LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i Jashtëm dhe disa zyrtarë të lartë/ Hamasi: Humbje e madhe! BE: Ngushëllime të sinqerta (REAGIMET)

• Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, ministri i Jashtëm, Hossein Amir-Abdollahian dhe disa zyrtarë të lartë të vendit kanë humbur jetën pas rrëzimit të helikopterit me të cilin ato po udhëtonin. • Pas ngjarjes së rëndë kanë ardhur edhe reagimet e para nga disa liderë shtetesh dhe organizatash. • Grupet e milicisë të mbështetur nga Irani, Hamas dhe Houthis kanë shprehur ngushëllimet e tyre. • Hamasi, në deklaratë përcolli "ngushëllimet dhe solidaritetin më të thellë" të grupit për udhëheqësin suprem të Iranit, Ali Khamenei, qeverinë iraniane dhe popullin iranian për "këtë humbje të madhe". • Mohammed Ali al Houthi, kreu i komitetit Houthi gjithashtu ka shprehur ngushëllimet e tij për popullin dhe qeverinë iraniane. • Në reagimin e saj qeveria iraniane shprehu ngushëllimet për vdekjen e presidentit, Ministrit të Jashtëm dhe shtatë të tjerëve. •Kabineti i presidentit vlerësoi Raisin si një president punëtor dhe të palodhur që i shërbeu popullit të Iranit për të ndihmuar në përparimin e vendit.• Gjithashtu në reagimin e tyre u përsërit se nuk do të ketë as shqetësimin më të vogël në administratën e Iranit pas ngjarjes së rëndë. • Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka reaguar pas lajmit se presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe një pjesë e stafit që udhëtonin me të ndërruan jetë gjatë një aksidenti ajror. • Michel shkruan në platformën "X" se BE shpreh ngushëllimet e saj të sinqerta për vdekjen e Presidentit Raisi dhe Ministrit të Jashtëm Abdollahian, si dhe anëtarëve të tjerë të delegacionit dhe ekuipazhit. • Ai shton se mendimet e tyre mendimet tona shkojnë te familjet. • Libani ka shpallur tre ditë zie për vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi. • Lajmin e bëri të ditur ministri i Jashtëm libanez, Najib Mikati. • Grupi militar i mbështetura nga Irani, Hezbollahu i ka dërguar ngushëllime Teheranit për vdekjen e presidentit të vendit Ebrahim Raisi. Hezbollahu me bazë në Liban e krahasoi Raisin me një "vëlla të madh".

7 artikuj për këtë temë.

3 JAVE ME PARE

"Një vëlla i madh", vdekja e presidentit iranian, Hezbollahu: Martir, mbrojtës i çështjeve të kombit, veçanërisht i Jeruzalemit dhe Palestinës

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i
Foto ilustruese

LINDJE E MESME- Grupi militar i mbështetura nga Irani, Hezbollahu i ka dërguar ngushëllime Teheranit për vdekjen e presidentit të vendit Ebrahim Raisi. Hezbollahu me bazë në Liban e krahasoi Raisin me një "vëlla të madh".

“Hezbollahu në Liban shpreh ngushëllimet e tij më të thella për humbjen (liderit suprem të Iranit, zyrtarëve iranianë dhe popullit iranian). Ne e kemi njohur për një kohë të gjatë Eminencën e Tij, presidentin martir. Ai ishte për ne një vëlla i madh, një mbështetës i fortë dhe një mbrojtës i vendosur i çështjeve tona dhe çështjeve të kombit, veçanërisht i Jeruzalemit dhe Palestinës, dhe një mbrojtës i lëvizjeve të rezistencës”, thuhet në një deklaratë të grupit.

Hezbollahu, një nga forcat paraushtarake më të fuqishme në Lindjen e Mesme, është përplasur me Izraelin në përleshje thuajse ditore ndërkufitare që nga fillimi i luftës në Gaza. Irani ka ofruar mbështetje ushtarake dhe ekonomike për Hamasin, Huthit dhe Hezbollahun.

3 JAVE ME PARE

Vdekja e presidentit dhe ministrit të Jashtëm të Iranit/ Reagon Kina, Rusia, Turqia dhe Egjipti: Do e kujtojmë Raisin me respekt dhe mirënjohje

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i
vladimir putin, ebrahim raisi dhe rexhep tajip erdogan

IRAN- Vijojnë reagimet nga liderët globalë pas aksidentin me helikopterin në Iran ku gjeti vdekjen presidenti Ebrahim Raisi, ministri i jashtëm Hossein Amir Abdollahian dhe disa zyrtarë të tjerë. 

Ministria e Jashtme e Kinës tha në ​​një deklaratë se presidenti Xi Jinping kishte kontaktuar me udhëheqjen iraniane për të shprehur ngushëllimet e tij. 

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin tha se Raisi kishte dhënë kontribute "të paçmueshme" në marrëdhëniet Moskë-Teheran ndërsa shprehu ngushëllimet e tij. Ndërkohë, ministri i jashtëm Sergei Lavrov e përshkroi presidentin dhe homologun e tij iranian si "miq të Rusisë".

"Roli i tyre në forcimin e bashkëpunimit me përfitim të ndërsjellë ruso-iranian dhe partneritetin e besuar është i paçmuar. Ne shprehim sinqerisht ngushëllimet tona për familjet dhe miqtë e viktimave, si dhe për të gjithë popullin mik të Iranit. Mendimet dhe zemrat tona janë me ju në këtë orë të trishtuar.", tha ai.

Për ngjarjen ka reaguar edhe presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan dhe ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan. 

“Si koleg i cili personalisht dëshmoi përpjekjet e tij për paqen e popullit iranian dhe rajonit tonë gjatë kohës së tij në pushtet, e kujtoj zotin Raisi me respekt dhe mirënjohje”, tha Erdogan. 

“Që në momentin e parë që dëgjuam për aksidentin, ne kemi qenë në kontakt me autoritetet iraniane dhe kemi mobilizuar të gjitha mjetet për të ndihmuar përpjekjet [shpëtimit]”, tha ministri i jashtëm Hakan Fidan.

“Institucionet përkatëse, duke përfshirë ministrinë tonë të mbrojtjes dhe autoritetin AFAD për fatkeqësitë bënë më të mirën e tyre, por për fat të keq ne nuk ishim në gjendje të dëgjonim lajme të mira”, shtoi ai.

Edhe Presidenti i Egjiptit Abdel Fattah el-Sisi i Egjiptit "vajtoi" vdekjen e Raisit në një deklaratë, duke shprehur solidaritetin e vendit të tij me "udhëheqjen dhe popullin e Iranit në këtë humbje të madhe".

Përplasja e helikopterit ditën e djeshme ndodhi teksa Raisi dhe ministri i Jashtëm, Hossein Amir-Abdollahian po ktheheshin nga një ceremoni për hapjen e një dige në kufirin e Iranit me Azerbajxhanin

3 JAVE ME PARE

Vdekja e presidentit iranian nga aksidenti ajror, Libani shpall tre ditë zie

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i
Najib Mikati flet gjatë një konference në Bejrut, Liban, më 13 mars.


LIBANI- Libani ka shpallur tre ditë zie për vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi. Lajmin e bëri të ditur ministri i Jashtëm libanez, Najib Mikati. Hezbollah me bazë në Liban, një nga forcat paraushtarake më të forta në Lindjen e Mesme është ndoshta partneri më i fuqishëm joshtetëror i Iranit.

Autoritetet iraniane konfirmuan mëngjesin e kësaj të hëne se presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm kanë vdekur, pasi ekipet arritën të gjejnë helikopterin që ishte rrëzuar. Raisi po shkonte për në qytetin e Tabrizit, në veriperëndim të Iranit, pasi u kthye nga një zonë kufitare Iran-Azerbajxhan.

3 JAVE ME PARE

Vdekja e presidentit iranian, Michel: BE shpreh ngushëllime të sinqerta, mendimet tona shkojnë te familjet e viktimave

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i
Charles Michel dhe Ebrahim Raisi

BRUKSEL- Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka reaguar pas lajmit se presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe një pjesë e stafit që udhëtonin me të ndërruan jetë gjatë një aksidenti ajror. Michel shkruan në platformën "X" se BE shpreh ngushëllimet e saj të sinqerta për vdekjen e Presidentit Raisi dhe Ministrit të Jashtëm Abdollahian, si dhe anëtarëve të tjerë të delegacionit dhe ekuipazhit. Ai shton se mendimet e tyre mendimet tona shkojnë te familjet.

"BE shpreh ngushëllimet e saj të sinqerta për vdekjen e Presidentit Raisi dhe Ministrit të Jashtëm Abdollahian, si dhe anëtarëve të tjerë të delegacionit dhe ekuipazhit të tyre në një aksident me helikopter. Mendimet tona shkojnë te familjet," shkruan Michel.

3 JAVE ME PARE

Vdekja e presidentit dhe ministrit të Jashtëm/ Hamasi dhe Houthi shprehin ngushëllime: Irani do ta kapërcejë këtë humbje të madhe

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i
lideri i hamasit dhe ebrahim raisi

IRAN- Pas vdekjes së presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi dhe ministrit të Jashtëm, Hossein Amir Abdollahian kanë ardhur edhe reagimet e para. Grupet e milicisë të mbështetur nga Irani, Hamas dhe Houthis kanë shprehur ngushëllimet e tyre pas kofirmimit të vdekjes së zyrtarëve të lartë irania. 

Irani ka mbështetur, financuar dhe trajnuar disa grupe përfaqësuese në të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme në shkallë të ndryshme, duke përfshirë Hamasin në Gaza, Houthis në Jemen, Hezbollah në Liban dhe një numër fraksionesh të tjera me bazë në Siri dhe Irak, shkruajnë mediat e huaja. 

Hamasi, në deklaratë përcolli "ngushëllimet dhe solidaritetin më të thellë" të grupit për udhëheqësin suprem të Iranit, Ali Khamenei, qeverinë iraniane dhe popullin iranian për "këtë humbje të madhe". Hamasi vlerësoi liderët iranianë të vdekur për mbështetjen e kauzës palestineze dhe rezistencës kundër Izraelit dhe shprehu besimin se "institucionet me rrënjë të thella" të Iranit do t'i mundësonin atij të kapërcejë "pasojat e kësaj humbjeje të madhe".

Mohammed Ali al Houthi, kreu i komitetit Houthi gjithashtu ka shprehur ngushëllimet e tij për popullin dhe qeverinë iraniane.

“Ngushëllimet tona më të thella për popullin iranian, udhëheqjen iraniane dhe familjet e Presidentit Raisi dhe delegacionit shoqërues për martirizimin e tyre të raportuar. I lutemi Zotit t’u japë familjeve të tyre durim dhe ngushëllim”, thuhet në deklaratën e tij.

3 JAVE ME PARE

"Pakistani do të mbajë një ditë zie", nga kryeministri i Irakut, Indisë, emiri i Katarit e deri te kreu i rebelëve Houthi, ja reagimet e para për vdekjen e Raisi

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i
Presidenti iranian Ebrahim Raisi

IRANI- Presidenti iranian Ebrahim Raisi, një linja e ashpër që shihet prej kohësh si pasardhës i mundshëm i liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei, humbi jetën gjatë një aksidenti ajror në një terren malor pranë kufirit me Azerbajxhanin, thanë zyrtarët dhe media shtetërore të hënën. Lidhur me këtë ngjarje kanë ardhur dhe reagimet e para nga disa lider shtetesh apo dhe organizatash.

Më poshtë reagimet për lajmin:

KRYEMINISTRI I IRAKUT MOHAMMED SHIA AL-SUDANI:

“Me pikëllim të thellë morëm lajmin tragjik për ndarjen nga jeta të Presidentit të Republikës Islamike të Iranit, Ibrahim Raisi, Ministrit të Punëve të Jashtme, Hossein Amir Abdollahian dhe shoqëruesve të tyre, për shkak të aksidentit fatkeq të rrëzimit të avionit. Ne i shprehim ngushëllimet tona të përzemërta Udhëheqësit Suprem të Republikës Islamike, Ali Khamenei, dhe kombit të Iranit, qeverisë dhe popullit të tij Republika gjatë kësaj tragjedie të dhimbshme”.

MOHAMMED ALI AL-HOUTHI, KREU I KOMITETI SUPREME REVOLUCIONAR HOUTHI I JEMENIT:

"Ngushëllimet tona më të thella për popullin iranian, udhëheqjen iraniane dhe familjet e Presidentit Raisi dhe delegacionit shoqërues për martirizimin e tyre të raportuar. Lusim Zotin që t'u japë familjeve të tyre durim dhe ngushëllim. Me të vërtetë ne i përkasim Allahut dhe tek Ai do të kthehemi Populli iranian do të vazhdojë t'u përmbahet udhëheqësve besnikë të popullit të tij, me vullnetin e Zotit."

EMIR I KATARIT SHEIKH TAMIN BIN HAMAD AL-THANI:

“Ngushëllime të sinqerta qeverisë dhe popullit të Republikës Islamike të Iranit për vdekjen e Presidentit Ebrahim Raisi, Ministrit të Jashtëm Hossein Amir Abdullahian dhe zyrtarëve shoqërues në aksidentin e dhimbshëm të helikopterit, duke i kërkuar Zotit të Madhëruar mëshirë dhe falje për ta. Familjet me durim dhe ngushëllim të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi."

KRYEMINISTRI PAKISTAN SHEHBAZ SHARIF:

"Unë së bashku me qeverinë dhe popullin e Pakistanit i shprehim ngushëllimet dhe ngushëllimet tona më të thella kombit iranian për këtë humbje të tmerrshme. Shpirtrat e martirëve u prefshin në paqe qiellore. Kombi i madh iranian do ta kapërcejë këtë tragjedi me guximin e zakonshëm. Pakistani do të mbajë një ditë zie dhe flamuri do të valëvitet në gjysmështizë si shenjë respekti për Presidentin Raisi dhe shokët e tij dhe në solidaritet me Iranin vëlla."

KRYEMINISTRI INDIAN NARENDRA MODI NË X:

"I pikëlluar thellësisht dhe i tronditur nga vdekja tragjike e Dr. Seyed Ebrahim Raisi, President i Republikës Islamike të Iranit. Kontributi i tij në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe Indi-Iran do të mbahet mend gjithmonë. Ngushëllimet e mia të përzemërta familjes së tij dhe popullit të Iranit. India qëndron me Iranin në këtë kohë trishtimi”.

3 JAVE ME PARE

Vdekja e Ebrahim Raisit, reagon qeveria iraniane: Presidenti i qëndroi premtimit të tij, sakrifikoi jetën për kombin!

Rrëzimi i helikopterit në Iran/ Vdes presidenti, ministri i
Ebrahim Raisi

IRAN- Qeveria iraniane ka reaguar ditën e sotme në lidhje me aksidentin tragjik ku humbi jetën presidenti i vendit, Ebrahim Raisi. Në reagimin e saj qeveria iraniane shprehu ngushëllimet për vdekjen e presidentit, Ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe shtatë të tjerëve në një aksident me helikopter në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit të dielën.

Në një deklaratë të hënën, kabineti i presidentit vlerësoi Raisin si një president punëtor dhe të palodhur që i shërbeu popullit të Iranit për të ndihmuar në përparimin e vendit.


“Ai i qëndroi premtimit të tij dhe sakrifikoi jetën e tij për kombin,” thuhet në deklaratë.

Kabineti ripohoi gjithashtu se nuk do të ketë as shqetësimin më të vogël në administratën e Iranit në vazhdën e përplasjes vdekjeprurëse.

vdes ebrahim raisi hossein amir-abdollahian

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme