LIVE UPDATES
Politike

Largimet nga Shqipëria, Sula: Rama po e zbraz këtë vend çdo ditë e më shumë

16 Mars 2022, 10:12 Nga DOSJA

TIRANË– Deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula ka reaguar pas publikimit të të dhënave të Agjencisë për Azil të Bashkimit Europian, se shqiptarët po largohen nga vendi. Sipas Sulës, është kryeministri Edi Rama ai i cili po zbraz vendin çdo ditë e më shumë. Deputeti thotë se si në vitin 2013 kur Rama erdhi në pushtet, edhe në 2021 shqiptarët kanë shënuar një trend shqetësues rritës të kërkesës për azil ekonomik në vendet e Bashkimit Evropian.

REAGIMI:

Edi Rama, Vladimir Putin i Shqipërisë! Ja pse thot kryeministri që jemi në luftë! Ukraina po përballet me agresionin rus që nga Shkurti i këtij viti. Sulmet çnjerzore atje po marrin jetë të pafajshme njerzish dhe ndërkohë miliona qytetar po largohen nga vendlindja e tyre. Ndërkohë në Shqipëri, agresioni i “vëllait” të Putin ka nisur që në 2013. Njësoj si në Ukrainë e cila ndodhet në një luftë fizike reale, edhe në Shqipëri dhjetra mijëra largohen nga vendlindja e tyre çdo vit! Ashtu si në 2013 kur Edi Rama erdhi në pushtet, edhe në 2021 shqiptarët kanë shënuar një trend shqetësues rritës të kërkesës për azil ekonomik në vendet e Bashkimit Evropian.Të dhënat e fundit të Agjencisë për Azil të Bashkimit Europian (EUAA) bëjnë të ditur se në vitin 2021, nga Shqipëria aplikuan gjithsej për azil 11.2 mijë persona, 77% e të cilëve e kishin aplikim për herë të parë.Të dhënat e tjera të Eurostat tregojnë se në raport me vitin e mëparshëm, kur lëvizjet ishin të kufizuara për shkak të pandemisë, aplikimet për azil u rritën me 19%, por gjithsesi ato mbeten më të ulëtat që nga viti 2013 (pa përfshirë vitin e pandemisë) Shqipëria zë vendin e parë në Evropë dhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor për numërin më të lartë të azil kërkuesve për numër banorësh. Maqedonia e Veriut, që është shteti i dytë në listë pas nesh për kërkesat për azil ka rreth 5 mijë aplikime, apo më pak se gjysma e Shqipërisë. Më pas renditet Serbia me 3,200, Bsonja- Hercegovina me 2500, Kosova me rreth 2,300 dhe Mali i Zi me më pak se 500. Edhe në raport me popullsinë Shqipëria mban rekord, me 3.9 aplikime për 1000 banorë.

Ndërkohë sipas statistikave të Eurostat që nga viti 2013 kur në pushtet erdhi “vëllai” i Putin, nga Shqipëria janë larguar dhe kanë aplikuar për azil në një vend të BE-së 226 mijë Shqiptarë. Numër stratosferik por gjithsesi i vogël në krahasim me numrin real të shqiptarëve që largohen çdo ditë, pasi njihet fenomeni i emigrimit dhe qëndrimi ilegalisht i shqiptarëve në Britaninë e Madhe, Belgjike apo shumë vende të tjera të BE-së. Nëse shohim me kujdes trendin e aplikimeve për azil të shqiptarëve sic tregon tabela e mëposhtme vërejm se në 2013 kur Rama erdhi në pushtet nisi eksodi i madh. Shifrat qendruan te larta e kulmuan në 2015. Pandemia e frenoi pak këtë fenomen për shkak të izolimit. Ndërkohë në 2021 kur Rama mori përmes masakrës elektorale mandatin e tretë shohim një rritje të mënjëhershme me 19% të aplikimeve për azil. Pra fenomeni përsëritet.Të dashur qytetar politikanët si Rama në publik thonë të kundërtën e realitetit. Ai shan  protestuesit në të gjithë Shqipërinë se po i shërbejnë Putinit. Por në fakt sjellje dhe akte putiniste bën ai vetë. E shikoni sesi po e zbraz këtë vend çdo ditë e më shumë. Vetëm ju, vetëm sovrani mund ta marrë fatin e vet në dorë. Mos u dorëzoni!

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike dashnor sula largimet nga shqiperia dashnor sula largimet nga shqiperia

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit