LIVE UPDATES
Aktualitet

Korça dridhet sërish/ Tërmeti dëmton 12 shtëpi, banorët në panik dalin rrugë. Prefekti: S’ka raportim për dëme

31 Korrik 2019, 14:29 Nga DOSJA
Korça dridhet sërish/ Tërmeti dëmton 12 shtëpi,

KORÇË– Rikthehen sërish dridhjet e tokës në qytetin e Korçës. Tre lëkundje të njëpasnjëshme janë ndjërë sot në këtë qytet. Sipas IGJEUM tërmeti më i fuqishëm ka qenë me mangitutë 4.7 ballë me epiqendër, ishte 11 kilometra nga qyteti i Korçës, në fshatin Nikolicë.

Po ashtu kjo lëkundje është pasur nga dy të tjera, një 3.5 dhe një 2.5 ballë i shkallës rihter. Por tërmetet nuk kanë ndalur, pasi lëkundjet kanë vijuar për disa orë duke rregistruar 10 të tilla pasdite. 

Banorët teksa kanë ndjerë që shtepitë e tyre po dridheshin i kanë braktisur ato dhe po qëndrojnë në rrugë. Ata shprehen se janë të rrezikuar nga lëkundje të tjerë që mund të vijnë më pas.

Sipas Emergjencave Civile të ministrisë së Mbrojtjes, deri më tani nuk janë raportuar dëme materiale. Të njëjtën gjë pohoi dhe Prefekti i Korçës në një bisedë telefonike me Dosja.al, ku tha se “nga raportimet e para nuk ka asnjë dëmtim”. Por banorët për mediat kanë thënë se shtëpitë e tyre janë dëmtuar, raportohet për 12 të tilla.

Ky tërmet vjen pak ditë pas alarmit të ngritur nga Presidenti Ilir Meta, i cili u kishte dërguar një letër institucioneve të tjera të merrnin masa. Sot Metës i ësthë përgjigjur ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila tha kishte vëmendje maksimale ndaj fatkeqësive natyrore.

Ndërkohë, afro para dy muaj më parë banorët e Floqit në Korçë kanë braktisur banesat e tyre, pasi u goditën nga 16 tërmete të fuqishme brenda 7 orëve dhe lekundje të tjera më të lehta për disa ditë rresht. U dëmtuan 307 banesa, 97 prej tyre të shkatërruara. Banorët e kësaj zone, janë strehuar në çadrat e ngritura nga Forcat e Armatosura dhe EC.

(A.B. A.M. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet dhori spirollari lekundje sizmike ne korce tërmetet në korçë dhori spirollari lekundje sizmike ne korce tërmetet në korçë

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive