LIVE UPDATES
Aktualitet

“Lekët lumë” te Posta Shqiptare, 1.7 mln USD hapësirë virtuale në tender pa garë

17 Dhjetor 2019, 12:34 Nga DOSJA

TIRANË- Posta Shqiptare, e drejtuar nga Laert Duraj, ka vendosur të shpenzojë 1.7 miliardë lekë të vjetra (rreth 1.7 milionë dollarë) për blerjen e hapësirës virtuale për “hybrid mail”, në një procedurë tenderuese me garë dukshëm “fiktive”.

Në Buletinin e Prokurimeve, të publikuar më datë 16 Dhjetor 2019, Posta Shqiptare ka njoftuar se kompania “Sinteza &Co” është shpallur fituese e tenderit “Blerje Hibrid Mail”, me fond 175.122.533 lekë pa TVSH.

Në këtë tender kanë marrë pjesë edhe dy kompani të tjera, të cilat duket se kanë qenë thjesht për “formalitet”.

Në njoftimin e fituesit, Posta Shqiptare informon se në tenderin e zhvilluar në 20 Nëntor 2019, krahas kompanisë “Sinteza”, kanë marrë pjesë edhe “Elektrosek” shpk dhe “Albdesign PSP”.

Këto dy kompani janë skualifikuar, me të njëjtat argumenta: “Nuk kanë paraqitur ofertë ekonomike dhe asnjë dokumentacion tjetër ligjor, ekonomik apo teknik”.

Pra, për të thjeshtuar shpjegimin e procedurave, dy kompanitë duket se kanë vendosur vetëm emrin në këtë tender, për të siguruar “konkurencën”, ndërkohë që ato nuk duket se kanë pasur asnjë interes për të qenë fituese në prokurimin publik të zhvilluar nga “Posta Shqiptare.

Objekt i tenderit ka qenë blerje e “Hibrid mail”, ose më saktë blerje hapësirë virtuale për të aplikuar një ndër metodat e dërgimit të postës.

“Hybrid mail” është një sistem që ndërthur postën e thjeshtë me postën elektronike. Nëpërmjet këtij sistemi, dërguesi mund të ngarkojë në internet (upload) materialin që kërkon të dërgojë.

Ky material, nëpërmjet postës elektronike e-mail, i dërgohet zyrës postare ku ka adresën pritësi, në Shqipëri ose jashtë saj. Punonjësit e zyrës pritëse, marrin materialin e dërguar me e-mail, e printojnë, e vendosin në zarf së bashku me pullën postare dhe e dërgojnë në adresën e kërkuar.

Ky sistem shkurton kohën e shkëmbimit të materialeve postare, por nga ana tjetër ngre dyshime mbi cënimin e fshehtësisë së korrespondencës.

Gjithësesi, klientët që do të kërkojnë një shërbim të tillë, prezumohet që heqin dorë nga e drejta e “fshehtësisë së korrespondencës”.

Për realizimin e shërbimit “Hybrid mail” kërkohet një investim paraprak, kryesisht në blerje hapësirë virtuale, nëpërmjet të cilit ngarkohen “upload” materialet, të cilat më pas dërgohen.

Pjesë e tenderit ka qenë edhe krijimi i një hapësire (dhome) të posaçme për ofrimin e këtij shërbimi, si edhe blerja e pajisjeve elektronike (kompjuter-server-printer) për aplikimin praktik të tij.

Ky tender është anuluar më parë nga Komisioni i Prokurimit Publik, i cili i kërkoi autoritetit kontraktor, Posta Shqiptare, që të modifikonte specifikimet teknike, pas ankesës së një kompanie ofertuese.

Pas ri-zhvillimit të tenderit, në të morën pjesë 3 kompani, një prej të cilave, “Sinteza &Co” me një ofertë konkrete dhe dy të tjerat, pa asnjë ofertë dhe asnjë dokumentacion.

Në përfundim, fituese u shpalla, pa asnjë surprizë, kompania e vetme që kishte dhënë një ofertë, “Sinteza”, e cila ka marrë përsipër të realizojë shërbimin për një vlerë prej 174. 7 milionë lekë të reja (rreth 1.7 milionë dollarë amerikanë).

(Marrë nga Bold News)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet laert duraj posta shqiptare sinteza co tender pa gare laert duraj posta shqiptare sinteza co tender pa gare

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve