LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Kuvendi i Forumit Rinor të PD/ Berisha: Ja vdekje, ja liri. Shqipëria shpëtohet me revolucion. Rama nxorri kriminelin t'më sulmonte

• Kryedemokrati Sali Berisha është treguar i shpër sot me akuzat e deklaratat e bëra në Kuvendin Kombëtar të Forumit Rinor të Partisë Demokratike. Në daljen e tij të parë pasu sulmit që iu bë në protestën e 6 dhjetorit, Berisha u kërkoi të rinjve të shpëtonin Shqipërinë me revolucion e jo me lutje. • Ndërkohë që paralajmëroi kryeministrin Edi Rama se do të njihej me pasojat në momentin që do të guxonte të prekte votën e shqiptarëve. • Ai tha më tej se 8-dhjetori duhet të shërbente si frymëzim për të rinjtë e sotëm që këta të fundit të revoltoheshin kundër qeverisë aktuale. • Berisha ka akuzuar sërish kryeministrin Edi Rama se qëndron pas sulmit që iu bë në protestën e 6 dhjetorit. Ai u shpreh se ka qenë Rama ai që ka nxjerrë një kriminel në rrugë që ta sulmojë, referuar Gerti Shehut.

4 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Përlotet vajza e Bujar Nishanit, u prek se Belind Këlliçi i përmendi të atin

Kuvendi i Forumit Rinor të PD/ Berisha: Ja vdekje, ja liri. Shqipëria
Fiona Nishani

TIRANË- Vajza e Bujar Nishanit, Fiona është përlotur teksa ishte prezente në Kuvendin Kombëtar të Forumit të Rinisë së Partisë Demokratike. Fiona Nishani dëgjoi Belind Këlliçin që përshëndeti të atin e saj të ndjerë, ish-Presidentin Bujar Nishani, i cili ndërroi jetë vetëm pak muaj më parë dhe u prek.

“Një përshëndetje shkon për Rudina Hajdarin, vajzën e Azem Hajdarit, Fiona Nishanin, të bijën e presidentit Bujar Nishani dhe Glauk Olldashin, djalin e Sokol Olldashit, tre emblema këto që i kanë dhënë jetën Partisë Demokratike dhe kanë dhënë shumë ndër vite,”- tha Këlliçi.

 

1 MUAJ ME PARE

U sulmua në protestë, Berisha: Rama nxori një frikacak të gjuante, por kauza nuk vdes kurrë, ja vdekje ja liri

Kuvendi i Forumit Rinor të PD/ Berisha: Ja vdekje, ja liri. Shqipëria
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka akuzuar sërish kryeministrin Edi Rama se qëndron pas sulmit që iu bë në protestën e 6 dhjetorit. I pranishëm në Kuvendin Kombëtar të Forumit Rinor të PD-së, Berisha u shpreh se ka qenë Rama ai që ka nxjerrë një kriminel në rrugë që ta sulmojë, referuar Gerti Shehut. 

"Edi Rama, ky frikacak, nxjerr një kriminel në rrugë dhe gjuan. Një njeri mund të gjuhet, mund të vritet, por kauza nuk vdes kurrë. Ne do e faktojmë shpejt Edi Rama se kauza jonë do triumfojë. Se Shqipërinë nuk ta japim kurrë, se lirinë nuk ta japim kurrë, se votën e lirë nuk ta japim kurrë! Ata që kanë luftuar pushtuesit në histori, i kanë luftuar me moton ja vdekje, ja liri, ne do i luftojmë me moton: jetën e japim, votën nuk ta falim. Mjerë ti që ke prekur votën tonë!"- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

Berisha: Shqipëria nuk shpëtohet me lutje, por me revolucion. Rama, or bir xhelati, mjer ti po preke votën tonë

Kuvendi i Forumit Rinor të PD/ Berisha: Ja vdekje, ja liri. Shqipëria
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha u ka bërë thirrje të rinjve që të shpëtojne Shqipërinë, jo me lutje, por me revolucion. I pranishëm në Kuvendin Kombëtar të Forumit të Partisë Demokratike, Berisha e konsideroi kryeministrin Edi Rama djali ne një xhelati. Ai e paralajmëroi se do të vuante pasojat nëse prekte votën e shqiptarëve.

Pjesë nga fjala e Berishës:

Mos harroni se jeni trashëgimtarë të një lëvizje, e cila me një guxim epik, me një guxim në kufijtë e legjendës, u përball në vitet ’90 me diktaturën më të egër staliniste, më çnjerëzore, më barbare, me diktaturën komuniste, e cila në kohën kur bashkëmoshatarët tuaj mbushën sheshin, diktatura vriste ata që niseshin për të arritur në botën e lirë, por mbeteshin nën breshëritë e kallashnikovëve të rojeve të vdekjes. Megjithatë ata të rinj, të udhëhequr nga bashkëmoshatari juaj Azem Hajdari, i shndërruar në një lider legjendar, e gjunjëzuan diktaturën dhe diktatorin. I imponuan atij, vendosjen e pluralizmit politik në Shqipëri. Në një betejë të pashembullt në katër anët e vendit, përmbysën me votë diktaturën komuniste në Shqipëri.
Kjo është trashëgimia, që do ju frymëzojë ju dhe gjithë shqiptarët në betejën për liri dhe dinjitet. Është kjo trashëgimi që të ngriheni në lartësinë e idealeve fisnike. Kështu që sot, fjala dhe kryefjala e ditës është revolucion dhe vetëm revolucion.
Shqipëria nuk shpëtohet me lutje, Shqipëria nuk shpëtohet me deklarata. Shqipëria shpëtohet me revolucion. E shpëtojnë guximtarët, ata që e duan, ata që i dalin zot, e shpëtojnë ata si ju, që jeni të gatshëm të përballeni ballë për ballë, dhëmb për dhëmb me fundërrinat e regjimit të vjetër, me Edi Ramën, këtë bir xhelati që urren qenien shqiptare, që urren liritë e shqiptarëve, që urren dinjitetin e shqiptarëve.

1 MUAJ ME PARE

Berisha shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit që iu bë në protestë, s'i heq syze dhe flet për 8 dhjetorin: Shqipëria, viktimë e mafias

Kuvendi i Forumit Rinor të PD/ Berisha: Ja vdekje, ja liri. Shqipëria
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha është shfaqur për herë të parë në publik pas sulmit që iu bë dy ditë më parë në protestën e 6 dhjetorit. I pranishëm në Kuvendin Kombëtar të Forumit Rinor të PD, Berisha tha se Shqipëria sot është viktimë e mafias rajonale e jo vetëm si dhe u bëri thirrje të rinjve ta shpëtojnë vendin. Duke folur për 8 dhjetorin, Ditën Kombëtare të Rinisë, Berisha tha se vendi duhet shpëtuar nga tashëgimtarët e të guximshëmëve që nisën lëvizjen në vitin 1990.

Pjesë nga fjala e Berishës: 

Kaq të madhërishëm për të ardhmen e Shqipërisë dhe shqiptarëve. sot ne mblidhemi në Kuvend, pasi ju u shndërruar në fibrën më të fuqishme të Rithemelimit të Partisë Demokratike, të revolucionit që kishte dy qëllime madhore. Shpëtimin e Partisë Demokratike dhe shpëtimin e Shqipërisë. Ju jeni krenar pasi keni realizuar me sukses të plotë misionin e parë. jeni më të vendosur se kurrë për misionin tuaj të dytë. Për të ardhmen e kombit të Shqipërisë. a do mundeni ju me energjinë epërkushtimin tuaj të shpëtoni Shqipërinë që ndodhet në një rrokullisje të madhe dhe përballet sot me pasoja të një pushtimi të brendshëm, ndër më të egrit në historinë kombëtare. A do të mund të shpëtoni Shqipërinë që është sot vendi, shoqëria më e agresuar, më viktimë e mafias rajonale shqiptare. E them këtë, por shtroj një pyetje se bindja ime e thellë është se ju keni të gjithë potencialin e forcën, për të shpëtuar këtë vend, për ta vendosur atë në rrugën e integrimit euroatlantik. asnjëherë mos harroni se jeni trashëgimtarë të një lëvizjeje që me një guxim epik, në kufijtë e legjendës, u përball në vitet 90 me diktaturën staliniste më të egër, më barbare që Evropa kishte njohur në historinë e saj. Bashkë me moshatarët e në krye Azem Hajdarin mbushën sheshin. 

kuvendi kombëtar i forumit rinor të pd sali berisha

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë