LIVE UPDATES
Aktualitet

Liroi Vis Martinajn, çështjet ‘e nxehta’ të gjyqtarit Artan Gjermeni/ Aldo Bare, Ardian Fullani, Kostandin Xhuvani dhe pl

3 Maj 2019, 19:41 Nga DOSJA
Liroi Vis Martinajn, çështjet ‘e nxehta’ të

TIRANË– Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin për të lënë të lirë, Ervis Martinajn, një nga personat e përfshirë në përplasjen e ndodhur në ish-Bllok më 4 tetor të vitit 2018, ku mbeti i vrarë Fabjol Gaxha.

Martinaj, u la i lirë me një garanci pasurore prej 5 milionë lekësh të reja. Vendimi u dha nga gjyqtari Artan Gjermeni, dhe u zbatua pavarësisht kundërshtimit të prokurorisë.

Por kush është gjyqtari Artan Gjermeni?

Artan Gjermeni e ka nisur karrierën e tij në vitin 2000 në qytetin e Lushnjës, si Kryetar i Gjykatës në këtë qytet. Për vendimet e dhëna në lidhje me banën e Luhsnjës ose e njohur ndryshe si banda e Aldo Bares, Gjermeni u akuzua të kishte lidhje me grupin në fjalë.

Por me ardhjen në pushtet të Partisë Demokratike, akuzat u bënë zyrtare. Ministri i drejtësisë në atë kohë, Aldo Bumçi kërkoi hetim nga KLD-ja për gjyqtarin Gjermeni.

Ai e akuzonte Gjermenin, që tashmë kishte kaluar në gjykatën e Kavajës dhe që mbante edhe detyrën e anëtarit të KLD-së, për shkelje në detyrë dhe për parregullsi në deklarimin e pasurisë. Gjermeni i shpëtoi shkarkimit pasi anëtarët e tjerë të KLD-së votuan pro tij, ndërsa më pas u transferua nga Kavaja në Elbasan në vitin 2011.

Me vendimin e KLD-së, Gjermeni arriti të rikthehej sërish në Gjykatën e Tiranës.

Ai ka pasur në dorë çështje mjaft ‘të nxehta’ si ajo e ish-guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani dhe të djalit të ish-deputetes Luiza Xhuvanit, Kostandinit.

Fullani u akuzua për shpërdorim detyre me pasojë vjedhjen e 713 milionë lekëve nga thesari i BSH, por u shpall i pafajshëm në tetor të vitit 2015. Gjyqtari Artan Gjermeni, në kohë rekord, publikoi vendimin prej 16 faqesh, duke rrëzuar prokurorinë në të gjitha pikat.

Gjermeni ishte gjithashtu pjesë e trupi gjykues ku Kostandin Xhuvanit ju hoq dënimi i përjetshëm. Xhuvani akuzohej për vrasje të katërfishtë, e cila ndodhi nëntorin e vitit 2014 në një lokal nate në rrugën e Elbasanit në kryeqytet.

Në ditët e para të 2016-ës, gjyqtari Gjermeni u paraqit në QSUT me katër plagë thike. Vetë gjyqtari u shpreh se ishte plagosur aksidentalisht në garazhdin e tij por burime të ndryshme bënin me diej në atë për mediat se Gjermeni ishte plagosur nga një femër.

Zyrtarisht polica e trajtoi këtë çështje sipas deklaratës së vetë gjyqtarit. “Ishte aksidentale, po punoja në garzhd dhe më ra qenepi,”- shprehej gjyqtari në atë kohë.

Sot gjyqtari Artan Gjermeni nuk e ka kaluar ende sitën e Vettingu-t.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet aldo bare ardian fullani artan gjermeni kostandin xhuvani plagosja e artan gjermenit aldo bare ardian fullani artan gjermeni kostandin xhuvani plagosja e artan gjermenit

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës