LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

FOTO/ Grevë në të gjithë vendin! Paralizohet Gjermania, avionët e autobusët dalin jashtë funksionit, mijëra qytetarë dalin shesheve

• Gjermania është paralizuar sot nga protestat. Dy sindikatat më të fuqishme në Gjermani, verdi dhe ajo e transportit dhe hekurudhave, EVG kanë rënë dakord për një grevë masivë që është përfshirë në të gjithë Gjermaninë. • Dhjetëra mijëra qytetarë kanë dalë në sheshet gjermane që në mëngjes me pankarta në duar duke kërkuar rritjen e pagës.• Autobusët dhe trenat kanë qëndruar në vend, avionët nuk janë ngritur duke bllokuar kështu trafikun në Frankfurt, Mynih, Hamburg, Laipzig, Halle, Drezden, Dyseldorf, Kölni, Dortmund e shumë qytete të tjera. • Sindikata e shërbimit publik kërkon rritjen e pagës me 10,5%, kurse ajo e sindikatës së Trafikut dhe Shinave me 12,5%. Rritja minimale konsiderohet të jetë 500 euro në muaj bruto. • Ato kërkojnë edhe kushte më të mira pune për rreth 2.7 milionë punonjës në sektorin publik dhe aktivitetet e transportit.

3 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

FOTOT/ Greva në Gjermani, mijëra qytetarë dalin në rrugë me pankarta, kërkojnë rritje rroge

FOTO/ Grevë në të gjithë vendin! Paralizohet Gjermania,
Protesta

GJERMANI- Një grevë masive në Gjermani ka nisur të hënën, duke dëmtuar transportin dhe aeroportet. Në orët para grevës, mijëra qytetarë dolën në sheshe, ndërkohë që krerët e sindikatave paralajmëruan se rritja e pagave ishte për mbijetesë.

Grevat, të cilat ishin planifikuar të fillonin kryesisht pak pas mesnate dhe të preknin shërbimet gjatë të hënës, janë të fundit në muajt e aksioneve industriale që kanë goditur ekonomitë e mëdha evropiane pasi çmimet më të larta të ushqimit dhe energjisë dëmtojnë standardet e jetesës.

Gjermania, e cila ishte shumë e varur nga Rusia për gazin përpara luftës në Ukrainë, është goditur veçanërisht rëndë nga inflacioni më i lartë teksa po përpiqej për burime të reja energjie, me normat e inflacionit që tejkalojnë mesataren e eurozonës në muajt e fundit.

2 MUAJ ME PARE

Gjermania në kaos, shkak greva në hekurudha, aeroporte dhe porte

FOTO/ Grevë në të gjithë vendin! Paralizohet Gjermania,
Punetoret ne greve

GJERMANI- Greva paralajmëruese 24-orëshe e më shumë se 350,000 punëtorëve në hekurudha, aeroporte, autobusë, porte dhe autostrada ka shkaktuar kaos kryesisht në transportin dhe transportin në distanca të gjata në një pjesë të madhe të Gjermanisë që nga mbrëmja e djeshme. Përpara raundit të ri të negociatave me punëdhënësit në fund të prillit, sindikata Verdi dhe Sindikata e Punëtorëve të Hekurudhave EVG po kërkojnë rritje pagash për të kundërshtuar efektet e inflacionit. 

Sipas një njoftimi të Hekurudhave Gjermane (DB), që nga fillimi i turnit të natës dje, asnjë tren në distanca të gjata nuk ka lëvizur. Ndërsa në Baden-Württemberg, Bavari, Hesse, Saksoni, Saksonia e Poshtme, North Rhine-Westfalia dhe Rheinland-Pfalz preken gjithashtu linjat lokale, si dhe trafiku i autobusëve. 

Rrjedhimisht, funksionimi i aeroporteve të Frankfurtit, Shtutgartit, Duseldorfit, Karlsruhes, Magdeburgut dhe Mynihut është paralizuar, ku greva është 48 orëshe dhe ka nisur dje me anulimin e të gjitha fluturimeve të rregullta. Në shtetet e tjera sot nuk po zhvillohen mobilizime të ngjashme, pasi janë në fuqi kontrata të ndryshme, të cilat aktualisht nuk janë në negocim.

2 MUAJ ME PARE

Transporti “paralizohet” në Gjermani/ Sindikata Verdi ngre problemet jetike të punëtorëve

FOTO/ Grevë në të gjithë vendin! Paralizohet Gjermania,
Aeroporti

GJERMANI- Greva më e madhe e viteve të fundit në sektorin e transportit po zhvillohet sot në Gjermani. Sindikata gjermane “Verdi” ka theksuar se kërkesa për paga më të larta në kushtet e inflacionit të lartë është një çështje "mbijetese” për punëtorët. Aksioni i grevës tashmë ka nisur dje të dielën në aeroportin e Mynihut, ku janë shënuar shumë anulime fluturimesh. Operatori gjerman hekurudhor Deutsche Bahn dënoi aksionin e grevës dhe i bëri thirrje sindikatës të kthehet në tryezën e bisedimeve.

“Njerëzit jo vetëm që paguhen pak, por janë të rraskapitur pa shpresë ”, thotë zFrank Wernecke , kreu i sindikatës Verdi.

Greva ka nisur pak pas mesnate dhe do të prekë transportin gjatë gjithë ditës së sotme. Sindikata Verdi përfaqëson rreth 2.5 milionë punonjës të sektorit publik, duke përfshirë punonjësit e transportit dhe aeroportit. Sindikata EVG përfaqëson rreth 230,000 punonjës në Deutsche Bahn dhe kompanitë e autobusëve. Sindikata Verdi kërkon një rritje pagash prej 10.5%, që përkthehet në të paktën 500 euro më shumë në muaj, dhe EVG kërkon një rritje prej 12%, që përkthehet në të paktën 650 euro më shumë në muaj.

greva ne gjermani

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit