LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Rama në 'TRT World Forum', kryeministri: Turqia 'çelësi' për stabilitetin në Europë

•Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në Turqi. •Ai po merr pjesë në forumin botëror TRT në Turqi, Stamboll. •Në nisje të forumit ai është takuar me Presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ndërsa më pas në fjalën e mbajtur vlerësoi angazhimin e Turqisë si negociatore në luftën që Rusia ka ndërmarrë në Ukrainë.•Rama u shpreh se siguria globale është në rrezik nga Rusia, mirëpo ai e cilësoi Turqinë si 'çelësin' për stabilitetin në Europë. •'TRT World Forum' është një platformë e njohur për cilësinë e debateve mbi axhendat globale dhe rajonale.

4 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Samiti TRT në Turqi, Rama ndan albumin e fotove, krah Ergoganit prek në kokë vogëlushin

Rama në 'TRT World Forum', kryeministri:  Turqia
Erdogan dhe Edi Rama

TURQI- Kryeministri Edi Rama ka ndarë foto albumin nga seanca e parë TRT ëorld Forum në Turqi. Rama shkruan se kishte nderin që mori pjesë në këtë samit. Në foton e parë që kreu i Qeverisë ka ndarë në 'Instagram', shihet krah Erdogan, teksa prek një vogëlush në kokë. Buzëqeshja nuk i largohet nga fytyra.

'FotoALBUMI i seancës së parë të TRT ëorld Forum, ku pata nderin të isha i ftuar si folës kryesor, së bashku me Presidentin Erdoğan dhe Presidentin Zelensky'- tha Rama.

'TRT World Forum' është një platformë e njohur për cilësinë e debateve mbi axhendat globale dhe rajonale.

 
 
 
 
 
Vieë this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edi Rama (@ediramaal)

1 MUAJ ME PARE

Rama në Stamboll: Pa Erdogan, muret e Europës nuk do të qëndronin në këmbë

Rama në 'TRT World Forum', kryeministri:  Turqia
Edi Rama

TURQI- Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në forumin botëror TRT në Stamboll. Para të ftuarve, ai u shpreh se pa Erdogan, muret e Europës nuk do të qëndronin në këmbë. Më tej, ai shtoi se kriza energjetike dhe inflacioni janë armët me të cilët agresioni rus po sulmon vendet demokratike.

'Është gjithnjë një ndjesi e veçantë rikthimi në Stamboll. Dhe sinqerisht nuk mund të gjej një vend më vibrues ku dikush mund të flasë për rikthimin e konflikteve gjeopolitike. Kjo lidhet pjesërisht me faktin qe Turqia ka një politikë multifunksionale në gjeopolitikë. Ka një njohe të thellë të lindjes së mesme dhe Mesdheut dhe shumë i lidhur me Detin e Zi e Azinë qendrore. 

Por, ka të bëjë gjithashtu me rolin e Turqisë në luftën mes Ukrainës e Rusisë, është një shembull model i aktivizimit të moderuar. Ankaraja ka ulur vellon e të qenit anëtare e NATO-s dhe ka veshur petkun e ndërmjetësuesit në luftën në Ukrainë. Po e ndaj me ju bindjen time, se lufta në Ukrainë nuk lidhet vetëm me Ukrainë, por është një agresion ndaj të gjithë komunitetit euroatlantik. Kriza energjetike, inflacioni janë armët me të cilët agresioni rus po sulmon vendet demokratike.

Ndryshe nga pjesa tjetër e Europës, ne Ballkanin perëndimor, ka vende ku mbi 70% popullsisë mendon e Rusia nuk është një agresion dhe se Putini nuk është fajtor, por një lider që mund t’i besohet për sigurinë e kontinentit tonë. Pa Merkelin, nderi i Europës nuk do ishte i sigurt. Ishte ajo që i hapi derën emigrantëve në Gjermani në krizën e madhe të Sirisë. Por, pa Erdogan, muret e Europës nuk do të qëndronin në këmbë. 

Po e ndaj me ju bindjen time, se lufta në Ukrainë nuk lidhet vetëm me Ukrainë, por është një agresion ndaj të gjithë komunitetit euroatlantik. Kriza energjetike, inflacioni janë armët me të cilët agresioni rus po sulmon vendet demokratike. Ndryshe nga pjesa tjetër e Europës, ne Ballkanin perëndimor, ka vende ku mbi 70% popullsisë mendon e Rusia nuk është një agresion dhe se Putini nuk është fajtor, por një lider që mund t’i besohet për sigurinë e kontinentit tonë.

Pa Merkelin, nderi i Europës nuk do ishte i sigurt. Ishte ajo që I hapi derën emigrantëve në Gjermani në krizën e madhe të Sirisë. Por, pa Erdogan, muret e Europës nuk do të qëndronin në këmbë. Turqia është çelësi për stabilitetin në Europë. Nëse imagjinoni në një moment, që në një mënyrë të tmerrshme Europa dështoi dhe u mbrojt pikërisht nga Turqia.'- tha Rama.

1 MUAJ ME PARE

Erdogan mesazh të fortë Greqisë: Jemi aleatë në NATO, por nuk do ta tolerojmë sjelljen tuaj

Rama në 'TRT World Forum', kryeministri:  Turqia
Rexhep Tajip Erdogan

TURQI- Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, sulmoi SHBA-në përmes Greqisë të premten, duke akuzuar shtetin fqinj për veprime provokuese dhe agresion.

“Ne nuk kemi thënë dhe nuk do t'u themi faleminderit atyre që inkurajojnë agresionin dhe tentativat provokuese të Greqisë duke mbështetur Greqinë pa kufi në Egje dhe Mesdhe. Ne jemi bashkë në NATO, por ju po pajisni ishujt grekë me armë dhe avionë. Ne nuk mundëm ta zgjidhnim çështjen e F-16 me ju edhe pse i kemi paguar”, tha presidenti i Turqisë.

Në vazhdim të sulmit të tij ndaj SHBA-së, presidenti turk tha gjithashtu se mijëra kamionë me armë dhe municione u dërguan organizatave terroriste në veri të Sirisë. 

"Shikoni cili shtet i ka bërë, vendi me të cilin jemi në NATO. Ne u thamë atyre "si i dërgoni këto pajisje?" dhe ata na thanë jo. Ne u treguam videot sepse kemi qenë gjithmonë në anën e së vërtetës. Askush nuk mund të na fajësojë për qëndrimin tonë ndaj këtyre terroristëve," tha Erdoan.

1 MUAJ ME PARE

Rama në “TRT World Forum”: Erdogan, ujku i Evropës

Rama në 'TRT World Forum', kryeministri:  Turqia
Edi Rama

TURQI- Kryeministri Edi Rama e ka konsideruar Presidentin e Turqisë, ‘ujkun e Evropës’. Teksa fliste në “TRT World Forum”, Rama theksoi dhe ndihmën e ish-kancelares Angela Merkel për Shqipërinë, ai u shpreh se diskutim pa kastin evropian, pa energjinë, pa sigurinë, traditat e pa ndihmën për sulmet kibernetike, Shqipëria nuk do të ishte këtu ku është sot.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Duket se sistemi ndërkombëtar ka dështuar, padyshim Turqia ka kontribuar shumë në sigurinë. Kemi një partneritet të ngushtë me të, në kohën kur u sulmua dhe Ukraina. Përballë këtyre sfidave të reja që vijnë, le të kthehemi pas pak në kohë, në ato momente vendimmarrëse për historinë e Evropës, kur kriza e emigrimit nisi që nga viti 2016. Pa Angela Merkel dhe pa Evropën ne nuk do të ishim të sigurtë. Ishim të mirëpritur, por pa ujkun e Evropës, nuk do të ishte e mundur. E gjithë kjo ka ardhur si pasojë e rregullave të caktuar. Duhet të jeni pjesë e komunitetit evropian. Ideja lindi për të treguar se kush…referuar kësaj ideje që shkon e vjen, pa diskutim pa kastin evropian, pa energjinë, pa sigurinë, traditat e sulmet kibernetike, duhet një platformë evropiane e gjithëpërfshirëse, për të parë se si Rusia do të vijojë me luftën në Ukrainë.

edi rama rama ne turqi

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë