Ferhati Esmin, është larguar me vrap nga shtëpia, pasi vendi është vëzhguar fillimisht nga Atzou dhe një person tjetër i panjohur para mbërritjes së forcave të policisë.

1 VITE ME PARE

Ngrihet alarmi në Athinë, 10 shqiptarë vizitojnë 'Esko-n' te Kryqi i Kuq, policia kap njërin prej tyre

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Esmin Ferhati

GREQI- Alarmi është dhënë pasditen e së enjtes në Kryqin e Kuq, ku po trajtohet lideri shqiptar i mafies së Politekniupolitm Esmin Ferhati. Sipas Protothema.gr, jashtë spitalit kanë mbërritur dy makina me 10 shqiptarë, të cilët lëviznin në mënyrë të çuditshme dhe janë vënë re menjëherë nga ekipi i policisw që ndodhej aty. Policia ka bërë thirrje për përforcime dhe në vendngjarje ka mbërritur menjëherë ekipi i dytë, me pasojë dy makinat shqiptare janë zhdukur me shpejtësi, ndërsa drejtuesit e mjeteve kanë lëvizur mbrapsht në rrugët e ngushta.

Policia ka arritur të lokalizojë një shqiptar,  i cili nuk ka arritur të hipë në një nga automjetet dhe është fshehur në një skutw. Por mediat greke shkruajnw se shqiptari është xhaxhai i të plagosurit dhe është dërguar në nëndrejtorinë e Sigurimit të Athinës.

Vlen të theksohet se ditën e djeshme në spitalin ku po trajtohet “Esko” ka hyrë një shqiptar duke kërkuar informacion nga mjekët për gjendjen e të plagosurit. Ajo që po shqyrtohet është mundësia që ky të jetë një operacion i organizuar për rrëmbimin e kreut të mafies shqiptare të Politekniupolit. Burime policore bëjnë me dije se mbajtja e këtij krimineli është jashtëzakonisht e rrezikshme dhe duhet të vendoset një ekip pwrforcues.

1 VITE ME PARE

ME ARMË KUDO- FOTOT nga aksioni i bandës “Esko”, shqiptarët nuk e hiqnin pistoletën nga dora, si i bënin grabitjet

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve

GREQI- Detaje të reja janë zbuluar nga "shkatërrimi" i bandës së shqiptarëve “Esko”, që ndodhet brenda dhe jashtë Universitetit Politeknik, të cilat përfshihen në tre aktakuzat. Pamjet e marra nga celularët e drejtuesëve të klanit tregonin anëtarët e pajisur me armë duke grabitur një Mercedes luksoz në mes të ditës; duke grabitur kioskën e një marketi; duke qarkulluar për kryeqytet, por vetëm me armë. Në të gjitha fotot e gjetura, asnjë nuk është pa armë në duar, duke lënë të kuptohet që shqiptarët nuk lëviznin prej tyre. 

Dy ditë më parë u arrestua shqiptari, Esmin Ferhati në Greqi, i njohur me pseudonimin “Esko”. 30-vjeçari vitet e fundit kishte gjetur strehë në rezidencat studentore të Universitetit Politeknik, aty ku qëndronte prej 4 vitesh me grupin e tij, të përbërë kryesisht nga shqiptarë. Ata kanë kryer grabitje dhe rrëmbime.  Disa ditë më parë, Policia ka arrestuar 32 persona për këtë rast, mes tyre policja në provë dhe “Xhulio” personi që ka sulmuar me kaçavidë një police dhe është qëlluar me armë zjarri.

NDIQNI GALERINË E MËPOSHTME: 

1 VITE ME PARE

Përdhunime, drogë, grabitje! Si u bë Universiteti Politeknik i Greqisë 'strofë' për kriminelët shqiptarë

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Konvikti ku jetonte shqiptari

GREQI- Miti që shqiptari Esmin Ferhati kishte ndërtuar gjatë pesë viteve të fundit, me pseudonimin e tij “Esko”, e lejoi atë të rekrutonte dhe të kontrollonte të rinjtë që kishin qënë ish të burgosur, duke krijuar një rrjet kriminal.

'Protothema' shkruan se nuk është rastësi prezenca e personave pranë tij. Tre shqiptarët që ndodheshin pranë 'Eskos', ishin liruar nga burgu një vit më parë, pasi ishin dënuar me shumë vite burg. Një pjesë e madhe e grabitjeve dhe trafikut të drogës vinin nga banesat e studentëve. Por ajo që paraqet shumë interes janë punët e 30-vjeçarit shqiptar, pasi dyshohet se ai mund të jetë pronari i të paktën tre bizneseve në Athinë.

Zbulimi i tre bandave e kishin shndërruar Universitetin Politeknik në një fole kriminelësh. Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës, do të zbardhë një sërë grabitjesh dhe veprimesh të tjera kriminale të pazbardhura edhe sot e kësaj dite.

Hapi i parë në këtë drejtim janë rezultatet e testeve balistike mbi armët e gjetura, për t'u vërtetuar nëse janë përdorur në krime.

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve

Hapi i dytë është hapja e celularëve të personave të përfshirë, pasi nga të dhënat dhe kontaktet do të gjenden, thotë policia greke, anëtarë të panjohur të grupeve kriminale, por edhe persona të tjerë me të cilët kanë pasur transaksione, kryesisht në lidhje me marrëveshjet me trafikun e drogës.

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve

Në të njëjtën kohë po hetohen kontaktet e polices 22-vjeçare e cila “dogji” dy ​​operacione të policisë, duke u dhënë informacion bandave nëpërmjet partnerit të saj shqiptar për lëvizjet e policisë. Po shqyrtohet gjithashtu mundësia e përfshirjes së personave të tjerë në “shërbimin inteligjent” të organizatave kriminale, si dhe mundësia që ata të jenë të fshehur në elementë të tjerë të armatimit të rëndë të Universitetit Politeknik. 

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve

Dy ditë më parë u arrestua shqiptari, Esmin Ferhati në Greqi, i njohur me pseudonimin “Esko”. 30-vjeçari vitet e fundit kishte gjetur strehë në rezidencat studentore të Universitetit Politeknik, aty ku qëndronte prej 4 vitesh me grupin e tij, të përbërë kryesisht nga shqiptarë. Ata kanë kryer grabitje dhe rrëmbime. 

1 VITE ME PARE

FOTOT/ 22 të arrestuarit e bandës "Esko" dalin para prokurorit, familjarët sulmojnë gazetarët

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
te arrestuarit

GREQI- Më herët pasditen e së mërkurës, 22 të arrestuarit nga bastisja e policisë në konviktet e politeknikut në Greqi u sollën në Gjykatë. Fillimisht kanë kaluar pragun e prokurorit dhe më pas kanë qenë para hetuesisë.

Sipas mediave greke, në fakt, të arrestuarit por edhe të afërmit e tyre nuk kanë ngurruar të provokojnë me qëndrimin e tyre, sidomos kur kanë kuptuar se i prisnin gazetarët.

Ndërkohë heshtjen e ka thyer policja, e cila mëngjesin e së martës ndodhej në operacionin e Policisë në Politekniupolin e Zografou dhe pas një sherri me 30-vjeçarin ka përdorur armën e shërbimit duke e plagosur në këmbë.

Punonjësja e policisë ishte ndjerë keq dhe doli në oborrin e Universitetit Politeknik. 30-vjeçari e pyeti nëse ajo që kishte veshur ishte antiplumb dhe ajo nuk e kuptoi se çfarë tha. Më pas ai e sulmoi dhe vajza bëri një lëvizje për të shmangur kaçavidën që i plagosi dorën duke e qëlluar në këmbë.

1 VITE ME PARE

"Po mos e qëlloja do më gjuante në qafë", flet policja e cila plagosi Ferhatin në aksionin e djeshëm në Greqi

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Esmin Ferhati

GREQI- Nënopolicia, e cila mëngjesin e së martës ndodhej në operacionin e Policisë në Politeknikumin Zografou dhe pas një përleshje me 30-vjeçarin shqiptar, duke e plagosur atë në këmbë ka folur për herë të parë.

Sipas Protothemës, punonjësja e policisë ishte ndjerë keq dhe doli në oborrin e Universitetit Politeknik ku po shkonte drejt makinës së saj private për tu larguar. Në ato momente au u gjend përball 30-vjeçarit i cili e pyeti nëse ajo që kishte veshur ishte antiplumb dhe ajo nuk e kuptoi se çfarë tha ai. Më pas ai e sulmoi dhe vajza bëri një lëvizje për të shmangur kaçavidën prej së cilës mori dhe një plagë në dorë, gjë që solli reagimin e saj e cila e qëlloi në këmbë.

“Gjithçka ndodhi shumë shpejt. Unë bëra gjënë e duhur për jetën time dhe të kolegut tim. Isha në punë që një ditë më parë dhe ngaqë lodhja ishte shumë thashë të largohesha për dy orë dhe të kthehesha, por ndodhi. Teksa po largohesha, pasi kishte marrë leje nga shefi im, ai e kuptoi që isha oficere policie dhe më sulmoi. E dija që ai ishte truri i organizatës. E vetmja gjë që më interesonte në atë kohë ishte të shihja zonën përreth meje të zbrazët nga njerëz, sepse është rezidencë studentore. Pasi u sigurova për sigurinë e të gjithë neve dhe të studentëve, veprova ashtu siç duhej. Me vete ai kishte vetëm këtë kaçavidë, por zakonisht lëvizte me forca të blinduara. Ai erdhi drejt meje me qëllim që të më sulmonte. Është e qartë se nëse do të kishte një armë mbi vete, do ta kishte përdorur. Ai nuk erdhi vetëm për të më kërcënuar apo lënduar. Po të mos e kisha ngritur dorën do të më kishte lënduar në qafë, në arterie karotide”, tha policja.

Burime policore thanë se Ferhati jështjë një bandit i ashpër, ndërsa në shesh njihej me pseudonimin “Esko”. Të njëjtat informacione thonë se 30-vjeçari vitet e fundit kishte gjetur strehë në rezidencat studentore të Universitetit Politeknik. Sipas të njëjtave informacione, ai ka kryer grabitje në orët e para të mëngjesit, konkretisht në orën 6-7 të mëngjesit, ndërkohë që ndaj tij ishin në pritje urdhër arresti për grabitje, armë dhe drogë.

1 VITE ME PARE

Tentativat e policisë greke për të arrestuar "Xhulion", policja greke informoi shqiptarin e plagosur dje

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
vendngjarja

GREQI- Kanë dalë në dritë detaje të panjohura për veprimet e kreut të bandës Esmin Ferhati me qendër në Universitetin Politeknik dhe gjithashtu të oficerit të policisë në provë.

Sipas mediave greke, siç përshkruhet në dosje, drejtuesi i bandës me pseudonimin “Xhulio”, fshihej në rezidencat e studentëve të Universitetit, konkretisht në dhoma të ndryshme. Në orën 19:30 më 28 janar 2022, policia e fshehtë e pa atë duke hyrë vetëm në një ndërtesë apartamentesh në Avenue Papagou. Kjo është një shtëpi ku jetojnë të afërmit e tij.

Në orën 21.30 të së njëjtës ditë, punonjësit e policisë OPKE kanë shkuar në A.T. Zografou për të përgatitur forcat për një operacion të ardhshëm për arrestimin e të arratisurit "Xhulio". Megjithatë, në atë kohë, policja 22-vjeçare në provë ndodhej në Komisariatin e Policisë Zografou.

Në orën 00:02 22-vjeçarja ka kontaktuar me telefon një pjesëtare të grupit dhe nga biseda rezulton se ajo ka informuar me terminologji të koduar se ai po monitorohej nga autoritetet policore. Rezultati ishte që “Xhulio” u zhduk me ndihmën e bashkëpunëtorëve të tij.

Por kjo nuk ishte sipërmarrja e vetme e policisë për arrestimin e liderit i cili nuk pati sukses. Më datë 12.07.2022 punonjësit e policisë së OPKE-së po vëzhgonin shtëpinë e një të afërmi ku ndodhej i kërkuari. Teksa policia po përgatitej për arrestimin e tij të afërt, ai u arratis me ndihmën e bashkëpunëtorëve të tij, duke kërcënuar policinë me armë zjarri. 

Konkretisht, 30-vjeçari “Xhulio”, kur policia ka tentuar t’i afrohet, ka nxjerrë nga çanta një pistoletë dhe e ka drejtuar në drejtim të tyre duke i kërcënuar. Ai u arratis me një motoçikletë të drejtuar nga bashkëpunëtori i tij me shpejtësi marramendëse dhe u fut në kampusin universitar nga hyrja që ndodhet në rrugën Iroon Polytechniou.

Kujtohet se policia ka arrestuar 32 persona për këtë rast, mes tyre policja në provë dhe “Xhulio” personi që ka sulmuar me kaçavidë një police dhe është qëlluar me armë zjarri.

1 VITE ME PARE

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve ‘Esko’, kishin ‘infiltruar’ një efektive, 22 persona në pranga

1 VITE ME PARE

“Nuk ka lidhje me bandën, ajo dashuronte një djalë të mirë shqiptar", flet nëna e efektives greke

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Policja greke
policja

GREQI- Nëna e polices në provë që dyshohet se punonte me 30-vjeçarin shqiptar ka folur ekskluzivisht për protothema.gr dhe jep versionin e saj për përfshirjen e mundshme të vajzës së saj në bandat e Universitetit Politeknik.

Nënë e tre fëmijëve, i ka rritur e vetme pas vdekjes së bashkëshortit rreth 18 vite më parë. Babai i punonjëses së policisë në provë, që do të bënte betimin të shtunën e ardhshme, kishte shërbyer prej kohësh në polici dhe në veçanti në Njësitë e Rivendosjes së Rendit. 

Kështu u njoh me B.-në, një djalë i mirë me origjinë shqiptare që e donte vërtet dhe e do akoma. Marrëdhënia e tyre filloi përpara se vajza ime të shkonte në polici”, thotë nëna e polices në provë.

Nuk ju fsheh që isha e shqetësuar, por duke folur me fëmijën tim, kuptova që kjo është një marrëdhënie me ndjenja të pastra nga të dyja palët, ndaj nuk pashë ndonjë arsye serioze për të ndërhyrë. Ndoshta pranë tij gjeti dikë që e bënte të ndihej e sigurt. Tani nëse ky fëmijë rrinte me njerëz që bënin gjëra të paligjshme, kjo është diçka që nuk e di, por përsëri po ju them, as ai dhe as vajza ime nuk kanë lidhje me atë që i atribuohen. Imagjinoni që ky djalë të mos kishte as qiranë për të paguar një kafene të vogël që kishte hapur”.- shtoi ajo.

Oficerët e policisë që morën pjesë në operacionin madhor për zbërthimin e tre bandave që kishin bazën në rezidencat e studentëve në Universitetin Politeknik, kanë hyrë në shtëpinë e punonjëses së policisë në provë, sipas asaj që tha nëna e saj në orën 10 të mëngjesit të djeshëm. 

Vajza ime ishte duke fjetur në atë moment. Më pyetën nga policia nëse e dija që vajza ime kishte dy celularë dhe i thashë po. Njëri nga dy telefonat ishte i lidhur me Wifi dhe ai e përdorte vetëm për të parë filma, asgjë më shumë."- shton ajo.

E pyetur nëse e dinte që vajza e saj ndoshta po komunikonte nëpërmjet celularëve me anëtarë të bandave të përfshira në rastet e trafikut të drogës dhe u jepte informacion për lëvizjet e policisë, nëna e punonjësit të policisë në provë u përgjigj: “Ka mundësi që një punonjës policie në provë mos kontrollohej nga shefat? Dhe për t'i informuar se kur do të ketë bastisje apo nuk e di çfarë? Në fillim vajza ime nuk ka shërbyer në Zografou, por në Galatsi dhe Trafik”

Burime policore thonë se ajo ka dhënë informacione për bastisje të pashmangshme ndaj anëtarëve të bandës së shqiptarëve të cilët jetonin në godinat e vjetra të universitetit politeknik. Ajo shton se pas bastisjes në shtëpinë e tyre dhe sjelljes së vajzës, ka arritur të flasë me të.

 “Ajo më bëri të qartë se nuk kishte asnjë lidhje me gjithë këtë dhe se nuk kishte folur me askënd të përfshirë. Unë e besoj atë”, përfundon nëna.

Një 30-vjeçar shqiptar, i identifikuar si Esmin Ferhati është qëlluar me armë zjarri nga një efektive greke. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Zografou në kryeqytetin grek, gjatë një aksioni policor të nisur në një konvikt pranë Universitetin e Teknologjisë, ky dyshohet se strehoheshin persona me precedentë penalë. Deri më tani janë arrestuar rreth 22 persona, mes tyre dhe një punonjëse policie në provë.

1 VITE ME PARE

DETAJE/ Shkatërrimi i bandave shqiptare në Athinë, 'Esko' po përgatitej për një atentat para se të vihej në pranga

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Esmin Ferhati

GREQI- Shqiptari i arrestuar në Athinë ditën e djeshme Esmin Ferhati ishte gati për të bërë një atentat para se të ndërhynin blutë e Athinës, për ta arrestuar. Protothema shkruan se prej rezidencave studentore që qëndronin ata kryenin grabitje dhe kishin marrëdhënie mbikëqyrjeje me spiralen e tretë, e cila kishte fushë veprimi në trafikun e drogës.

Arrestimi i "Esko"

Siç bëhet me dije nga burime policore në momentin e operacionit të ELAS -it në rezidencat e studentëve, një operacion i dytë është kryer në pallatin ku banonte 30-vjeçari shqiptar. Në këtë operacion policia arrestoi nënën e tij, bashkëshorten dhe fëmijën e tyre një vjeç. Më pas “Esko” dyshohet se ka shkuar në komisariatin e Zografou dhe aty ka kërcënuar dhe dhunuar punonjësit e policisë. Më pas 30-vjeçari ka shkuar në Politeknioupoli për të marrë armët dhe aty ka “ndeshur” policen femër të cilën e ka njohur nga jeleku i saj antiplumb. Pikërisht në atë moment, i verbuar nga inati ndaj policisë, ai ka sulmuar me kaçavidë policin dhe polici e ka qëlluar në këmbë.

Banimi në rezidencat studentore dhe emrat e koduar

Anëtarët e tre bandave kishin një guxim të tillë që të bënin kontroll me armë se kush hynte dhe dilte nga Universiteti Politeknik duke kërcënuar edhe studentët. 32 të arrestuarit duket se kanë plaçkitur rezidencat e studentëve me nëntë prej tyre që banojnë përgjithmonë në to dhe 12 prej tyre përdorin herë pas here ambientet, duke “zgjedhur” se cilat dhoma dëshironin dhe duke grabitur studentët që jetonin më parë në to për të zënë hapësirën.

Sipas informacioneve, për situatën në rezidencat studentore ka pasur dijeni edhe rektori i EKPA-s, i cili pak ditë më parë është thirrur për deklarim nga punonjësit e policisë së Drejtorisë së Sigurimit të Athinës. Anëtarët e bandës përdorën aplikacione dhe fjalëkalime online në bisedat e tyre për të mbajtur policinë jashtë gjurmëve. Për herë të parë, në fakt, policia dëgjoi kriminelët të përshkruanin kanabisin e cilësisë së mirë si "mall", ku kokaina cilësohej si "zonja e bardhë" dhe burrat e ELAS si "të zinj" ose "qen".

Të arrestuarit

Në veprimtarinë e bandave ka pasur rol dominues 30-vjeçari “Esko”, i cili sipas policisë kishte krijuar një mit rreth emrit të tij për të rekrutuar anëtarë të rinj. Nga anëtarët e bandës së trafikut të drogës, shumica ishin të përfshirë në incidente dhune nga tifozët. Sidomos për punonjësen e policisë 22-vjeçare në provë, e cila tashmë është arrestuar, policia konstatoi se kohët e fundit dy operacione të organizuara për Universitetin Politeknik u anuluan për shkak se e reja kishte njoftuar banditët se një hetim i ELAS ishte i pashmangshëm. 22-vjeçarja duket se ka përfituar nga fakti që ka kryer praktikën në AT Zografou, ku është informuar për operacionet e ardhshme.

Mes të arrestuarve janë dy banditë të cilët në vitin 2011 ishin anëtarë të një bande që kryente grabitje të dhunshme në periferitë jugore dhe u akuzuan për ngacmim seksual dhe përdhunim. Dy banditë së bashku me një person të tretë që mori pjesë në spiralet e Politekniupolit, por i shpëtoi arrestimit, u liruan nga burgu një vit më parë dhe pas lirimit shkuan në rezidencat studentore për të gjetur strehim dhe për t'u bashkuar me bandat e reja. Të arrestuarit pritet të dalin para prokurorit pasditen e sotme.

1 VITE ME PARE

FOTO- I gjakosur dhe gjysmë i zhveshur, publikohet foto e shqiptarit pak sekonda pas plagosjes

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve
Shqiptari

GREQI- Ky është momenti pak sekonda pas plagosjes i shqiptarit Esmin Ferhati, i quajtur 'Esko' 30 vjeç, i cili u qëllua me armë nga policia greke në Athinë gjatë një aksioni të autoriteteve.

Ngjarja ndodhi ditën e djeshme kur policia greke ndërhyri në kampusin e konvikteve të vjetra të studentëve në Athinë, për të goditur një bandë kriminale që vepronte në fushën e shpërndarjes së drogës dhe të grabitjeve.

30-vjeçari u qëllua me armë në këmbë nga policia greke pasi sulmoi me kaçavidë një oficere të policisë gjatë aksionit. Ai ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën.

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve

Në këtë foto shihet shqiptari i shtrirë dhe i rrethuar nga forcat speciale përtokë pak sekonda pas plagosjes nga ana e punonjësve të policisë greke.

Plagosja e shqiptarit në Greqi zbulon bandën e konvikteve

Shqiptari u përball me policinë, i ofendoi dhe i kërcënoi dhe më pas goditi me kaçavidë një police duke e lënë të plagosur. Kjo e fundit u detyrua ta qëllonte me armë në këmbë për ta neutralizuar. 

esmin ferhati shkaterrohet banda shqiptare ne greqi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni