LIVE UPDATES
Sport

Leo Messi, mëse një muaj ‘francez’… Çfarë ndodh në dhomat e Paris SG-së?

15 Shtator 2021, 09:47 Nga DOSJA

FRANCE – Deri më tani, vetëm 25 minuta kundër Reims, në fund të gushtit, është gjithçka që kemi parë nga Lionel Messi me një fanellë të Paris Saint-Germain. Ai mbërriti në Paris më 10 gusht, pas largimit të tij mahnitës nga Barcelona me shumë bujë dhe është vendosur në jetën e tij të re franceze.

Messi, i cili e ka kaluar gjithë karrierën e tij te Barcelona, deri në largimin e tij tronditës këtë verë, nuk ka qenë kurrë më parë në qendër të një sage transferimi, kështu që nuk e ka ndjerë më parë adhurimin që vjen nga Bashkimi me një klub të ri, ku nënshkruan si yll.

Pritja mahnitëse që ai ka marrë në Paris e ka befasuar, por edhe kënaqur Messin, i cili aktualisht po qëndron në hotelin “Royal Monceau”, ndërsa ai dhe familja e tij të gjejnë një vend të përhershëm për të qëndruar.

Pasi lanë vilën e tyre të qetë Castelldefels, familja e Messit aktualisht po kërkon shtëpi dhe po shikon kryesisht në periferitë e pasura perëndimore të Parisit, të tilla si Vaucresson, Bougival dhe Neuilly-sur-Seine, ku banojnë edhe kolegët e klubit, argjentinasit Leandro Paredes dhe Angel Di Maria.

Te Paris SG, Messi është ribashkuar me disa miq, gjë që e ka ndihmuar atë të integrohet shpejt në atmosferën e dhomës së zhveshjes. Prania e disa yjeve të tjerë të Amerikës së Jugut, do të thotë se gjuha mbizotëruese është spanjishtja, një tjetër bonus për Messin.

Di Maria dhe Paredes kanë punuar shumë, veçanërisht për ta bërë Messin të ndihet i mirëpritur. Disa javë pas mbërritjes së tij, Messit iu dhurua nga Paredes, një pikturë nga artisti francez Kamal Hill, që përshkruante festimet e Argjentinës, pasi fitoi Kupën e Amerikës verën e kaluar.

Së bashku me dyshen argjentinase, Messi është mirëpritur edhe nga shoku i ngushtë Neymar, ish-bashkëlojtari i Barcelonës, Rafinha dhe një shok tjetër si Marco Verratti, me të cilët ishte me pushime në Ibiza, para se bisedimet e tij me Barcelonën të dështonin.

Ndoshta më çuditërisht, Messi ka krijuar një marrëdhënie të ngushtë edhe me Sergio Ramos, me të cilin ishin armiq në ndeshjet Barcelona-Real Madrid. Disa kishin parashikuar tension mes dyshes, megjithatë fotografitë e të dyve në diskutim menjëherë pas nënshkrimit të Messit nuk ishin të falsifikuara.

Që kur foli me Mauricio Pochettino për herë të pare, disa ditë para se të konfirmohej transferimi i tij, Messi ka pasur disa diskutime me trajnerin e PSG dhe ndihmësin e tij, Jesus Perez. Roli i saktë i tij te PSG ka qenë tema kryesore e diskutimeve, megjithëse Pochettino është i njohur për dëshirën e tij për marrëdhënie të ngushta me lojtarët e tij.

Ai ende u lejua të udhëtonte në Amerikën e Jugut për kualifikueset e Argjentinës në Kupën e Botës në fillim të muajit, ku PSG pati një frikë, pasi Messi u godit në një goditje të keqe gjatë fitores ndaj Venezuelës. Gjithsesi, ai doli i padëmtuar nga kjo “aventurë”, gjë që e ka kënaqur PSG.

Lionel Messi është i etur për të luajtur sot kundër Club Brugge në Champions League në radhët e një PSG të dëshpëruar për të marrë trofeun europian…

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport barcelona hotelin “royal monceau” leandro paredes dhe angel di maria lionel messi mauricio pochettino paris saint germain sergio ramos barcelona hotelin “royal monceau” leandro paredes dhe angel di maria lionel messi mauricio pochettino paris saint germain sergio ramos

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE