LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Indeksimi i pagave/ Meta: Do e kërkojmë në shtator, ka vetëm 1 PD, priten protesta dhe referendum

• Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat, nga ku akuzoi qeverinë se nuk kishte indeksuar pagat e punonjësve. • Ai akuzon qeverinë se nuk ka indeksuar pagat e punonjësve, duke paralajmëruar iniciativë ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e tyre. •Nëse indeksimi nuk do të bëhet, Meta u shpreh se çështjen do të duhet ta çojnë në Gjykatën Kushtetuese. • Gjatë konferencës për shtyp, Ilir Meta tha se nëse drejtësia do funksiononte tashmë kryeministri Edi Rama duhej të ishte në qeli. • Ilir Meta thekson se janë çdo ditë në protestë me qeverisjen dhe kanë synim që të bashkëpunojnë me të gjithë qytetarët e forcat politike që e kanë seriozisht. • Megjithatë, Meta thotë se do të nxisin qytetarët për protesta paqësore e demokratike. • Ndërsa si synim do të ketë referendumin. • Sa i përket pasardhësit të tij në detyrë, Bajram Begaj, Meta zgjodhi që të mos komentonte se pse nuk kishte reaguar për tragjedinë e Himarës.

4 artikuj për këtë temë.

5 DITE ME PARE

VD-Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Indeksimi i pagave/ Meta: Do e kërkojmë në shtator, ka vetëm
Ilir Meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta duket se nuk është shumë shpresëplotë ndaj drejtësisë. Në një konferencë për mediat, Meta tha se nëse drejtësia do funksiononte tashmë kryeministri Edi Rama duhej të ishte në qeli, pikërisht për çështjen e inceneratorëve.

"Fakti që vazhdojnë pagesat e inceneratorëve është përgjigje. Nëse do ndiqnim procedurën normale dhe ligjore 14 vendime qeveri nuk do kalonin për 2 minuta, po do duheshin muaj të tërë. Edhe pse qeveria ishte paralajmëruar se po bënte shkelje. Drejtësia është nën presionin e qeverisë. Drejtësinë do ta vërë në lëvizje populli. Ne kemi pasur opozitën të kapur nga opozita. Drejtësia do të fillojë të çlirohet kur të fillojë të shikojë popullin të ngrihet. Rama do të përfundojë nën këmbët e popullit të Lirisë. Nuk është sadizëm është premtim. Nëse do të kishte drejtësi do të ishte në qeli. Ose do të ishte në dhomën 4, spitali 5. Me policin te dera dhe me mjekun te koka. Kujton se duke mbajtur peng drejtësinë e vendit do të përfundojë nën këmbët e popullit të lirisë,"-tha Meta.

5 DITE ME PARE

VD-Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Indeksimi i pagave/ Meta: Do e kërkojmë në shtator, ka vetëm
Ilir Meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta do të jetë në krah të Sali Berishës. I pyetur sot se cilën PD njeh, Meta tha se njeh vetëm një Parti Demokratike dhe ajo drejtohet nga Sali Berisha. Ndërsa nuk ngurroi që të bënte një koment edhe për ish-kryedemokratin Lulzim Basha. 

“Ka vetëm një Parti Demokratike dhe vetëm një. Është një parti me shumë kontribute. Do bashkëpunojmë shumë ngushtë me PD. Që është një vetëm një. Që është si populli opozitar. Koha e përgjumjes për hatër të PD ka mbaruar. 7 Korriku ishte një tregues i qartë i këtij zgjimi të vlerave më të mira të PD si parti e vlerave. Do punojmë shumë ngushtë me PD. Por edhe me PS për reformën territoriale,”- tha Meta.

5 DITE ME PARE

VD-Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Indeksimi i pagave/ Meta: Do e kërkojmë në shtator, ka vetëm
Ilir Meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka zgjedhur që të mos e komentojë heshtjen e pasardhësit të tij në detyrë, presidentit Bajram Begaj për tragjedinë e Himarë. Në një konferencë për shtyp, Meta tha se ministri i Brendshëm duhet që të kishte turp për komentin e tij. Sipas Metës, në vend që të ngushëllojë familjen e 7-vjeçares që u nda nga jeta pasi u përplas nga gomonia e drejtuar nga komisari Arjan Tase, merret me akuzat e Berishës se është pronari i një kompanie me skafe.

PJESË NGA KONFERENCA: 

Begaj nuk ka reaguar ende për tragjedinë e Himarës?

Meta: Jam si kryetar i Partisë së Lirisë, se kur flet apo pse flet e di presidenti aktual. Nuk është është etike për mua.

Turp të ketë ministri i Brendshëm që merret me Sali Berisha. Po pse berisha ia ka fajin atij që e ka mbushur Policinë me njerëz të droguar? Berisha ia ka fajin për manipulimet e Elbasanit? Se këtë lloj Policie kanë krijuar. I fut në riedukim gazetarët ku, por koha e riedukimit dhe e mjekimit po i vjen shumë shpejt. 

5 DITE ME PARE

VD-Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Indeksimi i pagave/ Meta: Do e kërkojmë në shtator, ka vetëm
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, në një konferencë me gazetarët, ka denoncuar mosindeksimin e pagave për mijëra punonjës të administratës që është një detyrim ligjor. Në konferencën e saj për shtyp, Meta u shpreh se me nisjen e sesionit të ri parlamentar, deputetët e Shtëpisë së Lirisë do të kërkojnë indeksimin e pagave, dhe në rast se qeveria nuk reflekton ata do ti drejtohen Gjykatës Kushtetuese.

Ish-presidenti tha se 2/3 e shqiptarëve jetojnë në kufirin e varfërisë.

“2/3 e popullsisë sot jetojnë në kufirin ose më poshtë kufirit të varfërisë, 5.5 dollarë në ditë. Që nga viti 2017 ku shpirtzi nuk ka indeksuar paga, që e ka dhe detyrim kushtetues, ne për këtë do të marrin dhe iniciativë në Kuvend, për të garantuar indeksimin e menjëhershëm të tyre. Në rast se kjo nuk ndodh ne do ti drejtohemi gjykatës Kushtetuese dhe atyre europiane. Ata që janë në kërkim paguhen akoma, për shkak se është shteti ortak me ta,”- u shpreh Meta gjatë fjalës së tij.

 

ilir meta meta me gazetaret 5 gusht 2022

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila